Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Edebiyatı dinlemek isteyenlereToplam oy: 7

 

Modern çağın radyosu olarak düşünebileceğimiz podcast’ler gün geçtikçe daha fazla alternatif sunmaya başladı. Ekonomiden sanata, edebiyattan bilime hemen her konuda çok fazla alternatif sunan podcast’leri telefona indirip yolda, evde, sporda, metroda, araba kullanırken dinlemek mümkün. Özellikle edebiyata dair podcast’lere ilgi gün geçtikçe artıyor. Edebiyat tutkunları güncel edebiyata dair tartışmaların, roman eleştirilerinin, ilham veren yazar önerilerinin yer aldığı bu podcast’lerden edebiyatı dinlemeye iyiden iyiye alıştı. Bu dünyaya yeni adım atanlara birkaç önerimiz var; korku, fantastik edebiyat ve bilim kurgu üzerine Türk ve dünya edebiyatının tartışıldığı bu dünyanın belki de en eskilerinden Gerisi Hikaye, her ay iki kitabı okuyarak yorumlayan Satır Arası, sözü çevirmen ve editörlere de vererek edebiyata dair güncel olayları paylaşan Kitap, Kaşık ve Diğer Gerekli Şeyler dinlenmesi, takip edilmesi zevkli podcats’lerden birkaçı.

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İş Sanat Kibele Galerisi, Nâzım Hikmet’in 63 yıllık yaşamından kesitler taşıyan ‘Nâzım’a Yolculuk’ sergisine ev sahipliği yapıyor.Nâzım Hikmet’in Selanik’ten Moskova’ya kadar uzanan büyük yolculuğuna eşlik etme çabası olan sergide, genç yaşından itibaren hayal

Dünyanın en önemli edebiyat ödüllerinden olan Uluslararası Dublin Edebiyat Ödülü bu yıl ABD'li yazar Emily Ruskovich’e verildi.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde 21 Eylül’e kadar devam eden “Aralıktan Bakmak” sergisi, 19 yy’da İstanbul’un geçirdiği değişim ve dönüşümün en belirgin yaşandığı bölgelerden biri olan Pera’ya odaklanıyor.

Türkçe’de ilk kez VakıfBank Kültür Yayınları’nın yayımladığı “101 Anekdotta Felsefe Tarihinde Yolculuk” isimli kitabında filozofları, yaşadıkları dönemleri ve düşünce tarihine iz bırakan felsefecilerin fik

Akdeniz, Orta Doğu ve Balkanlar’da üç semavi dinin bir aradalığına dair yapılan antropolojik ve tarihsel araştırma projesi “Paylaşılan Kutsal Mekânlar” Paris, Marakeş ve

Söyleşi

100. sayımızla birlikte hazırlamaya başlayacağımız Yayınevi Hikâyeleri’nde sözü alternatif işler üreten, okurları edebiyatın özgün örnekleriyle tanıştıran sevdiğimiz yayınevlerine bırakıyoruz.

ŞahaneBirKitap

Sanat eleştirmeni, sanat tarihçisi, ressam, şair, toplumbilimci, düşünür John Ruskin, On Dokuzuncu Yüzyılın Fırtına Bulutu eserinde sanayi devriminin sonuçlarını çevresel yönden ele alıyor.

Editörden

Ütopya fikrinin ortaya çıktığı Ortaçağ Batı’sı, insanlığa karanlık bir gelecek vaat etmesine rağmen, kendi topraklarında doğmuş “rahatsız ruhlar” eliyle her zaman temize çekildi. Birilerinin ütopyası, başka birilerinin distopyası oluyordu çünkü. Batı’nın en parlak ütopyası İngiltere’dir ve ne hikmetse ütopya dediğimiz tür de İngilizler eliyle pazarlanmıştır tüm dünyaya.