Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Edebiyatı dinlemek isteyenlereToplam oy: 1

 

Modern çağın radyosu olarak düşünebileceğimiz podcast’ler gün geçtikçe daha fazla alternatif sunmaya başladı. Ekonomiden sanata, edebiyattan bilime hemen her konuda çok fazla alternatif sunan podcast’leri telefona indirip yolda, evde, sporda, metroda, araba kullanırken dinlemek mümkün. Özellikle edebiyata dair podcast’lere ilgi gün geçtikçe artıyor. Edebiyat tutkunları güncel edebiyata dair tartışmaların, roman eleştirilerinin, ilham veren yazar önerilerinin yer aldığı bu podcast’lerden edebiyatı dinlemeye iyiden iyiye alıştı. Bu dünyaya yeni adım atanlara birkaç önerimiz var; korku, fantastik edebiyat ve bilim kurgu üzerine Türk ve dünya edebiyatının tartışıldığı bu dünyanın belki de en eskilerinden Gerisi Hikaye, her ay iki kitabı okuyarak yorumlayan Satır Arası, sözü çevirmen ve editörlere de vererek edebiyata dair güncel olayları paylaşan Kitap, Kaşık ve Diğer Gerekli Şeyler dinlenmesi, takip edilmesi zevkli podcats’lerden birkaçı.

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Söyleşi

Melike Yıldırım: Bazı kitaplar isimleriyle öylesine bütünleşirler ki sanki o kitabı başka hiçbir isim öylesine doğru bir şekilde anlatamaz gibi gelir.

ŞahaneBirKitap

Svetlana Aleksiyeviç, "yepyeni bir edebi tür" olarak tanımlanan, uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla 2015 Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştü.

Editörden

Her ne kadar kitabın 5000 yıllık serüveni desek de, birçok iyi okur için kitabın tarihi, kendi serüveniyle birlikte ilerlemiştir aslında. Bizi kitaplara çeken şey, biraz da kendimizden dışarı çıkmak isteğidir. Okuduğumuz her macera, her tez ya da antitez, kitapla bizim aramızdaki gizemli bir sözleşme gibidir. Bu anlamda okumak soylu bir eylemdir de.