Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Festivalde Divan şiiri, şehir ve edebiyat konuşulacakToplam oy: 10

Bu yıl 12’ncisi düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali, 18-22 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. 18 Şubat Salı günü saat 19.00’da Tophane-i Amire’de açılışını yapacak festival, bu yıl, aralarında Adnan Özer, Ömer Erdem, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Cenk Gündoğdu, Cevdet Karal, Alphan Akgül, Oktay Taftalı’nın da olduğu 10’u yerli, 10’u yabancı 20 şair ve yazarı ağırlayacak.


 

Tophane-i Amire’de Divan şiiri sergisi


Festival bu yılında iki temayı merkezine alacak. Divan şiiri geleneğine odaklanan ilk tema kapsamında İskender Pala’nın seçtiği 40 beyit üzerine Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin çalışmalarından oluşan illüstrasyon ve grafik eserler sergilenecek. Tophane-i Amire’de, festivalin açılış seremonisiyle aynı anda açılacak olan sergi, festival boyunca görülebilecek.


Divan şiiri geleneği kapsamında “Son Dönem Türk Şiiri’nde Divan Edebiyatı Yakınlaşmaları” başlıklı bir panel de düzenlenecek. Etkinlik, 20 Şubat Perşembe günü saat 15.00’te Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek. Festivalde ikinci tema olarak seçilen “Şehir ve edebiyat” konusu kapsamında yerli ve yabancı konuşmacıların söz alacağı bir konferans düzenlenecek. Etkinlik, 19 Şubat Perşembe günü saat 14.00’de İstanbul Ticaret Odası (İTO) Konferans Salonu’nda yapılacak.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

56. Kütüphane Haftası (30 Mart-5 Nisan) özelinde SALT Beyoğlu ve SALT Galata farklı seçkileri çevrimiçi olarak ziyaretçilerin ilgisine sunuyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle kapılarını kapatan Rusya’nın başkenti Moskova’daki ünlü Bolşoy Tiyatrosu, bale ve opera severler için YouTube ‘altın koleksiyonundan’ en iyi altı performansı paylaşacak.

Asteriks çizgi romanlarıyla tanınan Fransız çizgi roman sanatçısı -Albert Uderzo, geçirdiği kalp krizi sonucu 92 yaşında hayata veda etti. Bir grup Galyalının Roma İmparatorluğu’na karşı savaşını anlatan çizgi roman Asteriks ilk kez René Goscinny ve Uderzo’nun kaleminden çıkmıştı.

"Evde Kal" günlerinde her türlü bilgi ve kaynağa ulaşmak adına hem dünyadan hem de Türkiye'den online kütüphane ve arşivler kitapseverlerin kullanımına açıldı. İşte araştırmacıların, meraklıların, kitap severlerin ve öğrencilerin ilgisini çekebilecek online kütüphane ve arşivler: 

 

 

Edebiyatımızın ilk “popüler” yazarı Ahmet Mithat Efendi’nin yayımlanmamış yazıları ilk kez okur karşısına çıkıyor. Koray Sarıdoğan'ın yüksek lisans tezinden hareketle tematik bir tasnifle hazırladığı, KalemKahveKlavye logosunu taşıyan e-Kitap dizisi, Dağarcık dergisi arşivinin ilk bölümü olan Dil ve Edebiyat Yazıları’na ayrıldı.    

 

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta