Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Festivalde Divan şiiri, şehir ve edebiyat konuşulacakToplam oy: 20

Bu yıl 12’ncisi düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali, 18-22 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. 18 Şubat Salı günü saat 19.00’da Tophane-i Amire’de açılışını yapacak festival, bu yıl, aralarında Adnan Özer, Ömer Erdem, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Cenk Gündoğdu, Cevdet Karal, Alphan Akgül, Oktay Taftalı’nın da olduğu 10’u yerli, 10’u yabancı 20 şair ve yazarı ağırlayacak.


 

Tophane-i Amire’de Divan şiiri sergisi


Festival bu yılında iki temayı merkezine alacak. Divan şiiri geleneğine odaklanan ilk tema kapsamında İskender Pala’nın seçtiği 40 beyit üzerine Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin çalışmalarından oluşan illüstrasyon ve grafik eserler sergilenecek. Tophane-i Amire’de, festivalin açılış seremonisiyle aynı anda açılacak olan sergi, festival boyunca görülebilecek.


Divan şiiri geleneği kapsamında “Son Dönem Türk Şiiri’nde Divan Edebiyatı Yakınlaşmaları” başlıklı bir panel de düzenlenecek. Etkinlik, 20 Şubat Perşembe günü saat 15.00’te Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek. Festivalde ikinci tema olarak seçilen “Şehir ve edebiyat” konusu kapsamında yerli ve yabancı konuşmacıların söz alacağı bir konferans düzenlenecek. Etkinlik, 19 Şubat Perşembe günü saat 14.00’de İstanbul Ticaret Odası (İTO) Konferans Salonu’nda yapılacak.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Ailesi tarafından yazar, şair ve doktor Ceyhun Atuf Kansu adına 1986 yılından beri düzenlenen şiir ödülü, salgından dolayı bir yıl ertelendi. Yapılan açıklamaya göre 2021 yılında Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü için aday yapıt alınmayacak ve ödül verilmeyecek. Ödül, aradan geçen iki yılda (2020 ve 2021) çıkan kitaplar ve hazırlanan dosyalar üzerinden 2022’de yeniden verilmeye başlanacak.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Hayatımız Kitap programının bugün online olarak yayınlanacak dördüncü bölümünde Metin Celal'in konuğu yazar ve yayıncı Mine Soysal olacak! Programda ülkemizde yayıncılığı, çocuk yayıncılığının sorunlarını, çözüm yollarını, Soysal'ın yayıncılığını ve yazarlığını konuşulacak.

 

Tarih: 15 Ekim 2020 Perşembe (Bugün)

Saat: 21:00-21:45 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından iki ayda bir yayımlanacak olan Olağan Hikâye, ilk sayısında “Gerçekliği Yeniden Düşünmek” dosyasıyla yayımlandı.  Hakikat, kurmaca ve zaman ilişkisi üzerinden gerçekliğin hikâyedeki günümüz yansımalarının izini süren yazılarda, bu alanda usta kalemlerin imzası var.

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.