Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Lewis Carroll’a pedofili suçlamasıToplam oy: 624

Alice Harikalar Diyarında'nın yazılışının 150'inci yıldönümü dolayısıyla BBC'de yayınlanacak bir belgeselde, yazarı Lewis Carroll'ın pedofiliye eğilimi olduğu iddialarına yer verilecek. Charles Dodgson, bilinen ismiyle Lewis Carroll'un 1864'te, 12 yaşındaki Alice Liddell'e armağan olarak kaleme aldığı Alice Harikalar Diyarında, bugün en sevilen çocuk klasikleri arasında yer alıyor. Yazarlığının yanı sıra matematik öğretmeni, Anglikan papazı ve fotoğrafçı olarak da tanınan Carroll hakkında korkunç bir iddia ortaya atıldı. 

Gelecek hafta BBC'de yayınlanacak The Secret World of Lewis Carroll (Lewis Carroll'ın Gizli Dünyası) adını taşıyan belgeselde, Carroll'ın çocuk ve ergenlere karşı cinsel ilgisi olduğu ve Victoria döneminin Jimmy Saville'i olduğu iddiaları tartışılacak. 2011'de yaşama veda eden ünlü İngiliz radyo-televizyon sunucusu Jimmy Saville'in ölümünden sonra çocuklara ilgisi olduğu, bazı taciz olaylarına karıştığı ortaya çıkmıştı. BAFTA ödüllü gazeteci Martha Kearney tarafından sunulan belgesel, Lewis Carroll'ın çocuklarla ilişkilerini, "Gerçek Alice"e karşı duygularını ve ünlü eserini etkileyen unsurları araştırmayı hedefliyor. Yazarlar Philip Pullman ve Will Self'in de katkıda bulunduğu belgesel, gerçek Alice'in ailesinden gelenlerin konu hakkındaki görüşlerine de yer verecek.

 

 

İddia, Carroll'un bir Fransız müzesinde bulunan, çıplak bir kız fotoğrafına dayandırılıyor. Arşivde bulunan küçük çıplak kız fotoğrafının, "Gerçek Alice"in ablası olduğu bildiriliyor. Adli tıp destekli dedektif soruşturması gibi hazırlanan belgeseldeki araştırmayla ortaya çıkan Carroll hakkındaki bazı "gerçekler" şöyle sıralanıyor:

* Romana konu olan gerçek Alice'in adı, Alice Liddell. Carroll'ın komşusu Christchurch başpapazının kızı.

* Carroll, kızkardeşlerin fotoğraflarını çekmiş. Lewis Carroll, Alice ve kızkardeşleri Lorna ve Edith'in kendi çektiği fotoğraflarını, Alice Harikalar Diyarında'nın ilk baskısında kullanmış.

* Fransa'daki arşivden, Alice'in ablasının çıplak fotoğrafı çıktı. Carroll, Alice'in ablasının tamamen çıplak bir resmini de çekmiş. Çıplak fotoğraf, Alice'in ablası Lorina Liddell'ın ergen döneminin başlangıcına ait.

 

Keşke hiç yazmasaydım

 

 

Carroll, 1891'de dostu Anne Symonds'a yazdığı bir mektupta gerçek ismiyle tanınmamaktan yakınmış, "Bazen keşke Alice in Wonderland'i hiç yazmasaydım dediğim anlar oluyor" demişti.

 

(Taraf, Telegraph, Radikal)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.