Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Dünya Kitap'ın en iyileriToplam oy: 976

Dünya Kitap Dergisi'nin geleneksel Dünya Kitap Ödülleri'nin 2010 yılı sonuçları, bu yıl 6. kez verilen Altın Sayfa Edebiyat Ödülü'nü kazananlar ve Dünya "ehlikeyf" Eki Gastronomi Ödülleri'nin ilk sahipleri belli oldu.

Dünya Kitap Ödülleri Seçici Kurulu toplantısında Erendiz Atasü, Günay Çetao Kızılırmak, Sabri Gürses ve Altın Kitaplar Yayınevi'ne ödül verilmesi kararlaştırıldı. 2005'te her yıl farklı bir daldaki kitaba verilmek üzere konan ve bu sene "Son 5 yılda yayınlanmış sinemamızı en çok zenginleştiren kitaplar" kategorisinde düzenlenen Altın Sayfa Ödülü ise Fikret Hakan'ın oldu. Ödül Seçici Kurulu, aynı dalda Lütfi Akad'ı da "Onur Ödülü"ne değer buldu. Dünya "ehlikeyf" tarafından bu yıl ilk kez verilen "Yılın En İyi Gastronomi Kitabı" ödülü ise Artun Ünsal'ın oldu.

Dünya "ehlikeyf" Gastronomi Ödülleri Seçici Kurulu, Musa Dağdeviren'e de "Emek Ödülü" verdi. Telif Kitap Ödülü Erendiz Atasü'ye Dünya Kitap Dergisi tarafından 1993 yılından bu yana verilen Dünya Kitap Ödülleri'nden "Yılın Telif Kitabı Ödülü" için 2010 yılı içinde "Ayın Telif Kitabı" olarak belirlenen 12 kitap arasından seçim yapıldı. Osman Saffet Arolat, Semih Gümüş, Doğan Hızlan, Selim İleri, Deniz Kavukçuoğlu, Yekta Kopan, İlknur Özdemir, Faruk Şüyün ve Dünya Temsilcisi'nden oluşan jüri, "Yılın Telif Kitabı" ödülünü; Erendiz Atasü'nün Everest Yayınları arasından çıkan "Hayatın En Mutlu An'ı" adlı yapıtına verdi. Çeviri ödülünü iki kişi paylaştı "Yılın Çeviri Kitabı" ödülünün sahipleri ise yıl içerisinde "Ayın Çeviri Kitabı" olarak seçilen 16 eser arasından belirlendi. Aynı seçici kurul, ödülü; Metis Yayınları tarafından basılan Andrey Platonov'un "Çevengur" kitabının çevirmeni Günay Çetao Kızılırmak ile İvan Aleksandroviç Gonçarov'un "Oblomov" adlı yapıtını dilimize kazandıran Sabri Gürses arasında paylaştırdı.

"Yılın Yayınevi" de, aynı toplantıda, aynı seçici kurulca yapılan değerlendirme sonucunda Altın Kitaplar Yayınevi olarak belirlendi. Sinemayı en çok zenginleştiren kitap Dünya Kitap Dergisi tarafından bu yıl 6. kez verilen Altın Sayfa Edebiyat Ödülü'nün sahibi ise Fikret Hakan oldu.

Her yıl farklı bir kategoride düzenlenen ve bu sene "son 5 yılda sinemamızı en çok zenginleştiren kitaba" verilen ödülün Burçak Evren, Ömür Gedik, Selim İleri, kurum temsilcisi Faruk Şüyün ve Feyzan E. Top'tan oluşan seçici kurulu, ödülü, Fikret Hakan'ın İnkılap Kitabevi tarafından basılan "Türk Sinema Tarihi" adlı yapıtına verdi. Aynı seçici kurul, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları‘nın okurlara sunduğu "Işıkla Karanlık Arasında" adlı yapıtın yazarı, sinemamızın büyük ustası Lütfi Akad'a da "Onur Ödülü" verilmesini kararlaştırdı. "Susamlı Halkanın Tılsımı" en iyi gastronomi kitabı Dünya "ehlikeyf"in bu yıl ilk kez verilen Gastronomi Ödülleri de sahiplerini buldu. Nedim Atilla, Ali Esad Göksel, Emrullah Gümüştaş, Gülhan Kara, Ahmet Örs, kurum temsilcisi Faruk Şüyün ve Mehmet Yaşin'den oluşan seçici kurul "Yılın En İyi Gastronomi Kitabı" olarak Artun Ünsal'ın Yapı Kredi Yayınları‘ndan çıkan "Susamlı Halkanın Tılsımı" adlı yapıtını belirledi. Aynı seçici kurul, Anadolu mutfaklarının tanıtılmasına yaptığı katkılardan dolayı ve Yemek - Kültür Dergisi için Musa Dağdeviren'e de "Emek Ödülü" verdi.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.