Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Frankfurt Kitap Fuarı'na Çin'den sansür!Toplam oy: 514

Frankfurt'ta 12 Eylül günü düzenlenen sempozyumda rejim karşıtı iki yazarın söz alması üzerine Çin Heyeti'nin bir kısmı salonu terketti...

14-18 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Frankfurt Kitap Fuarı'nın bu yılki onur konuğu Çin. Ancak sansür tartışmaları fuar heyecanına gölge düşürüyor.

Çin'in en üst düzeydeki sansür kurumu, Çin Haberleşme ve Yayıncılık Bakanlığı binasının önünde bugünlerde bayraklar dalgalanıyor. Zira Çin, bu yıl Frankfurt Kitap Fuarı'nın onur konuğu. Bakanlık bu vesileyle Haziran ayında kapılarını yerli ve yabancı gazetecilere açmıştı. Ayrıca bu nedenle Çin edebiyatından pek çok örnek de Almanca'ya çevriliyor, son dönemde Almanya'da Çinli yazarların 60 kitabı yayımlandı.

Almanya'da Çin'i konuk etmenin heyecanı yaşanırken, Çin'de resmi makamların muhalif yazarlara sert davranması fuar heyecanına gölge düşürüyor.

Çin sansür kurumunun yabancı ülkeler sorumlusu Zhong Guohai ise baskıcı bir tutum izlemediklerini belirterek, isteyen yazarların fuara katılabilmesinin pek çok olanağı olduğunu söylüyor. Zhong bu olanakları, "bir yazarın Frankfurt Kitap Fuarı'na katılıp katılamayacağı bazı koşullara bağlı. Önce yazarları davet eden bir yazarlar birliğimiz var. Ayrıca yayınevleri yazarlarını kendileri davet edebiliyor. Yazarlar kendiliklerinden de fuara katılabilirler.
Yani yazarın fuara katılma şartlarını düzenleyen belirleyen belli standartlar yok" sözleriyle anlatıyor.

Muhalif kitaplara yer yok!

Çin resmi makamları, yazarların fuara katılma şartlarını belirleyen standartların oldukça açık olduğunu savunuyor. Resmi sansür kurumu, bir süre önce bu konuya ilişkin ayrıntıları açıklamış ve "açık standartlardan" ne anladıklarını kamuoyu ile paylaşmıştı. Kurumun başkan Yardımıcısı Wu Shukin şöyle konuşuyordu:

"Rejim muhalifleri tarafından yazılan ve Çin'de yasak olan kitaplar ile tehlikeli mesajlar veren kitaplarla ilgili olarak açıkça şunu söyleyebilirim: Çin'in istikrarını bozmaya çalışan kitaplara kesinlikle izin verilmeyecek, onlar bizim fuardaki stantlarımızda kesinlikle yer almayacaktır."

Kara listedeki yazarlar

Frankfurt Kitap Fuarı'nın açılış tarihi yaklaştıkça Çin resmi makamları baskıyı artırıyor. Pekin yönetimi, kara listeye aldıkları yazarların katılacağı panel ve etkinliklerin boykot edilmesi çağrısında bulundu. Pekin'de yaşayan yazar Dai Qing de bu baskının kurbanı oldu. Qing, fuardaki bir sempozyuma katılacağını açıklamıştı. Ancak, hükümetin protestoları neticesinde yazarın sempozyumdaki konuşması iptal edildi. Yazar, Alman fuar organizatörlerinin yalnızca resmi görüşü temsil eden Çinli yazarları değil, rejim muhalifi yazarları da fuara davet etmesini umuyor.

Dai Qing, "Frankfurt Kitap Fuarı yönetimi şimdiye kadar pek çok özveride bulundu. Ancak arkadaşlarımın anlattığına göre,  davet edilen pek çok yazarın, yayıncının ve aktivistin adı Almanlar tarafından davetli listesinden çıkarıldı" şeklinde konuşuyor.
(Deutsche Welle'den)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

1949-1950 yıllarında şair Orhan Veli Kanık öncülüğünde çıkmış edebiyat dergisi Yaprak’ın tüm sayıları erişime açıldı. 15 günde bir yayımlanan 28 sayılık dergi, 1 Ocak 1949 – 1 Haziran 1950 arasında Ankara’da basıldı. İlk sayısı 1 Ocak 1949’da çıkan dergide Cahit Sıtkı Tarancı, Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cahit Külebi gibi şair ve yazarların eserleri yayımlandı.

SALT, geçtiğimiz günlerde Tek ve Çok sergisi için hazırlanan, “Türkiye’nin büyücek bir şehrindeki bu hayalî apartman dairesinin” kesitini güncelleyerek çevrimiçi erişime açtı.Tek ve Çok, SALT’ın 80’ler sergilerinden biri olarak Eylül 2016’da SALT Galata’da açılmıştı.

Haruki Murakami’nin müziğe olan ilgisini bilmeyenimiz yok. Çocukluğundan beri müzikle bağı çok kuvvetli olan yazar hayli geniş bir müzik arşivinin de sahibi. Yazar 10 bini aşkın plaktan oluşan koleksiyonuyla Tokyo FM için 22 Mayıs Cuma günü özel bir yayın yapacak. Yazar aynı zamanda hayranlarından gelen soruları da yanıtlayacak.

Arter’in düzenlediği çevrimiçi rehberli turlar Haziran ayında da her Cuma saat 18:30’da gerçekleşecek.

Sinema odaklı internet sitesi World of Reel’de gerçekleştirilen bir ankete göre, 1990’lı yılların en iyi 40 filmi belli oldu. Ankete sinema dünyasından pek çok kayda değer isim katıldı. Toplamda 175 farklı kişinin oy kullandığı listenin zirvesinde usta yönetmen Martin Scorsese’nin Goodfellas adlı kült yapımı yer aldı. Listede ikinci sırada ise Quentin Tarantino’nun Pulp Fiction’ı var.

Kulis

Postmodern Öykü Denince: Jorge Luis Borges

ŞahaneBirKitap

Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine dair ilgi, Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman gibi dizilerin de etkisiyle son günlerde iyice arttı.

Editörden

Dünyanın çehresini değiştiren en büyük seyahat, bir odada, bir kitabın yoldaşlığında yapılan seyahattir. Kitaplardan en çok yola çıkmasını öğrenebiliriz. Ola ki hoyrat bir karakterle birlikte seksen günde dünyanın çevresinde devri daim eder, aklımızın eremeyeceği sırlara vakıf oluruz. Her yolculuk, insanın kendi içine attığı adımı biraz daha kuvvetlendirir.