Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Edebiyatın İzinde bu kez “Edebiyat ve Gündelik Hayat”ı konuşuyorToplam oy: 14

Seval Şahin, Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk tarafından ilki 2012’de “Edebiyatımızın Üvey Evladı Polisiye Edebiyat” adıyla başlatılan “Edebiyatın İzinde” sempozyum dizisi bu yıl da kaldığı yerden devam ediyor. 22-23 Kasım 2019 tarihlerinde Beyoğlu Aynalıgeçit’te gerçekleşecek sempozyun, iki gün boyunca birçok konuşmacıyı ağırlayacak. Festivalin bu yılki konusu “Edebiyat ve Gündelik Hayat”. Sempozyuma Oya Baydar, Banu Özyürek, Murat Özyaşar ve Doğan Hızlan başta olmak üzere birçok yazar ve araştırmacı isim katılacak.

“Edebiyat ve Gündelik Hayat” sempozyumunun açılışı 22 Kasım saat 10.00’da Ali Şükrü Çoruk tarafından yapılacak  “Gündelik Hayat Tarihine Kaynak Olarak Hatıratlar ve Popüler Romanlar” başlıklı konuşmayla gerçekleştirilecek. Ardından Çilem Tercüman, Didem Ardalı Büyükarman, Veli Uğur, Kübra Kuru, Fatma Barbarosoğlu, Gül İrepoğlu, Oya Baydar, Tülin Ural, Hilmi Tezgör ve Sema Baycanlar gün boyunca çeşitli başlıklar altında konuşmalarını gerçekleştirip bildirilerini sunacak. Sempozyumun ikinci günü 23 Kasım Cumartesi saat 12.00’da yapılacak oturumla başlayacak. Ömer Türkeş’in moderatörlüğünde Banu Özyürek, Murat Özyaşar ve Zeynep Kaçar “Kurguda Gündelik Hayat” üzerine konuşacaklar. Ardından Doğan Hızlan, Ekrem Işın, Hakan Kaynar, Sevan Değirmenciyan, Didem Ardalı Büyükarman, Bahadır Vural, Seval Şahin ve Sevcan Tiftik bildirilerini sunmaya devam edecek. Sempozyumun konu başlıkları ise şöyle: 

“Ahmet Rasim’de Doğup Büyümek: Çocuk ve Ergenin Gündelik Hayatı”, “Kiralık Konak’ta Gündelik Hayat”, “İlerlemeci İdeolojinin Gündelik Hayat Eleştirisi: Ömer Seyfettin Örneği”, “Kurguda Gündelik Hayat I”, “Behçet Necatigil’in Şiirlerinde Gündelik Hayat”, “2. Dünya Savaşı Yıllarında Adana’da Gündelik Hayat: Reşat Enis ve Toprak Kokusu”, “Erken Cumhuriyet Dönemi Popüler Romanında Gündelik Hayatın Temsili”, “İmparatorluğun Günbatımında Melankoli: Servet-i Fünun’un Gündelik Hayatı”, “Ankara’nın Duygusal Tarihine Giriş: Artık Kimse Kimseyle Karşılaşmıyor!”, “Pera’da Bir Gavroş”, “Abasıyanık’ın Semaver ve Sarnıç Eserlerinde Gündelik Hayat”, “Gündelik Hayatın Yeni Tipleri ve Kurmacayla İlişkileri” ve “Kabuk’taki Farklı Bedenler ve Deneyimler.”

Sempozyum herkese açık ve ücretsiz. Bilgi için edebiyatsempozyumlari@gmail.com  

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Anadolu Üniversitesi (AÜ), Türkiye kültürünün klasikleşmiş edebiyat eserlerini dijital ortama aktarıp, ücretsiz olarak okuyucularla paylaşıyor. 150 yıllık süreci kapsayan Türk roman tarihi üzerine yürütülen çalışmalar kapsamında, eserler özgün halleri korunarak ayrıntılı bir sözlük eşliğinde Latin harflerine aktarılmış olarak paylaşılıyor.

İstanbul Üniversitesi, dünyanın en zengin görsel arşivlerinden biri olan Sultan II. Abdülhamid Han’ın Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu’nu dijital ortamda araştırmacıların kullanımına sunarak tarihe ışık tutuyor. Dijital erişime açılan 918 albüm içinde yer alan 36 bin 585 kare fotoğraf, kültürel mirasın korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına olanak sağlıyor.

Animasyon sanatının en büyük ustalarından Hayao Miyazaki’nin yaratım sürecine odaklanan “10 Years with Hayao Miyazaki” belgeseli, çevrimiçi ortamda ücretsiz erişime açıldı.

J.K. Rowling, Koronavirüs günlerinde ev izolasyonunda olanlar için Harry Potter at Home adlı hizmeti başlattı. Ücretsiz sesli kitaplar, videolar ve özlenen Hogwarts günlerinden tadımlık kareler! Dünyaca ünlü Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling, Koronavirüs nedeniyle evde kalmak zorunda olan okurları için yepyeni bir dijital hizmeti yürürlüğe koydu.

Oscar ödüllü Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski, belgesellerini çevrimiçi erişime açtı. Pawlikowski’nin “From Moscow to Pietushki”, “Dostoevsky’s Travels”,  “Serbian Epics”, “Tripping With Zhirinovsky” gibi yapımları yayımlanan belgeseller arasında yer alıyor.

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta