Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

İLHAN ARSEL ABD'DE VEFAT ETTİToplam oy: 549

Din üzerine kitaplarıyla tanınan Akademisyen ve yazar Prof. İlhan Arsel, uzun süredir yaşadığı ABD'de hayata veda etti.

1921 yılında İstanbul'da doğan İlhan Arsel, 1942 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuş, 1949 yılında İsviçre'nin Cenevre Üniversitesi'nde doktora eğitimini tamamlamıştı.

Doktorasını aldıktan sonra Ankara Hukuk Fakültesinde "Anayasa Hukuku" dersleri veren Prof. Dr. İlhan Arsel, 1960 Darbesinden sonra yeni Anayasa tasarısını hazırlamakla görevlendirilen on kişilik İstanbul Komisyonu'nda ve daha sonra Kurucu Meclis Öntasarısı'ni olusturan beş kişilik komisyonda üye olarak yer aldı.

1966'da Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafindan TBMM Senatosuna "Kontenjan Senatörü" olarak atandı.

1971 yılında, merkezi New York'ta bulunan "Inter-University Associate" kuruluşunda danışman ve araştırmacı olarak görevlendirildi. Kuruluşun "kronolojik yorum" esasına göre yayınladığı "Constitutions of the Countries of the World" (Dünya Ülkeleri Anayasaları) adli 14 ciltlik eserin "Türkiye" ve "Belçika" bölümlerini hazırladı.

1975 yılında, ders vermekte bulundugu Ankara Polis Enstitüsü'nden atılmaları protesto için istifa etti. 1977 yılında ise şeriatçı zihniyetin tehlikeli sekilde güçlenmesine karşı öğretim üyelerini suskun kalmakla suçlayarak, Ankara Hukuk Fakültesi'nden istifa etti.

İstifasından sonra "Şeriat'ın olumsuzluklarını ortaya vuran yayınlar" olarak tanımladığı eserler kaleme aldı. Eserlerinde İslamiyet'i eleştiren  İlhan Arsel'in eserleri ise şöyle: 

Anayasa Hukuku'nun Genel Esasları

Civil Litigation in Turkey (Türk - Amerikan Usul Hukuku Kıyaslaması

Türk Anayasa Hukuku

Amerikan Anayasası ve Federal Yüksek Mahkeme

Arap Milliyetçiligi ve Türkler 

Şeriat ve Kadin

Biz Profesörler 

Aydın ve "Aydın

Teokratik Devlet Anlayışından Demokratik Devlet Anlayışına  

Toplumsal Geriliklerimizin Sorumluları: Din Adamları

Şeriat'tan Kıssa'lar ve Hikayeler

Şeriat ve Kölelik

Kur'an'daki Kitaplılar

Kur'an'in Eleştrisi

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İthaki Yayınları’nın modern klasikleri okurlarla buluşturduğu serisi İthaki Modern kapsamındaki yeni kitabı Anna Burns’ün kaleme aldığı bol ödüllü Sütçü… 2018’de Man Booker Ödülü, 2019’da da Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü ve Orwell Politik Kurgu Ödülü’ne layık görülen Sütçü okuyucuyla buluşuyor.

Telif hakları konusunda hem kamuoyunu hem sektörü hem de üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunan SETEM ikinci kez üniversite öğrencileri ve profesyonellerine yönelik bir eğitim çalışması ve senaryo yarışması düzenliyor. “Benim Eserim-2” isimli proje kapsamında yer alan senaryo yarışmasının konusu “telif hakları” olacak.

Asırlar boyunca Bosna Hersek’te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan tarihi Mostar Köprüsü Bosna Savaşı sırasında Hırvat birlikleri tarafından yıkılmıştı. Köprü Türkiye’nin de katkılarıyla yeniden inşa edilerek 23 Temmuz 2004’te açıldı. Yeniden açılışının 16. yılını kutlayan köprü bugün de farklı kültürleri birbirine bağlıyor. 

 

 

Türk edebiyatının kıymetli yazarlarından Adalet Ağaoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören yazar 91 yaşında hayata veda etti.

ABD’li romancı, oyun yazarı ve aktivist James Baldwin’in kitaplarının birçoğunu okurla buluşturan Yapı Kredi Yayınları, 16 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’da James Baldwin anısına bir söyleşi düzenliyor. Nefes Alamıyorum adlı söyleşinin konukları Zeynep Oral ve Zeynep Miraç.

Kulis

''Roman, Tanpınar'la kendim arasında bir med cezir''

ŞahaneBirKitap

Haruki Murakami’nin Türkçeye yeni çevrilen romanı Dans Dans Dans’ını Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları ve Yaban Koyununun İzinde romanlarıyla birlikte değerlendireceğim. Dans Dans Dans’la Yaban Koyununun İzinde’nin kahramanı aynı. İki roman boyunca onun başından geçmiş türlü olayları okumamıza rağmen, ismini halen bilmiyoruz.

Editörden

Ülkelerin edebi gündemiyle siyasi gündeminin kesiştiği yerlerin az olduğu düşünülür. Uzaktan bakınca öyledir de aslında. Edebiyat, elindeki en büyük imkân olan “zamandan ve mekândan” bağımsız olma lüksünü kıyasıya kullanır. Bir kitabın yazıldığı koşullar önemlidir ama o kitap yazıldığı zaman ve mekânı da aşarak, dünya edebiyat hafızasının bir yerlerine yerleşir.