Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

"Fiyatlar düşsün korsan almayalım!"Toplam oy: 720

Gazi üniversitesi Okurun Korsana Bakışını araştırdı:

"Fiyatlar düşsün korsan almayalım!"

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nce "Korsan Üretimlere İlişkin Toplumsal Algı Araştırması" kapsamında Prof. Dr. Naci Bostancı'nın koordinatörlüğünde, 16 ilde 1-10 Nisan tarihlerinde 2 bin 466 kişinin katıldığı bir anket yapıldı.

Ankette, şu sonuçlar ortaya çıktı:

* Evinizde ve işyerinizde kullandığınız bilgisayardaki programlar orijinal mi?

      Evet yüzde 32.6, hayır yüzde 31.7, bilmiyorum yüzde 33.1.

* İnterneti en çok hangi amaç için kullanıyorsunuz?

      Kitap, tez, makale indirmek yüzde 9.4, sinema, film, DVD-VCD indirmek yüzde 17.7, müzik CD-kaset indirmek yüzde 14.9, program ve yazılım indirmek yüzde 8.3, hiçbiri yüzde 51.5.

* Korsan yayın veya korsan üretim denildiğinde aklınıza ilk önce ne geliyor?

      Kitap yüzde 21.9, müzik yüzde 31.7, film yüzde 42.1, bilgisayar programları yüzde 6.9, diğer yüzde 3.2.

* Satın aldığınız ürünün korsan olup olmadığına dikkat ediyor musunuz?

      Hiç dikkat etmem yüzde 25.4, bazen dikkat ederim yüzde 41.9, genellikle dikkat ederim yüzde 21, her zaman dikkat ederim yüzde 0.6.

* Sizce korsan ürünlerin kullanımı en çok kim ya da kimlere zarar verir?

      Fikir-sanat-bilim eserlerinin sahibine yüzde 49, eserin yapımcısına yüzde 33.1, eserin dağıtımcısına yüzde 5.6, eseri kullananlara yüzde 5.2, kimseye zarar vermez yüzde 4.4.

* Sizce korsan ürünlerin yaygınlaşmasında en önemli faktör hangisidir?

      Korsan ürünlerin fiyatının uygunluğu yüzde 68.1, etkili yaptırımı olmayışı yüzde 18.2, orijinal ürünle korsan arasında ciddi kalite farkının olmaması yüzde 10.9.

* Korsan yayın veya korsan üretim tanımlaması sizde nasıl bir duygu ve kanaat uyandırıyor?

      Ticari zekâsı ve cesareti olan girişimcilerin anlayışla karşılanması gereken faaliyetleridir yüzde 9.6, kitap-film-program pazarlaması sektöründeki şartların ortaya çıkardığı bir gereksinimdir yüzde 33.2, devletin denetimdeki eksiklerinin istismarıyla yürütülen yasadışı faaliyetleridir yüzde 52.1.

* Orijinal ile korsan ürünü birbirinden nasıl ayırt edersiniz?

      Satıcısına sorarak yüzde 12.9, bandrolüne bakarak yüzde 56.5, ambalajına bakarak yüzde 10.7, ayırt edemem yüzde 9.6, ayırt etme ihtiyacı duymam yüzde 9.7.

* Kitap, DVD, VCD-CD vb. orijinal ürünler hangi kuruluşun izni ve amblemiyle bandrol taşır?

      TRT yüzde 19.9, Kültür ve Turizm Bakanlığı yüzde 44.1, Milli Eğitim Bakanlığı yüzde 10, bilmiyorum yüzde 25.

* Korsan yayınlarla ilgili yasal düzenleme hangi kanunla yapılmıştır?

      RTÜK yasası yüzde 16.2, Fikir ve Sanat Eserleri Yasası yüzde 40.1, Basın Yasası yüzde 7.9, bilmiyorum yüzde 34.8.

* Korsan ürünlerde en etkili mücadele yöntemi sizce nedir?

      Yeni yasal düzenlemeler yüzde 21.6, tüketiciyi bilinçlendirme kampanyaları yüzde 20.6, korsan ürün satanlara karşı etkili denetim yüzde 27.2, korsan ürün alanlara karşı etkili önlemler, korsanı olan ürünlerde vergi indirimiyle fiyatların düşürülmesi yüzde 26.6.

* Korsanı önlemede mevcut cezaların yeterli olduğuna katılıyor musunuz?

      Katılıyorum yüzde 13, katılmıyorum yüzde 61.1, kararsızım yüzde 24.9.

* Korsan ürünlerin devletin vergi gelirlerini düşürmesi konusunda ne diyorsunuz?

      Kamu zararıdır, izin verilmemeli yüzde 73.8, vergi gelirlerinin düşmesi beni ilgilendirmiyor yüzde 22.8.
(Cumhuriyet)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İthaki Yayınları’nın modern klasikleri okurlarla buluşturduğu serisi İthaki Modern kapsamındaki yeni kitabı Anna Burns’ün kaleme aldığı bol ödüllü Sütçü… 2018’de Man Booker Ödülü, 2019’da da Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü ve Orwell Politik Kurgu Ödülü’ne layık görülen Sütçü okuyucuyla buluşuyor.

Telif hakları konusunda hem kamuoyunu hem sektörü hem de üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunan SETEM ikinci kez üniversite öğrencileri ve profesyonellerine yönelik bir eğitim çalışması ve senaryo yarışması düzenliyor. “Benim Eserim-2” isimli proje kapsamında yer alan senaryo yarışmasının konusu “telif hakları” olacak.

Asırlar boyunca Bosna Hersek’te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan tarihi Mostar Köprüsü Bosna Savaşı sırasında Hırvat birlikleri tarafından yıkılmıştı. Köprü Türkiye’nin de katkılarıyla yeniden inşa edilerek 23 Temmuz 2004’te açıldı. Yeniden açılışının 16. yılını kutlayan köprü bugün de farklı kültürleri birbirine bağlıyor. 

 

 

Türk edebiyatının kıymetli yazarlarından Adalet Ağaoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören yazar 91 yaşında hayata veda etti.

ABD’li romancı, oyun yazarı ve aktivist James Baldwin’in kitaplarının birçoğunu okurla buluşturan Yapı Kredi Yayınları, 16 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’da James Baldwin anısına bir söyleşi düzenliyor. Nefes Alamıyorum adlı söyleşinin konukları Zeynep Oral ve Zeynep Miraç.

Kulis

''Roman, Tanpınar'la kendim arasında bir med cezir''

ŞahaneBirKitap

Haruki Murakami’nin Türkçeye yeni çevrilen romanı Dans Dans Dans’ını Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları ve Yaban Koyununun İzinde romanlarıyla birlikte değerlendireceğim. Dans Dans Dans’la Yaban Koyununun İzinde’nin kahramanı aynı. İki roman boyunca onun başından geçmiş türlü olayları okumamıza rağmen, ismini halen bilmiyoruz.

Editörden

Ülkelerin edebi gündemiyle siyasi gündeminin kesiştiği yerlerin az olduğu düşünülür. Uzaktan bakınca öyledir de aslında. Edebiyat, elindeki en büyük imkân olan “zamandan ve mekândan” bağımsız olma lüksünü kıyasıya kullanır. Bir kitabın yazıldığı koşullar önemlidir ama o kitap yazıldığı zaman ve mekânı da aşarak, dünya edebiyat hafızasının bir yerlerine yerleşir.