Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Man Booker ilk kez bir Kuzey İrlandalı yazarın olduToplam oy: 46

İngilizce edebiyatın en prestijli ödüllerinden Man Booker'ı kazanan isim 16 Ekim gecesi açıklandı. Milkman adlı romanıyla ödüle layık görülen Anna Burns, yaklaşık 50 bin pound para ödülünün sahibi olurken, pek çok otoriteyi şaşırtmayı başardı.

 

Hayli deneysel bir üsluba sahip olduğu belirtilen roman 18 yaşındaki bir genç kadın karakterin bakış açısından anlatılıyor The Guardian'ın haberine göre, Man Booker jürisi başkanı Kwame Anthony Appiah, seçici kuruldaki hiç kimsenin daha önce Milkman'e benzer bir metin okumadığını dile getirerek, romanın dilinin özgün niteliğine vurgu yaptı.

 

 

56 yaşındaki Anna Burns böylelikle bu ödülü kazanan ilk Kuzey İrlanda vatandaşı olma unvanını da kazandı.

 

Burns'ün romanı, finale kalan diğer beş kitabın arasından sıyrılarak ödülü kucakladı. Bu yıl "Man Booker kısa listesi"ne seçilen diğer romanlar şöyleydi:

 

 

  • Esi Edugyan (Kanada) - Washington Black

 

  • Daisy Johnson (Birleşik Krallık) - Everything Under

 

  • Rachel Kushner (ABD) - The Mars Room

 

  • Richard Powers (ABD) - The Overstory

 

  • Robin Robertson (Birleşik Krallık) - The Long Take

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Yalnızca filmleriyle değil fotoğraflarıyla da sevdiğimiz yönetmen, senarist ve fotoğrafçı N

Faruk Duman, hep kitap etiketiyle yayımlanan, “Sus Barbatus!”

Pera Film, Mayıs ayı programına Almanya’nın en önemli film müzelerinden biri olan Berlin Film ve Televizyon Müzesi ile yaptığı iş birliği ile devam ediyor.

Avrupa Müzeler Gecesi etkinliği kapsamında 18 Mayıs Cumartesi Türkiye’de yer alan bakanlığa bağlı 49 müze saat 23.00’e kadar ziyarete açık. Üstelik normal kapanış saatinden itibaren girişler herkese ücretsiz.

Söyleşi

Sanat eleştirmeni Samed Karagöz, gazete ve dergilerde çağdaş sanat hakkında kaleme aldığı yazılarını Kamçatka (Profil Yayınları) adlı kitabında bir araya topladı. Karagöz, sanat üzerine yazarken, eleştirirken sanata karşı gösterdiği tutkulu bağlılığı ve sevgiyi hiç kaybetmeden, okuru için özel bir yol haritası da çiziyor.

ŞahaneBirKitap

Edebiyat eleştirmeni Adam Kirsch, Küresel Roman - 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak kitabında bir romanı küreselleştiren şey nedir sorusunun yanıtını arıyor.

Editörden

Kitaplarla ilgili internet sitelerini, dergileri karıştırdığınızda karşınıza çıkan en ilgi çekici içerik, “Hangi kitabı okumalıyım?” sorusuna verilen cevaplardır. Bu cevaplar genelde ortalama bir anlayışın yansımasıdır. Kitap okumak seçkin bir eylemdir ve kitap okuyacak kişi de, bu özel eylemi gerçekleştirmek için en “seçkin” kitabı bulmalıdır.