Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Fransa’da kadının fendi olayıToplam oy: 828

Le Figaro 2009 için çarpıcı bir kitap raporu yayımladı.

Fransa’da kitapçıların 2009 satış raporları Le Figaro gazetesinde yorumlandı. Le Figaro, hem yazar hem okur bakımından 2009’un tam bir “kadın yılı” olarak anılmasının gerektiğini belirtiyor. Yıl itibariyle bir satış listesinin de yer aldığı haberde öne çıkan bazı yazarların isimlerine de yer veriliyor. Buna göre, 2009 Goncourt ödülü sahibi Marie Ndiaye, “Timsahların Sarı Gözleri” adlı romanıyla Katherine Pancol, Amelie Nothomp, polisiye yazarı Fred Vargas ve Sarkozy biyografisinin yazarı Yasmine Reza öne çıkan yazarlar.

Le Figaro’nun bir başka tespiti de, Fransız kadınlarının erkeklerinden daha çok kurmaca eser okuduğu. Artık Fransa’da edebiyatı kadın okurlar finanse ediyor denilebilecek.

Le Figaro Listesi
Çok satanlar, 2009

Marc Levy
Guillaume Musso
Katherine Pancol
Anna Gavalda
Fred Vargas
1. 735. 000
1. 385. 000
871. 000
784. 000
633. 000

Muriel Barbery
Amelie Nothomb
Bernard Weber
Eric-Emmanuel Schmitt
Marie Ndiaye
620. 000
584. 000
566. 000
552. 000
450. 000

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İthaki Yayınları’nın modern klasikleri okurlarla buluşturduğu serisi İthaki Modern kapsamındaki yeni kitabı Anna Burns’ün kaleme aldığı bol ödüllü Sütçü… 2018’de Man Booker Ödülü, 2019’da da Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü ve Orwell Politik Kurgu Ödülü’ne layık görülen Sütçü okuyucuyla buluşuyor.

Telif hakları konusunda hem kamuoyunu hem sektörü hem de üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunan SETEM ikinci kez üniversite öğrencileri ve profesyonellerine yönelik bir eğitim çalışması ve senaryo yarışması düzenliyor. “Benim Eserim-2” isimli proje kapsamında yer alan senaryo yarışmasının konusu “telif hakları” olacak.

Asırlar boyunca Bosna Hersek’te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan tarihi Mostar Köprüsü Bosna Savaşı sırasında Hırvat birlikleri tarafından yıkılmıştı. Köprü Türkiye’nin de katkılarıyla yeniden inşa edilerek 23 Temmuz 2004’te açıldı. Yeniden açılışının 16. yılını kutlayan köprü bugün de farklı kültürleri birbirine bağlıyor. 

 

 

Türk edebiyatının kıymetli yazarlarından Adalet Ağaoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören yazar 91 yaşında hayata veda etti.

ABD’li romancı, oyun yazarı ve aktivist James Baldwin’in kitaplarının birçoğunu okurla buluşturan Yapı Kredi Yayınları, 16 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’da James Baldwin anısına bir söyleşi düzenliyor. Nefes Alamıyorum adlı söyleşinin konukları Zeynep Oral ve Zeynep Miraç.

Kulis

''Roman, Tanpınar'la kendim arasında bir med cezir''

ŞahaneBirKitap

Haruki Murakami’nin Türkçeye yeni çevrilen romanı Dans Dans Dans’ını Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları ve Yaban Koyununun İzinde romanlarıyla birlikte değerlendireceğim. Dans Dans Dans’la Yaban Koyununun İzinde’nin kahramanı aynı. İki roman boyunca onun başından geçmiş türlü olayları okumamıza rağmen, ismini halen bilmiyoruz.

Editörden

Ülkelerin edebi gündemiyle siyasi gündeminin kesiştiği yerlerin az olduğu düşünülür. Uzaktan bakınca öyledir de aslında. Edebiyat, elindeki en büyük imkân olan “zamandan ve mekândan” bağımsız olma lüksünü kıyasıya kullanır. Bir kitabın yazıldığı koşullar önemlidir ama o kitap yazıldığı zaman ve mekânı da aşarak, dünya edebiyat hafızasının bir yerlerine yerleşir.