Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Mültecilikten şiir ödülüne...Toplam oy: 524

13 yaşındaki Suriyeli mülteci Amineh Abou Kerech, İngiltere'de 10-13 yaş arasındaki çocuklara verilen Betjeman Şiir Ödülü'nün sahibi oldu. Ailesiyle birlikte 4 yıl Mısır'da yaşadıktan sonra geçen sene İngiltere'ye göç eden Amineh Abou Kerech, kendisine ödül kazandıran "Lament for Syria" adlı şiiri yarı Arapça yarı İngilizce olarak yazmış ve daha sonra kız kardeşinden, öğretmeninden ve Google Translate programından yardım alarak tümüyle İngilizceye çevirmiş.

 

Sekiz yaşındayken ayrılmak zorunda kaldığı anavatanına ilişkin duyguları sorulduğunda ise, "Benim Suriye'mi hatırladığım zaman kendimi çok üzgün hissediyorum, ağlıyorum ve onun hakkında yazmaya başlıyorum," diyor Amineh.

 

 

 

Bir yıl önce yerleştikleri İngiltere hakkındaki hislerini işe şu cümlelerle ifade ediyor: "Burada kendimi çok mutlu hissediyorum, çünkü burada bir geleceğim var ve artık korkutucu şeyler yok. Her şey güzel olacak ve biz hep barış içinde olacağız."

 

Genç şairin anavatanına duyduğu özlem, kendisine ödül kazandıran şiirin mısralarına da sızmış durumda. Şiirinin sonunda,  "Can anyone teach me/ how to make a homeland? (Nasıl bir anavatan kurabileceğimi kimse öğretebilir mi bana?)" cümlesiyle umutla baktığı geleceğine karşın anavatanına duyduğu özlemi de yad ediyor Amineh.

 

 

 


 

 

 


Kaynak: The Guardian

 

 


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.