Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Kafka'nın elyazmaları paylaşılamıyorToplam oy: 563
Yirminci yüzyılın kuşkusuz en esrarengiz yazarlarından, Avusturyalı edebiyatçı Franz Kafka’nın Zürih’teki bir bankada bulunan ve daha önce hiç görülmemiş elyazmaları ve çizimlerini barındıran kasaların açılmasına karar verildi.
Bu kasalarda olduğu bilinen eserlerin kime ait olduğuna dair uzun süredir yasal bir mücadele veriliyor: İsrail, Kafka’nın Yahudi olması münasebetiyle eserlerin İsrail’e ait olduğunu iddia ederken; belgeleri annelerinden miras aldığını söyleyen iki İsrailli kız kardeş, eserleri istedikleri gibi kullanabileceklerini, belgelerin yasal mirasları olduğunu söylüyor.
Pek çok arşivci, on yıllarca gizli kalan bu elyazmalarının halka açık hale getirilmesinin gerekliliğini savunuyor ancak kasanın içindeki belgeler, davayla ilgilenen yargıca rapor verecek bir uzman tarafından incelenecek.
Şu anda 70’li yaşlarını süren iki kız kardeşin elyazmalarının bir kısmını satmaya çalışmalarıyla patlak veren tartışmada son gelişme Alman devletinin elyazmalarını satın almak için teklifte bulunması olmuştu.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Hessen Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Frankfurt Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu’nun katkıları ile düzenlenen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nin kazananları belli oldu.  Nuh Tepesi En iyi film dalında birinci olurken, Kız Kardeşler filmindeki performanslarıyla Cemre Ebuzziya, Helin Kandemir, Ece Yüksel en iyi

2021 Orhan Kemal Roman Armağanı başvurusu için eserin, yayınevleri tarafından 2020 yılında ilk kez yayınlanmış olması gerekmektedir. En geç 10 Ocak 2021 tarihine kadar www.orhankemal.org ve www.everestyayinlari.com sitelerinde bulunan yönetmeliğe uygun şekilde başvuru yapılabilecek. 2021 yılı 50.

Dünya çapında Simyacı, Veronika Ölmek İstiyor, Casus ve Aldatmak gibi romanlarıyla tanınan Paulo Coelho, İzmir Depremi sonrası yardım yapacağını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Coelho, İnşirah Suresi’nden “Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.