Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Lewis Carroll’a pedofili suçlamasıToplam oy: 537

Alice Harikalar Diyarında'nın yazılışının 150'inci yıldönümü dolayısıyla BBC'de yayınlanacak bir belgeselde, yazarı Lewis Carroll'ın pedofiliye eğilimi olduğu iddialarına yer verilecek. Charles Dodgson, bilinen ismiyle Lewis Carroll'un 1864'te, 12 yaşındaki Alice Liddell'e armağan olarak kaleme aldığı Alice Harikalar Diyarında, bugün en sevilen çocuk klasikleri arasında yer alıyor. Yazarlığının yanı sıra matematik öğretmeni, Anglikan papazı ve fotoğrafçı olarak da tanınan Carroll hakkında korkunç bir iddia ortaya atıldı. 

Gelecek hafta BBC'de yayınlanacak The Secret World of Lewis Carroll (Lewis Carroll'ın Gizli Dünyası) adını taşıyan belgeselde, Carroll'ın çocuk ve ergenlere karşı cinsel ilgisi olduğu ve Victoria döneminin Jimmy Saville'i olduğu iddiaları tartışılacak. 2011'de yaşama veda eden ünlü İngiliz radyo-televizyon sunucusu Jimmy Saville'in ölümünden sonra çocuklara ilgisi olduğu, bazı taciz olaylarına karıştığı ortaya çıkmıştı. BAFTA ödüllü gazeteci Martha Kearney tarafından sunulan belgesel, Lewis Carroll'ın çocuklarla ilişkilerini, "Gerçek Alice"e karşı duygularını ve ünlü eserini etkileyen unsurları araştırmayı hedefliyor. Yazarlar Philip Pullman ve Will Self'in de katkıda bulunduğu belgesel, gerçek Alice'in ailesinden gelenlerin konu hakkındaki görüşlerine de yer verecek.

 

 

İddia, Carroll'un bir Fransız müzesinde bulunan, çıplak bir kız fotoğrafına dayandırılıyor. Arşivde bulunan küçük çıplak kız fotoğrafının, "Gerçek Alice"in ablası olduğu bildiriliyor. Adli tıp destekli dedektif soruşturması gibi hazırlanan belgeseldeki araştırmayla ortaya çıkan Carroll hakkındaki bazı "gerçekler" şöyle sıralanıyor:

* Romana konu olan gerçek Alice'in adı, Alice Liddell. Carroll'ın komşusu Christchurch başpapazının kızı.

* Carroll, kızkardeşlerin fotoğraflarını çekmiş. Lewis Carroll, Alice ve kızkardeşleri Lorna ve Edith'in kendi çektiği fotoğraflarını, Alice Harikalar Diyarında'nın ilk baskısında kullanmış.

* Fransa'daki arşivden, Alice'in ablasının çıplak fotoğrafı çıktı. Carroll, Alice'in ablasının tamamen çıplak bir resmini de çekmiş. Çıplak fotoğraf, Alice'in ablası Lorina Liddell'ın ergen döneminin başlangıcına ait.

 

Keşke hiç yazmasaydım

 

 

Carroll, 1891'de dostu Anne Symonds'a yazdığı bir mektupta gerçek ismiyle tanınmamaktan yakınmış, "Bazen keşke Alice in Wonderland'i hiç yazmasaydım dediğim anlar oluyor" demişti.

 

(Taraf, Telegraph, Radikal)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Kovid-19 nedeniyle 2020 yılındaki birçok fuar, festival, konferans ertelenmiş, iptal edilmiş ya da büyük salonlar yerine sanal ortamda düzenlenmişti. 2021'in ilk günlerinden itibaren açıklanan takvimlere göre yeni yıldaki etkinliklerin de büyük bölümü çevrimiçi gerçekleştirilecek.

 

Kazakistan kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in 2017 yılında başlattığı alfabe değişim hareketi devam ediyor. Kiril harflerinden Latin harflerine geçiş sürecinde önemli bir adım atıldı. Kazakistan Ulusal Alfabe Komisyonu, Latin alfabesine uyarlanan 31 harflik yeni Kazak alfabesini paylaştı.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından ödüllendirilen "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları" 2020 yılının son gününde açıklandı. 

 

221B, 29. sayısında, yeni bir kapak dosyası “Dedektifin Dünyası” ile çıktı. Her yıl, üç farklı ülkeden üç farklı kurgusal dedektifi kapağına taşıyacak dergi, bu dedektiflerin A’dan Z’ye tüm özelliklerini detaylarıyla inceleyecek. “Dedektifin Dünyası” kapak dosyası kapsamında ilk konukları Cormoran Strike, Sean Duffy ve Benjamin Malaussène...

Film sanatına ve kültür hayatına kısa filmler ile destek olan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali bu yıl 11 Aralık’ta başlıyor. Türkçe’nin ve Türk Şiirinin kurucusu Yunus Emre anısına düzenlenecek festival, 11-12-13 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleşecek. 3.

Kulis

Her Şey Çölde Koşan Bir Atla Başladı

ŞahaneBirKitap

Mehmet Akif’in seciyesini en çok şu üç şey inşa etti der Mithat Cemal Kuntay: Kur’anlı ev, pehlivanlı mahalle, müspet ilimli mektep. Bu üç dayanağı anlamak, Türkiye’nin ve şiirin zeminine dair iyi bir fikir verecektir. Akif’te tarih kültürel bir miras değil. O bunu çok erken zamanda anlıyor ve Namık Kemal’in korktuğu varoluş krizinin ortasında kendisini buluyor.

Editörden

Doğu Batı sorunu yalnızca bizim edebiyatımıza özgü bir sorunlar yumağı değildir aslında, Rus edebiyatında da benzer bir tartışma söz konusudur. Bütün bir 19. yüzyıl romanı daha sonra şiddetlenecek bu tartışmanın ilk alevinin yakıldığı metinlerle doludur.