Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Edebiyatı dinlemek isteyenlereToplam oy: 29

 

Modern çağın radyosu olarak düşünebileceğimiz podcast’ler gün geçtikçe daha fazla alternatif sunmaya başladı. Ekonomiden sanata, edebiyattan bilime hemen her konuda çok fazla alternatif sunan podcast’leri telefona indirip yolda, evde, sporda, metroda, araba kullanırken dinlemek mümkün. Özellikle edebiyata dair podcast’lere ilgi gün geçtikçe artıyor. Edebiyat tutkunları güncel edebiyata dair tartışmaların, roman eleştirilerinin, ilham veren yazar önerilerinin yer aldığı bu podcast’lerden edebiyatı dinlemeye iyiden iyiye alıştı. Bu dünyaya yeni adım atanlara birkaç önerimiz var; korku, fantastik edebiyat ve bilim kurgu üzerine Türk ve dünya edebiyatının tartışıldığı bu dünyanın belki de en eskilerinden Gerisi Hikaye, her ay iki kitabı okuyarak yorumlayan Satır Arası, sözü çevirmen ve editörlere de vererek edebiyata dair güncel olayları paylaşan Kitap, Kaşık ve Diğer Gerekli Şeyler dinlenmesi, takip edilmesi zevkli podcats’lerden birkaçı.

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

1949-1950 yıllarında şair Orhan Veli Kanık öncülüğünde çıkmış edebiyat dergisi Yaprak’ın tüm sayıları erişime açıldı. 15 günde bir yayımlanan 28 sayılık dergi, 1 Ocak 1949 – 1 Haziran 1950 arasında Ankara’da basıldı. İlk sayısı 1 Ocak 1949’da çıkan dergide Cahit Sıtkı Tarancı, Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cahit Külebi gibi şair ve yazarların eserleri yayımlandı.

SALT, geçtiğimiz günlerde Tek ve Çok sergisi için hazırlanan, “Türkiye’nin büyücek bir şehrindeki bu hayalî apartman dairesinin” kesitini güncelleyerek çevrimiçi erişime açtı.Tek ve Çok, SALT’ın 80’ler sergilerinden biri olarak Eylül 2016’da SALT Galata’da açılmıştı.

Haruki Murakami’nin müziğe olan ilgisini bilmeyenimiz yok. Çocukluğundan beri müzikle bağı çok kuvvetli olan yazar hayli geniş bir müzik arşivinin de sahibi. Yazar 10 bini aşkın plaktan oluşan koleksiyonuyla Tokyo FM için 22 Mayıs Cuma günü özel bir yayın yapacak. Yazar aynı zamanda hayranlarından gelen soruları da yanıtlayacak.

Arter’in düzenlediği çevrimiçi rehberli turlar Haziran ayında da her Cuma saat 18:30’da gerçekleşecek.

Sinema odaklı internet sitesi World of Reel’de gerçekleştirilen bir ankete göre, 1990’lı yılların en iyi 40 filmi belli oldu. Ankete sinema dünyasından pek çok kayda değer isim katıldı. Toplamda 175 farklı kişinin oy kullandığı listenin zirvesinde usta yönetmen Martin Scorsese’nin Goodfellas adlı kült yapımı yer aldı. Listede ikinci sırada ise Quentin Tarantino’nun Pulp Fiction’ı var.

Kulis

Postmodern Öykü Denince: Jorge Luis Borges

ŞahaneBirKitap

Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine dair ilgi, Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman gibi dizilerin de etkisiyle son günlerde iyice arttı.

Editörden

Dünyanın çehresini değiştiren en büyük seyahat, bir odada, bir kitabın yoldaşlığında yapılan seyahattir. Kitaplardan en çok yola çıkmasını öğrenebiliriz. Ola ki hoyrat bir karakterle birlikte seksen günde dünyanın çevresinde devri daim eder, aklımızın eremeyeceği sırlara vakıf oluruz. Her yolculuk, insanın kendi içine attığı adımı biraz daha kuvvetlendirir.