Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Man Booker ilk kez bir Kuzey İrlandalı yazarın olduToplam oy: 19

İngilizce edebiyatın en prestijli ödüllerinden Man Booker'ı kazanan isim 16 Ekim gecesi açıklandı. Milkman adlı romanıyla ödüle layık görülen Anna Burns, yaklaşık 50 bin pound para ödülünün sahibi olurken, pek çok otoriteyi şaşırtmayı başardı.

 

Hayli deneysel bir üsluba sahip olduğu belirtilen roman 18 yaşındaki bir genç kadın karakterin bakış açısından anlatılıyor The Guardian'ın haberine göre, Man Booker jürisi başkanı Kwame Anthony Appiah, seçici kuruldaki hiç kimsenin daha önce Milkman'e benzer bir metin okumadığını dile getirerek, romanın dilinin özgün niteliğine vurgu yaptı.

 

 

56 yaşındaki Anna Burns böylelikle bu ödülü kazanan ilk Kuzey İrlanda vatandaşı olma unvanını da kazandı.

 

Burns'ün romanı, finale kalan diğer beş kitabın arasından sıyrılarak ödülü kucakladı. Bu yıl "Man Booker kısa listesi"ne seçilen diğer romanlar şöyleydi:

 

 

  • Esi Edugyan (Kanada) - Washington Black

 

  • Daisy Johnson (Birleşik Krallık) - Everything Under

 

  • Rachel Kushner (ABD) - The Mars Room

 

  • Richard Powers (ABD) - The Overstory

 

  • Robin Robertson (Birleşik Krallık) - The Long Take

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Müziği ve edebiyatı bir araya getiren “Harf’ten ve Nota’dan” dizisi yeni sezonda kültür tarihimize odaklanıyor. İlk dinleti “kahve”ye ve İstanbul kahvehanelerinde icra edilen müziklere ayrıldı.

Game Of Thrones serisinden hatırlayacağımız George R. R. Martin ismi şimdi de psikolojik ve gerilim konulu bir diziyle karşımızda.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, bu yılki teması olan “idealizm” kapsamında, belki de temaya en uygun eserlerden birini sahnelemeye hazırlanıyor.

Geleneksel Sanatlar Derneği ve Yapı Kredi Kültür Sanat işbirliğiyle gerçekleştirilen Geleneksel Sanatlar Konuşmaları’nın bu ayki teması “Geleneksel Sanatlarda Yenilik”. Moderatörlüğünü Yazar Beşir Ayvazoğlu’nun yapacağı programda hem klasik hem modern tarzdaki çalışmalarıyla tanınan hat sanatçısı Doç. Dr. Savaş Çevik ve Bağımsız Sanat Vakfı Başkanı Hülya Yazıcı konuk olarak yer alacak.

Söyleşi

Selim İleri ile edebiyat ve hayat hakkında

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Ibn Haldun’un Mukaddime’de üzerinde durduğu çevrenin ve yaşanılan şehrin insan üzerindeki etkisi, modern yazarların ve düşünürlerin de peşini bırakmamış bir tartışmanın konusudur. Walter Benjamin meşhur kitabı Pasajlar’da 19. yüzyıl Paris’inden ve Charles Baudelaire’in şiirlerinden yola çıkarak erken modernizmin izlerini sürer.