Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

James Joyce, ölümünün 71'inci yıl dönümünde anılıyorToplam oy: 702

Yazarın eserleri üzerindeki telif kısıtlamalarının kaldırıldığı 2012, Joyce tutkunları için büyük önem taşıyor.


İrlandalı yazar James Joyce (1882-1941), ölümünün 71'nci yıl dönümünde anılıyor.James Joyce, 71 yıl önce bugün Zürih'te hayata veda etti ve aralarında Ulysses'in de bulunduğu önemli eserleri dünya edebiyatına miras bıraktı.İrlanda'nın bir diğer öncü yazarı Flann O'Brien (asıl adıyla Brian O'Nolan), Ocak 1941'de Irish Times gazetesine Myles na gCopaleen takma adıyla yazdığı köşesinde, çağdaşı Joyce'un kaybını tarih kayıtlarına şu sözlerle geçirdi:"Büyük İrlandalı yazar James Joyce'un ölümü bizlere büyük keder verdi. Ölümü sanat dünyasında büyük bir boşluk bıraktı. Zaman geçtikçe bu yazarın ünü büyüyecek, bu ülkede ona duyulan saygı artacak ve insanlar edebiyatın ne olduğunu anlayacaktır."

 

"Üçüncü Polis" adlı romanı geçen yıl Türk okurla buluşan Flann O'Brien, bilindiği kadarıyla James Joyce'un okuduğu son romanın, At Swim-Two-Birds'ün de yazarıydı.

 

 

Hangisi balmumu, hangisi gerçek?

 

 

Joyce anısına Dublin'de düzenlenen etkinlikler arasında, Ulusal Balmumu Müzesi'nin ilginç etkinliği öne çıkıyor.

 

 

Ünlü yazarın balmumu heykelinin de bulunduğu müzeyi bugün ve hafta sonunda ziyaret edenler, karşılarında Joyce'un roman karakterlerini bulacak.

 

 

Ziyaretçiler, müzenin dört bir yanına yerleştirilmiş karakterlerden bazılarının aniden canlanışına tanık olacak ve oyuncuların canlandırdığı roman kahramanlarıyla sohbet etme olanağı bulacak.

 

 

 

Büyük sürpriz, James Joyce'un da balmumu görünümünden sıyrılıp "canlı" haliyle ziyaretçilerin karşısına çıkıvermesi olacak.

 

 

2012'nin önemi

 


James Joyce anısına bu yıl düzenlenecek etkinlikler, ünlü yazarın hayattayken yayımladığı eserler üzerindeki telif kısıtlamalarının 1 Ocak 2012 itibariyle kaldırılmış olması açısından önem taşıyor.

 

Ulysses, Dublinliler, Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi, Sürgünler ve Finnegans Wake'in Avrupa'da yayımlanması, sahneye konulması, bu eserlerden alıntı ve uyarlamalar yapılması için, "kısıtlayıcı" tutumuyla tanınan torun Stephen Joyce'un izni artık gerekmiyor.

 

Telif hakkı koruma süresinin, yazarın ölümünün üzerinden 70 yıl geçmesiyle birlikte dolması, Joyce'un eserlerini yaşatmaya çalışan sanat çevrelerinin işini kolaylaştıracak önemli bir gelişme olarak değerlendiriyor.

 

 

Joyce'un yolculuğu

 

James Augustine Aloysius Joyce, 2 Şubat 1882'de Dublin'de dünyaya geldi.

 

 

Üniversite eğitimini University College Dublin'de (UCD) modern diller alanında tamamlayan genç Joyce, 1902'de Paris'e taşındı, ancak bir yıl sonra annesinin rahatsızlığı nedeniyle Dublin'e dönmek durumunda kaldı.

 

İrlanda'da bir yıl kadar yaşayan ve burada müstakbel eşi Nora Barnacle ile tanışan Joyce, ömrünün büyük kısmını İtalya, Fransa ve İsviçre'de geçirdi. Annesinin ölümünden sonra Dublin'e dört kez daha gelen Joyce, 1912'deki son ziyaretinin ardından İrlanda'ya bir daha ayak basmadı.

İlk öyküleri 1904'te İrlanda'da çıkan bir dergide yayımlandı. Öykü derlemesi Dublinliler 1914'te, ilk romanı Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi 1916'da, tek oyunu Sürgünler 1918'de, baş yapıtı Ulysses 1922'de, Finnegans Wake adlı romanı 1939'da basıldı.

 

Zürih'te 13 Ocak 1941'de hayata veda eden James Joyce, "yüzyıllarca tartışılacak muammalı eseri" Ulysses ile ölümsüzlüğe kavuştu. Bu zorlu yapıt Türkçe'ye, Nevzat Erkmen tarafından çevrildi.

 

 

Kaynak: Duygu Bayar Ekren / AA

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.