Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Memet Fuat Ödülleri Adaylarını BekliyorToplam oy: 712

19 Aralk 2002’de yitirdiğimiz Memet Fuat’ın anısına düzenlenen “Eleştiri/İnceleme, Deneme ve Yayıncılık Ödülleri”nin altıncısı bu yıl gerçekleştirilecek. Yaşamı boyunca denemeleri, eleştirileri, inceleme ve araştırmalarının yanı sıra, yayımladığı dergiler ve yönettiği yayınevlerinde özenli ve titiz yayıncılık ilkeleriyle örnek bir edebiyat adamı olan Memet Fuat’ın anısını yaşatmak için düzenlenen ödüller, eleştiri/inceleme, deneme ve yayıncılık alanlarındaki çalışmaları destekleme, yüreklendirme ve başarları ödüllendirme amacını taşıyor.
Memet Fuat ödülleri için, 1 Ocak 2009-31 Aralk 2009 tarihleri arasında yayımlanan yapıtlar ve yayıncılık çalışmaları aday olabilir.

"Eleştiri/İnceleme Ödülü" İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, "Deneme Ödülü" ise Adam Yaynları tarafından verilmektedir. Ödüllerin tutarı, ayrı ayrı 5.000 TL'dir. "Yayıncılık Ödülü"nü kazanan çalışma ise bir heykelcikle değerlendirilir.

Memet Fuat Ödülleri Seici Kurulu; Cevat Çapan, Konur Ertop, Nurdan Gürbilek, Uğur Kökden, Hasan Kuruyazıcı, Nilüfer Kuyaş, Mustafa Öneş’ten oluşur.
 
Memet Fuat anısına yeni bir ödülün ikinci yılı:

Memet Fuat Genç Şiir Ödülü

Bu yl ikincisi verilecek olan Memet Fuat Genç Şiir Ödülü, genç şairlerin çalışmalarını desteklemek, yüreklendirmek ve başarılarını ödüllendirmek amacını taşıyor.

Memet Fuat Genç Şiir Ödülü'ne başvuracak ya da aday gösterilecek kişinin 2009 yılı ödülü için, 1985 doğumlu ya da daha küçük yaşta olması ve yapıtının, baskıya hazır hale getirilmiş dosya halinde 6 nüsha olarak Memet Fuat Genç Şiir Ödülü Sekreteryası’na gönderilmesi gerekir.

Memet Fuat Genç Şiir Ödülü'nün tutarı, 2.000 TL'dir.

Ayrca belirlenen eser, Komşu Yaynevi tarafından basılacaktır.

Memet Fuat Genç Şiir Ödülü Seçici Kurulu; Egemen Berköz, Haydar Ergülen, Turgay Fişekçi, Mustafa Öneş, Nazmi Ağıl’dan oluşur.

Memet Fuat Ödülleri’ne aday olmak için son başvuru tarihi 31 Aralk 2009'dur.

Ödül Yönetmeliği, katılma koşulları ve ayrıntılı bilgi için:
www.memetfuat.com
e-mail: ileti@memetfuat.com veya gencsiir@memetfuat.com
 
Ödül töreni ve anma günü Nisan 2010’da gerçekleştirilecektir.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Ailesi tarafından yazar, şair ve doktor Ceyhun Atuf Kansu adına 1986 yılından beri düzenlenen şiir ödülü, salgından dolayı bir yıl ertelendi. Yapılan açıklamaya göre 2021 yılında Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü için aday yapıt alınmayacak ve ödül verilmeyecek. Ödül, aradan geçen iki yılda (2020 ve 2021) çıkan kitaplar ve hazırlanan dosyalar üzerinden 2022’de yeniden verilmeye başlanacak.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Hayatımız Kitap programının bugün online olarak yayınlanacak dördüncü bölümünde Metin Celal'in konuğu yazar ve yayıncı Mine Soysal olacak! Programda ülkemizde yayıncılığı, çocuk yayıncılığının sorunlarını, çözüm yollarını, Soysal'ın yayıncılığını ve yazarlığını konuşulacak.

 

Tarih: 15 Ekim 2020 Perşembe (Bugün)

Saat: 21:00-21:45 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından iki ayda bir yayımlanacak olan Olağan Hikâye, ilk sayısında “Gerçekliği Yeniden Düşünmek” dosyasıyla yayımlandı.  Hakikat, kurmaca ve zaman ilişkisi üzerinden gerçekliğin hikâyedeki günümüz yansımalarının izini süren yazılarda, bu alanda usta kalemlerin imzası var.

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.