Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Mert Fırat: "Palahniuk, Sabahattin Ali okumuş mudur?"Toplam oy: 1307

Bursa Nilüfer Belediyesi, 2013 yılını Sabahattin Ali'ye adadıktan sonra Ali'nin eserlerini derinlemesine incelemek için yıl boyunca söyleşiler, kitap okumaları, film ve tiyatro gösterimleri, sergiler, atölyeler ve bir de tasarım yarışması düzenledi. Bu etkinliklerin esas amacı yazarın her yaştan okur tarafından daha yaygın biçimde tanınmasını sağlamaktı.

Gülşah Çırak'ın (Hüseyin Özdilek Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi), "Etkinlik sayesinde Sabahattin Ali'nin hayatını inceleyebildim ve onu tanıdıkça daha çok hayrete düştüm", Yasin Ziya Fedayi'nin (Bahçeşehir Koleji), "Buraya gelmeden önce onun böyle biri olduğunu bilmiyordum", Hande Dökmen'in (Özel Emine Örnek Koleji), "Tanıdıkça onun neden yılın yazarı olduğunu anladım" şeklindeki ifadelerine bakılırsa, etkinlikler gençleri kazanmayı gerçekten de başardı.Nilüfer Belediyesi, yıl boyunca sürdürdüğü bu etkinlikleri 6- 7 Aralık'ta düzenlenen "Dışımızdaki Masum: Sabahattin Ali Sempozyumu" ile noktaladı. Sevengül Sönmez, İrfan Karakoç, Mesut Varlık, Zeliha Güneş, Sabri Gürses, Hakan Akdoğan, Semih Gümüş, Derviş Aydın Akkoç, Yusuf Perver, Nejla Aslan Akgün, Baturalp Kuyucuk, Ramazan Sağır, Nagihan Ergiyen ve Şermin Kılıç'ın konuşmacı olarak katıldığı sempozyumda, Sabahattin Ali'nin şairliği, öykü ve roman yazarlığı, çevirmenliği ve onun adına yıl boyunca düzenlenen etkinlikler konuşuldu.

 

Sinemada ve müzikte Sabahattin Ali izleri de İlksen Başarır, Mert Fırat ve Murat Cem Orhan'ın katıldığı "Sabahattin Ali'den Bugüne Gelen" adlı oturumda değerlendirildi. Murat Cem Orhan, 8'inci Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması'nda birinciliği kazanan Kuyucaklı Yusuf Bale Suiti'nin ortaya çıkış öyküsünü anlatırken, Başarır ve Fırat, Sabahattin Ali'nin bir eserini sinemaya uyarlamanın imkanını sorguladı.

 

"Raif Efendi'nin yeri ayrı"

 

"Sabahattin Ali'nin yazdıklarının içinde zaten müzik var" diyen Murat Cem Orhan, Kuyucaklı Yusuf'un bir bale suiti şeklinde bestelenmeye çok uygun olduğunu belirtti. Orhan, "Çünkü içinde yaralı bir kahraman, aşk, intikam ve kavga var. Ayrıca Yusuf, derin bir karakter" dedi. Orhan, Değirmen öyküsündeki klarnetçiyi bestelemeyi de hayal ettiğini söyledi.

 

İlksen Başarır ise edebiyat ile sinemanın ilişkisini değerlendirdiği konuşmasında bu ilişkinin çok eski olduğunu belirtip, sinemaya uyarlanan ilk eserlerden birinin Jules Verne'nin Ay'a Yolculuk'u olduğunu hatırlattı. Sabahattin Ali'nin birçok eserinin sinemaya aktarıldığını vurgulayan Başarır, "Sabahattin Ali'nin tasvirleri yönetmeni zorlamıyor" diye konuştu. Başarır, "Sabahattin Ali'nin hangi eserini sinemaya uyarlamak isterdiniz" sorusunu ise "Kürk Mantolu Madonna" diyerek yanıtladı.

 

Mert Fırat da, "Metinde yer verilen farklı perspektifler oyuncu ve yönetmen için çok önemli. Sabahattin Ali, oyuncuya iki boyutlu karakterleri üç boyuta çıkarma konusunda çok imkan tanıyor" diye başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"İnsan Chuck Palahniuk onun eserlerini okudu mu acaba, diye düşünüyor. Çünkü Raif Efendi'ye önce dışarıdan bakıyor, günlük kısmında ise 'Dışı böyle olan Raif Efendi'nin içi nasılmış acaba' diyor sanki. Bu yönüyle Palahniuk'i andırıyor."

 

"Sabahattin Ali'nin hangi karakterini canlandırmak isterdiniz" sorusunu da cevaplayan Fırat, "Hepsini canlandırmak isterdim ama Raif Efendi'nin bende yeri ayrı" dedi.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Hessen Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Frankfurt Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu’nun katkıları ile düzenlenen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nin kazananları belli oldu.  Nuh Tepesi En iyi film dalında birinci olurken, Kız Kardeşler filmindeki performanslarıyla Cemre Ebuzziya, Helin Kandemir, Ece Yüksel en iyi

2021 Orhan Kemal Roman Armağanı başvurusu için eserin, yayınevleri tarafından 2020 yılında ilk kez yayınlanmış olması gerekmektedir. En geç 10 Ocak 2021 tarihine kadar www.orhankemal.org ve www.everestyayinlari.com sitelerinde bulunan yönetmeliğe uygun şekilde başvuru yapılabilecek. 2021 yılı 50.

Dünya çapında Simyacı, Veronika Ölmek İstiyor, Casus ve Aldatmak gibi romanlarıyla tanınan Paulo Coelho, İzmir Depremi sonrası yardım yapacağını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Coelho, İnşirah Suresi’nden “Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.