Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Lena Dunham'dan yeni bir edebiyat uyarlamasıToplam oy: 147

Girls adlı diziyle dikkatleri üzerine çeken ve sonrasında Bildiğin Kızlardan Değil adlı anı kitabı raflarda yerini alan Lena Dunham bu kez bir edebiyat uyarlaması ile gündemde.

 

Lena Dunham geçtiğimiz günlerde, Instagram hesabı üzerinden, E. Lockhart imzalı  Genuine Fraud adlı romanı yönetmen Jennifer Konner ile beraber sinemaya uyarlayacaklarını duyurdu. Dunham ve Konner, Girls dizisinde de beraber çalışmıştı.

 

 

Ancak Genuine Fraud E. Lockhart'ın sinemaya uyarlanan ilk romanı olmayacak. Yazarın Yalancılar adlı romanından uyarlanan sinema filmi de şimdilerde yapım aşamasında.

 

Genuine Fraud'un hikayesi, zengin bir hayat süren mirasyedi Imogen ile bir yetim olan Jule adlı iki genç kadında odaklanıyor. Jule'un Imogen'in çevresine dahil olmasıyla gelişen hızlı arkadaşlıkları hikayeyi bir üst boyuta taşıyor.

 

 

 

Ancak Genuine Fraud Lena Dunham ve Jennifer Konner'ın tasarıları arasında yer alan tek uyarlama değil. İkili Alman yapımı bir komedi filmi olan, 2016 tarihli Toni Erdmann'ın da Amerikan versiyonunu çekecek.

 

 

 


 

 

 

Kaynak: Instagram

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İngilizce edebiyatın en prestijli ödüllerinden Man Booker için “kısa listeye” seçilen 6 kitap duyuruldu.

Ödül yaklaşık 45 yıl boyunca Birleşik Krallık'a mensup ülkelerden ve İrlanda'dan yazarlara veriliyordu. 2013 yılında kuralların değişmesinin ardından ABD, Kanada, Güney Afrika, Avustralya gibi ülkelerden yazarlar da bu büyük onur için değerlendirmeye alınmaya başladı.

Gazeteci, romancı, hikaye, oyun yazarı Tarık Buğra, doğumunun 100. yılında Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen panelle anıldı.

Dünyanın pek çok yerinde farklı disiplinlerden sanatçılar, yazarlar ve akademisyenlere dönemsel çalışma alanı sunan konaklama evlerine aşinayız. Türkiye’de de bu tür alanlar son dönemde artmaya başladı. Çalışmalarını dingin bir ortamda tamamlamak isteyen yazar, şair, çevirmen, akademisyen ve araştırmacılar için Nilüfer'de yeni bir ev daha açılıyor: Misi Yazıevi.

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi açıklandı.

Günışığı Kitaplığı tarafından usta öykücü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak amacıyla 2011’den bu yana düzenlenen öykü yarışması için bu yıl 50’den fazla ilden 500’ün üzerinde öğrenci başvuruda bulundu.

Söyleşi

Kutlukhan Kutlu ile söyleşi

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.