Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Hemingway'in ilk öyküsü bulunduToplam oy: 645

Amerika geçtiğimiz günlerde büyük bir felaket atlattı. Irma Kasırgası Florida’yı alt üst ederken Key West’te yaşayan yazar ve tarihçi Brewster Chamberlin ve arkadaşı Sandra Spanier’inse bambaşka bir korkusu vardı! Zira Brewster Chamberlin’in elinde Hemingway hayranlarını oldukça heyecanlandıracak bir şey bulunuyor: Ernest Hemingway’in 8 Eylül 1909’da, henüz 10 yaşındayken kaleme aldığı bilinen ilk öyküsü! Bruce Ailesi’nin arşivinden çıkan metnin, muhafaza edildiği Key West’teki bir ev kasırgadan ciddi şekilde zarar gördü. Ancak metni keşfeden Chamberlin, evin zarar görmesine rağmen arşive bir şey olmadığını ve metnin içinde olduğu kahverengi defterin güvende olduğunu açıkladı.

 

İsimsiz öykü 14 defter sayfası uzunluğunda. Metnin konusu oldukça dikkat çekici! Hemingway, bu ilk kısa öyküsünde İrlanda’da bulunan Ross Kalesi’ni tekrar inşa etmek için geri dönen ve bir gece ziyafeti veren ölü bir adamı anlatıyor. Metin her ne kadar Hemingway edebiyatı için büyük bir değişiklik ortaya koymuyorsa da yazarın dil kullanımı, röportajdan faydalanma, kelime seçimi gibi temel yönlerine işaret ediyor.

 

 

 

Yazının yer aldığı defterin Hemingway’in Oak Park’taki evinden Key West’e nasıl gittiğiyse ayrı bir serüven... Kendi hayatını da sıkı bir şekilde kayıt altında tutan Hemingway’in fotoğraf ve mektupların yanı sıra makbuz, bilet, pul, röntgen filmi, boğa güreşi dergileri gibi birçok dökümanı sakladığı biliniyor. Yazar, 1961’de öldüğünde ardında Key West, Oak Park, Küba, İdaho gibi birçok yere dağılmış oldukça büyük bir arşiv bıraktı.

 

Gelelim defterin Key West’teki serüvenine... Yazarın dördüncü eşi Mary Welsh Hemingway, onun Paris yılları anıları da dahil olmak üzere birçok evrağını bir araya getirmeye çalışmış ve  bu nedenle 1962 yılında Key West’e Bruce Ailesi’ni ziyaret etmişti. Hemingway’in yakın arkadaşlarından olan Telly Otto “Toby” Bruce, yazarın en sevdiği barlardan olan Sloppy Joe’s’un arka odasında ondan arta kalan bir kutu eşyayı eşine teslim etmişti.

 

 

 

Mary Hemingway ise önemli bulduğu evrakları aldıktan sonra eşyaları tekrar Toby Bruce’a vermiş ve New York’a dönmüştü. İşte bulunan metin de Key West’te kalanlardan ve şu anda Bruce Ailesi’nin kontrolü altında. Koleksiyonun içinde yazarın pek bilinmeyen fotoğrafları, metinleri ve ünlü fotoğrafçı Walker Evans’ın hediyeleri gibi önemli parçalar da mevcut.

 

 

 

Hemingway’in daha 10 yaşındayken yazdığı bu öyküyü öncelikle bir gezi yazısı sanan Chamberlin, yazarın o tarihlerde bir geziye çıkmadığını farkedince bunun bir öykü olduğu anlamış. Tarihçi Brewster Chamberlin keşfini şu sözcüklerle tanımlıyor: “Aman Tanrım, bu önemli bir şey, dedim kendi kendime. Bu Hemingway’in kurguya doğru attığı ilk adım.”
Irma Kasırgası’nın Florida ve Key West’te meydana getirdiği felaketin ardından arşivin ve değerli eşyaların başka bir yere nakli gündemde.

 

AE

 

 

 


 

 

 

 

Kaynak: The New York Times

 


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.