Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Frankfurt Kitap Fuarı'na Çin'den sansür!Toplam oy: 460

Frankfurt'ta 12 Eylül günü düzenlenen sempozyumda rejim karşıtı iki yazarın söz alması üzerine Çin Heyeti'nin bir kısmı salonu terketti...

14-18 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Frankfurt Kitap Fuarı'nın bu yılki onur konuğu Çin. Ancak sansür tartışmaları fuar heyecanına gölge düşürüyor.

Çin'in en üst düzeydeki sansür kurumu, Çin Haberleşme ve Yayıncılık Bakanlığı binasının önünde bugünlerde bayraklar dalgalanıyor. Zira Çin, bu yıl Frankfurt Kitap Fuarı'nın onur konuğu. Bakanlık bu vesileyle Haziran ayında kapılarını yerli ve yabancı gazetecilere açmıştı. Ayrıca bu nedenle Çin edebiyatından pek çok örnek de Almanca'ya çevriliyor, son dönemde Almanya'da Çinli yazarların 60 kitabı yayımlandı.

Almanya'da Çin'i konuk etmenin heyecanı yaşanırken, Çin'de resmi makamların muhalif yazarlara sert davranması fuar heyecanına gölge düşürüyor.

Çin sansür kurumunun yabancı ülkeler sorumlusu Zhong Guohai ise baskıcı bir tutum izlemediklerini belirterek, isteyen yazarların fuara katılabilmesinin pek çok olanağı olduğunu söylüyor. Zhong bu olanakları, "bir yazarın Frankfurt Kitap Fuarı'na katılıp katılamayacağı bazı koşullara bağlı. Önce yazarları davet eden bir yazarlar birliğimiz var. Ayrıca yayınevleri yazarlarını kendileri davet edebiliyor. Yazarlar kendiliklerinden de fuara katılabilirler.
Yani yazarın fuara katılma şartlarını düzenleyen belirleyen belli standartlar yok" sözleriyle anlatıyor.

Muhalif kitaplara yer yok!

Çin resmi makamları, yazarların fuara katılma şartlarını belirleyen standartların oldukça açık olduğunu savunuyor. Resmi sansür kurumu, bir süre önce bu konuya ilişkin ayrıntıları açıklamış ve "açık standartlardan" ne anladıklarını kamuoyu ile paylaşmıştı. Kurumun başkan Yardımıcısı Wu Shukin şöyle konuşuyordu:

"Rejim muhalifleri tarafından yazılan ve Çin'de yasak olan kitaplar ile tehlikeli mesajlar veren kitaplarla ilgili olarak açıkça şunu söyleyebilirim: Çin'in istikrarını bozmaya çalışan kitaplara kesinlikle izin verilmeyecek, onlar bizim fuardaki stantlarımızda kesinlikle yer almayacaktır."

Kara listedeki yazarlar

Frankfurt Kitap Fuarı'nın açılış tarihi yaklaştıkça Çin resmi makamları baskıyı artırıyor. Pekin yönetimi, kara listeye aldıkları yazarların katılacağı panel ve etkinliklerin boykot edilmesi çağrısında bulundu. Pekin'de yaşayan yazar Dai Qing de bu baskının kurbanı oldu. Qing, fuardaki bir sempozyuma katılacağını açıklamıştı. Ancak, hükümetin protestoları neticesinde yazarın sempozyumdaki konuşması iptal edildi. Yazar, Alman fuar organizatörlerinin yalnızca resmi görüşü temsil eden Çinli yazarları değil, rejim muhalifi yazarları da fuara davet etmesini umuyor.

Dai Qing, "Frankfurt Kitap Fuarı yönetimi şimdiye kadar pek çok özveride bulundu. Ancak arkadaşlarımın anlattığına göre,  davet edilen pek çok yazarın, yayıncının ve aktivistin adı Almanlar tarafından davetli listesinden çıkarıldı" şeklinde konuşuyor.
(Deutsche Welle'den)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Dünyanın en büyük kültürel ve sosyal etkinliklerinin başında gelen Frankfurt Kitap Fuarı bu yıl “Dünyayı hareket ettiren fikirler” sloganıyla açıldı. Sektörün buluşma noktası olarak değerlendirilen fuarda dünyaca ünlü yazarlar, çok satan büyük isimler, yayıncılar, gazeteciler, yazar menajerleri, edebiyat ajanları, edebiyat dünyasının büyük isimleri ve edebiyat tutkunları bir araya geliyor.

Hollywood’un büyük ismi Quentin Tarantino geçtiğimiz ay vizyona giren 9. filmi Once Upon a Time in Hollywood üzerine konuştuğu bir söyleşide, şu sıralar bir roman üzerine çalıştığını söyledi. 10. filmiyle yönetmenliğe veda edeceğini açıklayan yönetmen şimdilik yeni bir film üzerine çalışmayı rafa kaldırmış durumda.

Kulis

Yunus Emre Tozal: Chicago’nun kütüphaneleri

ŞahaneBirKitap

Prof. Dr. Yaşar Çoruhlu’nun Türk Sanatında Hayvan Sembolizmi Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanan 3. baskısıyla okurlarla buluştu. Bu baskıyı öncekilerinden ayıran en önemli fark, bu kez eserin iki cilt halinde ve genişletilmiş şekliyle yayınlanması. Uzun süre alanındaki tek kaynak olan bu kitap tartışmasız biçimde hâlâ alanındaki en önemli eser olma özelliğini koruyor.

 

Editörden

Kadın kahramanlar içinde bazıları var ki, yıllar önce okumuş olmama rağmen halen onların hayatlarını merak ederim. Her okuyuşta farklı bir keşif, yeni bir detay, daha önce hiç fark etmediğim bir ayrıntı dikkatimi çeker ve buna şaşırır dururum. Eskiden okuduğum bir romana dönmek, eski bir arkadaşıma merhaba demeye benzer.