Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Kütüphaneden çıkan "zehirli" kitaplarToplam oy: 52

Umberto Eco'nun romanı Gülün Adı'ndaki  "ölümcül" kitabı hatırlar mısınız? 14. yüzyıl İtalya'sında, bir manastırda geçen romanda "cinai" öykünün önemli unsurlarından biridir bu zehirli kitap. Peki hakikaten de kütüphane rafları arasında yıllarca bekleyen zehirli kitaplar var mı?

 

Gülün Adı filminden

 

Geçtiğimiz günlerde Danimarka'daki bir üniversite kütüphanesinde bulunan üç kitap, eski kitapların da bir zehirleme yolu olabileceğini hatırlattı bizlere! Kütüphanedeki nadir eserler bölümünde bulunan, 16. ve 17. yüzyıldan kalma kitapların üzerinde insan sağlığını tehlikeye atacak miktarda arsenik bulundu.

 

"Paris Yeşili" adlı söz konusu arsenik çeşidinin günümüzde ölümcül tehlike taşıdığı bilinmekle birlikte, birkaç yüzyıl önce, bu maddeler kitapları ciltlemek, daha dayanıklı kılmak gibi amaçlarla kullanılıyordu. Hatta empresyonist ressamlar eserlerinde bu maddeye yer veriyorlardı.

 

 

 

 

1870'lerde ABD'li bir doktorun çabalarıyla arsenik maddesinin belli dozlarda ne denli tehlikeli olabileceği bilinci yerleşti ve kitapları dayanıklı kılmak adına uygulanan bu tür pratikler son buldu. Ancak tehlike tümüyle geçmiş değil; kütüphanelerin nadir eserler bölümünde çalışırken eldivenlerimizi unutmamamız gerektiği kulağımıza küpe olsun!

 

 

 

 

 


 

 

Kaynak: The Conversation

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür A.Ş. ve Cervantes Enstitüsü işbirliği ile 22-23 Şubat 2019 tarihlerinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda, Modern Avrupa'nın ilk romanı olarak kabul edilen Don Kişot’un yazarı Cervantes ile ilgili bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Bu etkinlikle İstanbul “Don Kişot Rotası”nda yer alan şehirler arasına resmen girmiş olacak.

Bosna’nın millî şairi ve Aliya İzzetbegoviç’in yakın arkadaşlarından Cemalettin Latiç için Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından, İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın desteğiyle bir saygı programı düzenleniyor.

1965 ile 1975 yılları arasında İstanbul Ansiklopedisi’ne madde hazırlayan arkeolog, müzeci ve yazar Erdem Yücel, Koçu’nun çalışma yöntemleri ve yayının oluşumuna dair tanıklıklarını anlatacak: “Reşad Ekrem Koçu’yu 1952 yılında Vefa Lisesi’nde tanımıştım.

Bu yıl 4.’üncüsü düzenlenecek olan “Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri” 22 Şubat’ta Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde kitapseverlere kapılarını açıyor.

Söyleşi

EFSANELERDEN KURGUSAL EDEBİYATA EDEBİYATIN BAŞ KÖŞESİNDE: KEDİ

 

Bern’deki Paul Klee Müzesi’nde Klee’nin hayvanları konu eden eserleri sergileniyor. Klee’nin çektiği fotoğrafların döndüğü kısımda epey zaman kalıyorum, en az sergiyi gezdiğim süre kadar - fotoğraflar içime işliyor; sevgi dolu ve sakin. Ressamın deklanşörünün karşısında ise sadece kediler var.

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Edebiyat en basit anlamıyla insanı ilgilendirse de, ilk edebi eserlerden günümüze, başka canlıların da alanı olmuştur. Dönüp baktığımda, edebiyatın dünyayı ve insandan yola çıkarak hakikati anlama, anlatma becerisi başımı döndürüyor.