Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

İllüstratörün adı yok!Toplam oy: 837

Küçük Prens'i Küçük Prens yapanın biraz da hepimizin ilk görüşte tanıyacağı çizimleri olduğunu kim reddedebilir? Ya da illüstrasyonların bir çocuğun kitap okuma deneyiminin ne kadar büyük bir parçası olduğunu? Buna rağmen çocuk kitaplarının illüstratörleri hiçbir zaman yazarları kadar ön planda değildir. İngiliz yazar-illüstratör Sarah McIntyre da işte bu sorunsala dikkat çekmek için bundan böyle şayet çocuk kitaplarının kapaklarında illüstratörlerin isimleri yazarla eş statüde kullanılmıyorsa o kitabı almayacağını açıkladı.

 

Sarah McIntyre

 

McIntyre blogunda yayımladığı yazıda bu konunun bir ego meselesi değil sektör sorunu olduğunu söylüyor: "Yayıncılar şayet illüstratörlerin kapağa çıkarılacak kadar önemli olmadığını düşünüyorsa, çocuk kitaplarını illüstrasyonsuz çıkarmayı deneyebilirler. Ama artık bu sektörde herkesin sorunların üstünü kapatıp hoşbeş yapmasına müsaade etmek istemiyorum. Harekete geçmek belki bir işe yarayabilir," diyor. Her iki yaratıcının da eşdeğerde önemli olduğunu her fırsatta vurgulayan McIntyre, illüstratörlerin de tıpkı yazarlar gibi hikayeyi yaratan aktif bir etken olduğunu söylüyor.

 

Geçen yıl McIntyre'ın resimlediği Oliver and the Seawigs kitabı Carnegie Ödülü'ne yalnızca yazarın adıyla aday gösterildiğinde, McIntyre, Pictures Mean Business (Resimler Sektör Demektir) kampanyasını başlatmış ve çocuk kitabı ödüllerinin yalnızca kitabın yazarına verilmesine karşı çıkmıştı. McIntyre bu kampanyasıyla başarıya ulaşmış ve çocuk kitabı ödüllerinde illüstratörlerin de yazarlarla birlikte ödüllendirilmesine ön ayak olmuştu.

 


 

* Kaynak: Guardian

 

EB


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.