Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Man Booker ilk kez bir Kuzey İrlandalı yazarın olduToplam oy: 9

İngilizce edebiyatın en prestijli ödüllerinden Man Booker'ı kazanan isim 16 Ekim gecesi açıklandı. Milkman adlı romanıyla ödüle layık görülen Anna Burns, yaklaşık 50 bin pound para ödülünün sahibi olurken, pek çok otoriteyi şaşırtmayı başardı.

 

Hayli deneysel bir üsluba sahip olduğu belirtilen roman 18 yaşındaki bir genç kadın karakterin bakış açısından anlatılıyor The Guardian'ın haberine göre, Man Booker jürisi başkanı Kwame Anthony Appiah, seçici kuruldaki hiç kimsenin daha önce Milkman'e benzer bir metin okumadığını dile getirerek, romanın dilinin özgün niteliğine vurgu yaptı.

 

 

56 yaşındaki Anna Burns böylelikle bu ödülü kazanan ilk Kuzey İrlanda vatandaşı olma unvanını da kazandı.

 

Burns'ün romanı, finale kalan diğer beş kitabın arasından sıyrılarak ödülü kucakladı. Bu yıl "Man Booker kısa listesi"ne seçilen diğer romanlar şöyleydi:

 

 

  • Esi Edugyan (Kanada) - Washington Black

 

  • Daisy Johnson (Birleşik Krallık) - Everything Under

 

  • Rachel Kushner (ABD) - The Mars Room

 

  • Richard Powers (ABD) - The Overstory

 

  • Robin Robertson (Birleşik Krallık) - The Long Take

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

 

 

Garanti Caz Yeşili, “İçinden Caz Geçen Filmler” ile sinema ve müziği buluşturan film gösterimlerine Kasım ayında da devam ediyor. Dünyaca ünlü müzisyenleri ağırlayan New York’un efsanevi müzik kulübü Nublu’nun ihtişamlı tarihine ışık tutan belgesel, program kapsamında 25 Kasım’da Bomontiada Alt’ta gösterilecek.

 

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle, 10-18 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı sona erdi. Fuarda ARTİST 2018/28. İstanbul Sanat Fuarı Onur Ödülleri de sahiplerini buldu.

SALT ve Kadir Has Üniversitesi’nin iş birliğiyle başlatılan üç yıllık bir projeyle Reşad Ekrem Koçu’nun yarım kalmış İstanbul Ansiklopedisi’nin basılı 11 cildi ve yayımlanmamış ciltlerinin içerik çalışmalarına dair binlerce belge dijital ortama aktarılıyor.

 

Söyleşi

Gülenay Görekçi

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.