Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Jose Saramago İnsanlığın İlk Cinayetini Aydınlatıyor...Toplam oy: 681

Nobel ödüllü Portekizli yazar Kabil’i temize çıkarma uğraşında...

Ülkemizde, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazarlar arasında en çok sevilenlerden biri olan Jose Saramago ilerlemiş yaşına rağmen romanlarını birbiri ardına sıralıyor. Kanarya Adaları’ndan biri olan Lanzorete’de yaşamını sürdürmekte olan yazar bu Eylül sonu Hıristiyan çevrelerde bir hayli tartışılması beklenen romanıyla çıkış yapacak. Saramago yine İncil’i konu etmekte. Habil’in öldürülüşü üzerine kaleme aldığı roman “Kabil” adını taşıyor.
Lizbon’daki Caminho yayınevinin editörü Zeferino Cuelho’nun açıklamasına göre Saramago bu romanına 2008’in Eylül ayında başlamış. “Kabil” yazarın en kısa sürede yazdığı romanlardan biri olmuş; bizzat kendisinin yayınevine bildirdiğine göre romanı 4 ayda bitirmiş.

Önümüzdeki ekim ayı ortalarında Portekiz, İspanya ve tüm Latin Amerika’daki kitapçılarda yerini alacak olan roman Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’ında da sergilenecek.

Saramago’nun bu romanının dünya tanıtımını bu kez Lizbon’da yapacağı bildiriliyor. Bilindiği üzere sıkı bir muhalif olan yazar yirmi yılı aşkın bir süredir Portekiz hükümetlerini vergi politikaları dolayısıyla protesto etmek adına ülkesi Portekiz’e bir tür edebiyat ambargosu koymuştu. 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Hessen Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Frankfurt Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu’nun katkıları ile düzenlenen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nin kazananları belli oldu.  Nuh Tepesi En iyi film dalında birinci olurken, Kız Kardeşler filmindeki performanslarıyla Cemre Ebuzziya, Helin Kandemir, Ece Yüksel en iyi

2021 Orhan Kemal Roman Armağanı başvurusu için eserin, yayınevleri tarafından 2020 yılında ilk kez yayınlanmış olması gerekmektedir. En geç 10 Ocak 2021 tarihine kadar www.orhankemal.org ve www.everestyayinlari.com sitelerinde bulunan yönetmeliğe uygun şekilde başvuru yapılabilecek. 2021 yılı 50.

Dünya çapında Simyacı, Veronika Ölmek İstiyor, Casus ve Aldatmak gibi romanlarıyla tanınan Paulo Coelho, İzmir Depremi sonrası yardım yapacağını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Coelho, İnşirah Suresi’nden “Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Kulis

İbrahim Tenekeci: ''Amacımız İyiyi İstikrarlı Hale Getirmek''

ŞahaneBirKitap

Denizden, denizcilikten, deniz kahramanlarından söz eden tarihî romanımız sanıldığından daha az. Diğer dönemler bir tarafa, peş peşe büyük kahramanların çıktığı 16’ncı yüzyıl hakkında yazılanlar bile bir elin parmak sayısı kadar henüz. 1487’de doğduğu tahmin edilen ve Kanuni’den bir yıl önce, 1565’te vefat eden Turgut Reis de söz konusu yüzyıla damgasını vuran deniz kurtlarından.

Editörden

Edebiyatın en güzel tarafı, insanı içinde bulunduğu halden uzaklaştırabilme kudreti sanırım. Çünkü edebiyatın büyük ve özel malzemesi insandır. “Bir küllüğün bile öyküsünü yazabilirim” diyen Çehov bile şunu çok iyi biliyordu, aslında anlattığımız küllükten çok, insanın küllükle olan irtibatıdır. Her yazar, okuruyla bir irtibat kurar.