Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Necip Fazıl Ödülleri Sahiplerini BuluyorToplam oy: 5

Necip Fazıl Kısakürek’in manevi ve kültürel mirasını yaşatmak amacıyla Star gazetesi tarafından düzenlenen “Necip Fazıl Ödülleri” törenle sahiplerini buluyor.

 

Star gazetesinin ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle bu yıl beşincisi düzenlenen gecenin onur konuğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olacak.

 

21 Aralık 2018 Cuma günü saat 19.00’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek ödül gecesine kültür ve sanat dünyasından önemli isimler katılıyor.

 

Beşir Ayvazoğlu, Fatih Andı, Osman Konuk, Turan Karataş ve Necip Tosun’dan oluşan jüri heyetinin aldığı kararlar neticesinde 2018 Necip Fazıl Ödülleri'ne layık görülen isimler şöyle: Şiir ödülü; Arif Ay, hikâye-roman ödülü; Aykut Ertuğrul, fikir-araştırma ödülü; Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak, ilk eserler ödülü; Yasemin Karahüseyin ve Fatih Baha Aydın, uluslararası kültür sanat ödülü; Prof. Dr. Muhammed Harb, saygı ödülü; Prof. Dr. Nevzat Atlığ.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Müziği ve edebiyatı bir araya getiren “Harf’ten ve Nota’dan” dizisi yeni sezonda kültür tarihimize odaklanıyor. İlk dinleti “kahve”ye ve İstanbul kahvehanelerinde icra edilen müziklere ayrıldı.

Game Of Thrones serisinden hatırlayacağımız George R. R. Martin ismi şimdi de psikolojik ve gerilim konulu bir diziyle karşımızda.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, bu yılki teması olan “idealizm” kapsamında, belki de temaya en uygun eserlerden birini sahnelemeye hazırlanıyor.

Geleneksel Sanatlar Derneği ve Yapı Kredi Kültür Sanat işbirliğiyle gerçekleştirilen Geleneksel Sanatlar Konuşmaları’nın bu ayki teması “Geleneksel Sanatlarda Yenilik”. Moderatörlüğünü Yazar Beşir Ayvazoğlu’nun yapacağı programda hem klasik hem modern tarzdaki çalışmalarıyla tanınan hat sanatçısı Doç. Dr. Savaş Çevik ve Bağımsız Sanat Vakfı Başkanı Hülya Yazıcı konuk olarak yer alacak.

Söyleşi

Selim İleri ile edebiyat ve hayat hakkında

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Ibn Haldun’un Mukaddime’de üzerinde durduğu çevrenin ve yaşanılan şehrin insan üzerindeki etkisi, modern yazarların ve düşünürlerin de peşini bırakmamış bir tartışmanın konusudur. Walter Benjamin meşhur kitabı Pasajlar’da 19. yüzyıl Paris’inden ve Charles Baudelaire’in şiirlerinden yola çıkarak erken modernizmin izlerini sürer.