Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Mültecilikten şiir ödülüne...Toplam oy: 407

13 yaşındaki Suriyeli mülteci Amineh Abou Kerech, İngiltere'de 10-13 yaş arasındaki çocuklara verilen Betjeman Şiir Ödülü'nün sahibi oldu. Ailesiyle birlikte 4 yıl Mısır'da yaşadıktan sonra geçen sene İngiltere'ye göç eden Amineh Abou Kerech, kendisine ödül kazandıran "Lament for Syria" adlı şiiri yarı Arapça yarı İngilizce olarak yazmış ve daha sonra kız kardeşinden, öğretmeninden ve Google Translate programından yardım alarak tümüyle İngilizceye çevirmiş.

 

Sekiz yaşındayken ayrılmak zorunda kaldığı anavatanına ilişkin duyguları sorulduğunda ise, "Benim Suriye'mi hatırladığım zaman kendimi çok üzgün hissediyorum, ağlıyorum ve onun hakkında yazmaya başlıyorum," diyor Amineh.

 

 

 

Bir yıl önce yerleştikleri İngiltere hakkındaki hislerini işe şu cümlelerle ifade ediyor: "Burada kendimi çok mutlu hissediyorum, çünkü burada bir geleceğim var ve artık korkutucu şeyler yok. Her şey güzel olacak ve biz hep barış içinde olacağız."

 

Genç şairin anavatanına duyduğu özlem, kendisine ödül kazandıran şiirin mısralarına da sızmış durumda. Şiirinin sonunda,  "Can anyone teach me/ how to make a homeland? (Nasıl bir anavatan kurabileceğimi kimse öğretebilir mi bana?)" cümlesiyle umutla baktığı geleceğine karşın anavatanına duyduğu özlemi de yad ediyor Amineh.

 

 

 


 

 

 


Kaynak: The Guardian

 

 


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Kovid-19 nedeniyle 2020 yılındaki birçok fuar, festival, konferans ertelenmiş, iptal edilmiş ya da büyük salonlar yerine sanal ortamda düzenlenmişti. 2021'in ilk günlerinden itibaren açıklanan takvimlere göre yeni yıldaki etkinliklerin de büyük bölümü çevrimiçi gerçekleştirilecek.

 

Kazakistan kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in 2017 yılında başlattığı alfabe değişim hareketi devam ediyor. Kiril harflerinden Latin harflerine geçiş sürecinde önemli bir adım atıldı. Kazakistan Ulusal Alfabe Komisyonu, Latin alfabesine uyarlanan 31 harflik yeni Kazak alfabesini paylaştı.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından ödüllendirilen "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları" 2020 yılının son gününde açıklandı. 

 

221B, 29. sayısında, yeni bir kapak dosyası “Dedektifin Dünyası” ile çıktı. Her yıl, üç farklı ülkeden üç farklı kurgusal dedektifi kapağına taşıyacak dergi, bu dedektiflerin A’dan Z’ye tüm özelliklerini detaylarıyla inceleyecek. “Dedektifin Dünyası” kapak dosyası kapsamında ilk konukları Cormoran Strike, Sean Duffy ve Benjamin Malaussène...

Film sanatına ve kültür hayatına kısa filmler ile destek olan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali bu yıl 11 Aralık’ta başlıyor. Türkçe’nin ve Türk Şiirinin kurucusu Yunus Emre anısına düzenlenecek festival, 11-12-13 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleşecek. 3.

Kulis

Her Şey Çölde Koşan Bir Atla Başladı

ŞahaneBirKitap

Mehmet Akif’in seciyesini en çok şu üç şey inşa etti der Mithat Cemal Kuntay: Kur’anlı ev, pehlivanlı mahalle, müspet ilimli mektep. Bu üç dayanağı anlamak, Türkiye’nin ve şiirin zeminine dair iyi bir fikir verecektir. Akif’te tarih kültürel bir miras değil. O bunu çok erken zamanda anlıyor ve Namık Kemal’in korktuğu varoluş krizinin ortasında kendisini buluyor.

Editörden

Doğu Batı sorunu yalnızca bizim edebiyatımıza özgü bir sorunlar yumağı değildir aslında, Rus edebiyatında da benzer bir tartışma söz konusudur. Bütün bir 19. yüzyıl romanı daha sonra şiddetlenecek bu tartışmanın ilk alevinin yakıldığı metinlerle doludur.