Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Cinsel Kitaplar yargıç karşısındaydıToplam oy: 621

Ocak 2009’da yayımlamaya başladığı “Cinsel Kitaplar” dizisinden dolayı, “müstehcen yayıncılık yapmak”tan yargılanan Sel Yayıncılık, bugün yine yargıç karşısındaydı.

Sel Yayıncılık editörü İrfan Sancı ve çevirmen İsmail Yerguz’un yargılandığı bu dördüncü davada Başbakanlık Çocukları Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’ndan istenilen raporun gelmemesi üzerine duruşma, 2 Kasım 2010 tarihine ertelendi.

TCK’nın genel olarak müstehcenliği cezalandıran, ancak "sanatsal ve edebi değeri olan eserler hakkında uygulanmaz" ibaresini de içeren 226. maddesine göre açılan davanın bugünkü duruşmasında  yayınevine Çevirmenler Meslek Birliği (ÇEVBİR), yayıncılar ve Edebiyat Çevirmenleri Avrupa Konseyi’nden (CEATL) de destek geldi.

"YÜZ YIL ÖNCE YAYIMLANMIŞ"

Eylül 2009’dan bugüne süren davada Ben Mila’nın  “Perinin Sarkacı”, Guillaume Apollinaire’in “Genç Bir Don Juan’ın Maceraları”, Fransız P.V.’nin yayına hazırladığı “Görgülü ve Bilgili Bir Burjuva Kadınının Mektupları” isimli kitaplarının, İstanbul Ticaret Üniversitesi’den ilk bilirkişi raporuna göre müstehcen olduğu, Galatasaray Üniversitesi ileYeditepe Üniversitesi heyetinden çıkan ikinci bilirkişi raporuna göre ise edebi eser olduğu belirtilmişti. Bu sürecin ardından mahkeme kitapları Başbakanlık Çocukları Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’na göndermeye karar vermişti.

Bir kitabın edebi olup olmadığına yayıncının, eleştirmenin ve okurun karar verdiğini belirten Sancı, “Ticaret Üniversitesi’ne soruyorlar. Biz de diyoruz ki, bu Fransızca’dan çeviri. Bunu gidin Galatasaray Üniversitesi’ne, İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi’ne sorun’ sözleriyle sitem ederken, çevirmen Yerguz "Bu kitaplardan biri 100 yıl önce Fransa’da yayınlanmış, telifi düşmüş, internette de serbestçe okunabiliyor” diyor.

İrfan Sancı, 2009 yılında, 9 yıl hapis istemiyle yargılandığı bu davadan dolayı Türkiye Yayıncılar Birliği'nin 'Düşünce ve İfade Özgürlüğü' ödülünü almıştı.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Hessen Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Frankfurt Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu’nun katkıları ile düzenlenen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nin kazananları belli oldu.  Nuh Tepesi En iyi film dalında birinci olurken, Kız Kardeşler filmindeki performanslarıyla Cemre Ebuzziya, Helin Kandemir, Ece Yüksel en iyi

2021 Orhan Kemal Roman Armağanı başvurusu için eserin, yayınevleri tarafından 2020 yılında ilk kez yayınlanmış olması gerekmektedir. En geç 10 Ocak 2021 tarihine kadar www.orhankemal.org ve www.everestyayinlari.com sitelerinde bulunan yönetmeliğe uygun şekilde başvuru yapılabilecek. 2021 yılı 50.

Dünya çapında Simyacı, Veronika Ölmek İstiyor, Casus ve Aldatmak gibi romanlarıyla tanınan Paulo Coelho, İzmir Depremi sonrası yardım yapacağını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Coelho, İnşirah Suresi’nden “Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.