Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Filozoflardan açıklama: Polis vahşeti derhal bitmeliToplam oy: 681

** Metin ve Çağrı Monokl'a aittir. Filozoflar destekleyip imzalamışlardır.**

 

ÇAĞRI METNİ
CONTRE LA VIOLENCE POLICIERE A ISTANBUL -
İSTANBUL'DA POLİS ŞİDDETİNE KARŞI


İstanbul'un merkezinde, Taksim'de bir parkın yıkılmasına karşı yapılan protesto gösterileri birkaç gündür, farklı toplumsal katmanlardan, farklı ideolojik görüşlerden çok sayıda insanı bir araya getiren devasa bir ayaklanma halini almıştır. Bu ayaklanmanın nedeni iktidar partisinin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uzlaşmaz ve tavizsiz yaklaşımıdır. Çoğunluğu pasif direniş gösteren bu eylemcilere polisin uyguladığı vahşet, sınırları aşmış bulunmaktadır ve kabul edilemezdir. Çoğu eylemci yaralanmıştır ve bir kısmının durumu da ciddiyetini korumaktadır.

 

 

Bizler, bu polis vahşetinin bir an önce bitmesini talep ediyoruz. Uluslararası örgütlerin ve demokrasi çağrısına kulak asan herkesin,anti-laik ve otoriter tavırlardan başka hiçbir ilhamı olmayan ve Türkiye'nin geleceği için sorundan başka hiçbir şey vaat etmeyen olan bu totaliter rejimden herkesin hesap sorması gerektiğini söylemek isteriz.

 

Ahmet SoysalÇağrı Metnini Destekleyen ve İmzalayan Filozoflar

Slavoj Zizek

Jean-Luc Nancy

Antonio Negri

Jacques Ranciere

Jacques-Alain Miller

Gianni Vattimo

Bernard Stiegler

Etienne Balibar

Jacob Rogozinski

François David Sebbah

Rene Major

Jelica Sumic Riha

Frederic Neyrat

Simon Critchley

Jodi Dean

Peter Hallward

Marco Assennato

Ian James

Gerard Bensussan

Michael Taussig

Guillaume Sibertin Blanc

 


Uluslararası Çağrı Metni İmza Kampanyası:

Français:
https://www.change.org/fr/p%C3%A9titions/monokl-polis-%C5%9Fiddetine-son...


Türkçe:
https://www.change.org/tr/kampanyalar/monokl-polis-%C5%9Fiddetine-son-ve...

English:
https://www.change.org/petitions/monokl-polis-%C5%9Fiddetine-son-verilsi...(NOT: Görsel çalışma Kaan Bağcı'ya aittir.)

 

EB

Yorumlar

Yorum Gönder


"İstanbul" dışındaki şiddetin farkında olmayan bir çağrı metninde tek sorunun haber kaynağının verilmemesi olduğunu düşünüyorsanız... Entelektüel camiamızın İstanbul-merkezli düşünme alışkanlığının tipik bir örneğidir bu çağrı.

45%
55%

İmzamı ekler misiniz?

44%
56%

Görsel resmini yapanın adı dahi varken bildiriyi hazırlayan ve filozoflarla doğrudan iletişime geçen yayınevinin adının bulunmaması talihsizliktir. Neyseki konumuz bu değil, ancak kaynağını belirtmediğiniz tek haberiniz bu.

54%
46%

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Dünyanın en büyük kültürel ve sosyal etkinliklerinin başında gelen Frankfurt Kitap Fuarı bu yıl “Dünyayı hareket ettiren fikirler” sloganıyla açıldı. Sektörün buluşma noktası olarak değerlendirilen fuarda dünyaca ünlü yazarlar, çok satan büyük isimler, yayıncılar, gazeteciler, yazar menajerleri, edebiyat ajanları, edebiyat dünyasının büyük isimleri ve edebiyat tutkunları bir araya geliyor.

Hollywood’un büyük ismi Quentin Tarantino geçtiğimiz ay vizyona giren 9. filmi Once Upon a Time in Hollywood üzerine konuştuğu bir söyleşide, şu sıralar bir roman üzerine çalıştığını söyledi. 10. filmiyle yönetmenliğe veda edeceğini açıklayan yönetmen şimdilik yeni bir film üzerine çalışmayı rafa kaldırmış durumda.

Kulis

Yunus Emre Tozal: Chicago’nun kütüphaneleri

ŞahaneBirKitap

Prof. Dr. Yaşar Çoruhlu’nun Türk Sanatında Hayvan Sembolizmi Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanan 3. baskısıyla okurlarla buluştu. Bu baskıyı öncekilerinden ayıran en önemli fark, bu kez eserin iki cilt halinde ve genişletilmiş şekliyle yayınlanması. Uzun süre alanındaki tek kaynak olan bu kitap tartışmasız biçimde hâlâ alanındaki en önemli eser olma özelliğini koruyor.

 

Editörden

Kadın kahramanlar içinde bazıları var ki, yıllar önce okumuş olmama rağmen halen onların hayatlarını merak ederim. Her okuyuşta farklı bir keşif, yeni bir detay, daha önce hiç fark etmediğim bir ayrıntı dikkatimi çeker ve buna şaşırır dururum. Eskiden okuduğum bir romana dönmek, eski bir arkadaşıma merhaba demeye benzer.