Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Dünya Öykü Günü etkinlikleri Heybeliada'daToplam oy: 472

Her yıl Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen etkinliklerle kutlanan 14 Şubat Dünya Öykü Günü'nün İstanbul kutlaması bu sene Heybeliada Ruhban Okulu'nda yapılacak. Bir Öykü Şenliği olarak düzenlenen etkinliğin ev sahipliğini ise Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Girişimi (heybeliadakutuphanegirisimi.org) yapıyor.

 

2015 bildirisini Murathan Mungan'ın yazdığı, edebiyat ve öykü alanına emek vermiş yazarlardan oluşan yaklaşık 200 kişinin davet edildiği şenliğin teması ise Adalar ve Edebiyat. Geçmişten bugüne adalı yazarların anılacağı, "adalarda edebiyat" ve "edebiyatta adalar"ın konuşulacağı, kısa filmlerle belgesellerin izleneceği bu şenlikte "Semih Poroy'un çizgilerinde öykücülerimiz" sergisi de görülebilecek.

 

Program:

 

14 Şubat 2015 Cumartesi, saat 14.30, Heybeliada Ruhban Okulu

 

Açılış ve Kütüphane Koruma Girişimi'nin tanıtımı

Dünya Öykü Günü'nün tanıtımı, 2015 yılı için Murathan Mungan'ın hazırladığı bildirinin ve kısa bir Murathan Mungan öyküsünün okunması

Öykü ve Dünya Öykü Günü için kısa mesajlar içeren bir film gösterimi

Müzikli mola

Adalar ve öykü bağlamında Sait Faik'in anılması, kısa bir belgesel gösterimi

"Adalarda edebiyat" ve "edebiyatta ada" konulu konuşmalar

 

Heybeliada'ya ulaşım için sefer saatleri:

 

Şehir hatları vapuruyla Kabataş'tan kalkış 12.00, Kadıköy'den 12.20

Mavi Marmara motoruyla Kabataş'tan kalkış: 13.00

Şehir hatları vapuruyla Bostancı'dan kalkış 12.15

Mavi Marmara motoruyla Bostancı'dan kalkış: 12.45 ve 13.30

Prenstur motoruyla Kartal'dan kalkış: 12.30 ve 13.30

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Türk edebiyatının önemli isimlerinden, “Kudüs şairi” olarak tanınan Nuri Pakdil’i kaybettik.

Dünyanın en büyük kültürel ve sosyal etkinliklerinin başında gelen Frankfurt Kitap Fuarı bu yıl “Dünyayı hareket ettiren fikirler” sloganıyla açıldı. Sektörün buluşma noktası olarak değerlendirilen fuarda dünyaca ünlü yazarlar, çok satan büyük isimler, yayıncılar, gazeteciler, yazar menajerleri, edebiyat ajanları, edebiyat dünyasının büyük isimleri ve edebiyat tutkunları bir araya geliyor.

Hollywood’un büyük ismi Quentin Tarantino geçtiğimiz ay vizyona giren 9. filmi Once Upon a Time in Hollywood üzerine konuştuğu bir söyleşide, şu sıralar bir roman üzerine çalıştığını söyledi. 10. filmiyle yönetmenliğe veda edeceğini açıklayan yönetmen şimdilik yeni bir film üzerine çalışmayı rafa kaldırmış durumda.

Kulis

Yunus Emre Tozal: Chicago’nun kütüphaneleri

ŞahaneBirKitap

Prof. Dr. Yaşar Çoruhlu’nun Türk Sanatında Hayvan Sembolizmi Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanan 3. baskısıyla okurlarla buluştu. Bu baskıyı öncekilerinden ayıran en önemli fark, bu kez eserin iki cilt halinde ve genişletilmiş şekliyle yayınlanması. Uzun süre alanındaki tek kaynak olan bu kitap tartışmasız biçimde hâlâ alanındaki en önemli eser olma özelliğini koruyor.

 

Editörden

Kadın kahramanlar içinde bazıları var ki, yıllar önce okumuş olmama rağmen halen onların hayatlarını merak ederim. Her okuyuşta farklı bir keşif, yeni bir detay, daha önce hiç fark etmediğim bir ayrıntı dikkatimi çeker ve buna şaşırır dururum. Eskiden okuduğum bir romana dönmek, eski bir arkadaşıma merhaba demeye benzer.