Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

James Joyce, ölümünün 71'inci yıl dönümünde anılıyorToplam oy: 629

Yazarın eserleri üzerindeki telif kısıtlamalarının kaldırıldığı 2012, Joyce tutkunları için büyük önem taşıyor.


İrlandalı yazar James Joyce (1882-1941), ölümünün 71'nci yıl dönümünde anılıyor.James Joyce, 71 yıl önce bugün Zürih'te hayata veda etti ve aralarında Ulysses'in de bulunduğu önemli eserleri dünya edebiyatına miras bıraktı.İrlanda'nın bir diğer öncü yazarı Flann O'Brien (asıl adıyla Brian O'Nolan), Ocak 1941'de Irish Times gazetesine Myles na gCopaleen takma adıyla yazdığı köşesinde, çağdaşı Joyce'un kaybını tarih kayıtlarına şu sözlerle geçirdi:"Büyük İrlandalı yazar James Joyce'un ölümü bizlere büyük keder verdi. Ölümü sanat dünyasında büyük bir boşluk bıraktı. Zaman geçtikçe bu yazarın ünü büyüyecek, bu ülkede ona duyulan saygı artacak ve insanlar edebiyatın ne olduğunu anlayacaktır."

 

"Üçüncü Polis" adlı romanı geçen yıl Türk okurla buluşan Flann O'Brien, bilindiği kadarıyla James Joyce'un okuduğu son romanın, At Swim-Two-Birds'ün de yazarıydı.

 

 

Hangisi balmumu, hangisi gerçek?

 

 

Joyce anısına Dublin'de düzenlenen etkinlikler arasında, Ulusal Balmumu Müzesi'nin ilginç etkinliği öne çıkıyor.

 

 

Ünlü yazarın balmumu heykelinin de bulunduğu müzeyi bugün ve hafta sonunda ziyaret edenler, karşılarında Joyce'un roman karakterlerini bulacak.

 

 

Ziyaretçiler, müzenin dört bir yanına yerleştirilmiş karakterlerden bazılarının aniden canlanışına tanık olacak ve oyuncuların canlandırdığı roman kahramanlarıyla sohbet etme olanağı bulacak.

 

 

 

Büyük sürpriz, James Joyce'un da balmumu görünümünden sıyrılıp "canlı" haliyle ziyaretçilerin karşısına çıkıvermesi olacak.

 

 

2012'nin önemi

 


James Joyce anısına bu yıl düzenlenecek etkinlikler, ünlü yazarın hayattayken yayımladığı eserler üzerindeki telif kısıtlamalarının 1 Ocak 2012 itibariyle kaldırılmış olması açısından önem taşıyor.

 

Ulysses, Dublinliler, Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi, Sürgünler ve Finnegans Wake'in Avrupa'da yayımlanması, sahneye konulması, bu eserlerden alıntı ve uyarlamalar yapılması için, "kısıtlayıcı" tutumuyla tanınan torun Stephen Joyce'un izni artık gerekmiyor.

 

Telif hakkı koruma süresinin, yazarın ölümünün üzerinden 70 yıl geçmesiyle birlikte dolması, Joyce'un eserlerini yaşatmaya çalışan sanat çevrelerinin işini kolaylaştıracak önemli bir gelişme olarak değerlendiriyor.

 

 

Joyce'un yolculuğu

 

James Augustine Aloysius Joyce, 2 Şubat 1882'de Dublin'de dünyaya geldi.

 

 

Üniversite eğitimini University College Dublin'de (UCD) modern diller alanında tamamlayan genç Joyce, 1902'de Paris'e taşındı, ancak bir yıl sonra annesinin rahatsızlığı nedeniyle Dublin'e dönmek durumunda kaldı.

 

İrlanda'da bir yıl kadar yaşayan ve burada müstakbel eşi Nora Barnacle ile tanışan Joyce, ömrünün büyük kısmını İtalya, Fransa ve İsviçre'de geçirdi. Annesinin ölümünden sonra Dublin'e dört kez daha gelen Joyce, 1912'deki son ziyaretinin ardından İrlanda'ya bir daha ayak basmadı.

İlk öyküleri 1904'te İrlanda'da çıkan bir dergide yayımlandı. Öykü derlemesi Dublinliler 1914'te, ilk romanı Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi 1916'da, tek oyunu Sürgünler 1918'de, baş yapıtı Ulysses 1922'de, Finnegans Wake adlı romanı 1939'da basıldı.

 

Zürih'te 13 Ocak 1941'de hayata veda eden James Joyce, "yüzyıllarca tartışılacak muammalı eseri" Ulysses ile ölümsüzlüğe kavuştu. Bu zorlu yapıt Türkçe'ye, Nevzat Erkmen tarafından çevrildi.

 

 

Kaynak: Duygu Bayar Ekren / AA

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Çağdaş müzeciliği yepyeni bir anlayışla Anadolu’nun kültür varlıkları haritasına katan, geleneği gelecekle buluşturan Baksı projesi, 20. yılını sürprizlerle dolu zengin bir programla kutlamaya hazırlanıyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın internet üzerinden gerçekleştirdiği canlı söyleşileri, yeni konular ve konuklarla devam ediyor. 30 Haziran Salı günü saat 18:00’da herkese açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşinin konukları Osmanlı sufîliği üzerine çalışmalarıyla tanınan Haşim Şahin ve romanlarında Anadolu dervişlerini anlatan Gürsel Korat.

Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen Online Arapça Kitap Festivali 27 Haziran itibariyle başladı.  Dünya genelinde yaşanan pandemi sürecinde yayınevlerini desteklemek ve Türkiye'deki Arapça kitap severlere kitapların kolay ulaşımını sağlamak amacıyla düzenlenen festival 9 gün boyunca devam edecek.

İlyada ve Odysseia destanlarının edebi olarak yeniden yorumlandığı Ben, Kirke ve Akhilleus’un Şarkısı’ndan sonra, zincirin üçüncü halkası da İthaki okurlarını bekliyor: Pat Barker’dan Kızların Suskunluğu / Silence of the Girls. Guardian’ın, “21.

Memleket Hikâyeleri’nin unutulmaz yazarı Refik Halid Karay’ın, 1938-1965 yılları arasında dönemin en çok ses getiren gazete ve dergilerinde yayımlanan eserleri, Memleket Yazıları serisiyle yeniden hayat buldu.

Kulis

Ekrem Demirli: ''Kuşeyri, ilahi kitaba 'Sevgilinin Mektubu' gibi bakıyordu''

ŞahaneBirKitap

Amerikan psikolojisi ve varoluşçu psikoterapinin önde gelen isimlerinden Rollo May, Yaratma Cesareti adlı o pek ünlü kitabında, modern-kapitalist sarsıntı çağının bizleri bir şeyler yapmaya, üstelik yeni bir şeyler yapmaya çağırdığından bahseder.

Editörden

Deniz denildiğinde aklıma hep Küçük Kara Balık geliyor. Üstelik, Samed Behrengi’nin bu hüzünlü küçük öyküsü, yosunlarla kaplı bir kayadan göllere dökülen, oradan da nehir nehir denize açılan bir öyküdür. Elbette denizden daha fazlasını anlatır. Yine de büyük denizi özleyen küçük bir balık imgesi, insanın dünyadaki yolculuğunu anlatmada bana hep eşsiz bir metafor olarak görünmüştür.