Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Edebiyatı dinlemek isteyenlere


Vasat
Toplam oy: 10

 

Modern çağın radyosu olarak düşünebileceğimiz podcast’ler gün geçtikçe daha fazla alternatif sunmaya başladı. Ekonomiden sanata, edebiyattan bilime hemen her konuda çok fazla alternatif sunan podcast’leri telefona indirip yolda, evde, sporda, metroda, araba kullanırken dinlemek mümkün. Özellikle edebiyata dair podcast’lere ilgi gün geçtikçe artıyor. Edebiyat tutkunları güncel edebiyata dair tartışmaların, roman eleştirilerinin, ilham veren yazar önerilerinin yer aldığı bu podcast’lerden edebiyatı dinlemeye iyiden iyiye alıştı. Bu dünyaya yeni adım atanlara birkaç önerimiz var; korku, fantastik edebiyat ve bilim kurgu üzerine Türk ve dünya edebiyatının tartışıldığı bu dünyanın belki de en eskilerinden Gerisi Hikaye, her ay iki kitabı okuyarak yorumlayan Satır Arası, sözü çevirmen ve editörlere de vererek edebiyata dair güncel olayları paylaşan Kitap, Kaşık ve Diğer Gerekli Şeyler dinlenmesi, takip edilmesi zevkli podcats’lerden birkaçı.

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Metallica’nın kuruluşundan bugüne kadarki tüm serüveni illüstrasyonlar ve eğlenceli geri dönüşlerle anlatılacak bir çocuk kitabında bir araya geliyor.

Söyleşi

100. sayımızdan itibaren başladığımız Yayınevi Hikâyeleri’nde bu ay İz Yayınları editörü Hamdi Akyol var. Akyol, yayıncılık tarihimizin kilometre taşlarından olan İz Yayınları’nın kuruluşunu, daha çok hangi kitapları bastıklarını ve günümüz yayıncılık ortamının durumunu değerlendirdi.

 

ŞahaneBirKitap

“Tıp gerçek bir kütüphanedir, ama doğru biçimde okunması gerekir” cümlesinden yola çıkan Kütüphanedeki Beden, Charles Dickens’tan Franz Kafka’ya, Virginia Woolf’tan Susan Sontag’a, John Berger’dan Oliver Sacks’e uzanan bir yelpazeyle zenginleşen, tıbbın toplumsal tarihini edebiyat aracılığıyla aydınlatan bir antoloji.

Editörden

 

Günümüz İngiliz romancılarından Ian McEwan’ın Soğuk Savaş döneminin “edebiyat cephesi”ni anlattığı ilginç bir romanı var; Bir Parmak Bal. Ülkemizde de yayınlanan roman bir anlamda birbirine benzemeyen üç ilgi çekici konuyu garip bir kurgu etrafında bir araya getiriyor: Gizli servis, edebiyat ve aşk.