Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Nobel Edebiyat Ödülü’nde öne çıkan adaylarToplam oy: 11

 

2019 Nobel Edebiyat Ödülü 10 Ekim Perşembe günü veriliyor.  Akademide yaşanan istismar suçlamaları sebebiyle geçtiğimiz yıl ödül vermeyen Nobel Akademisi bu yıl hem 2018 hem de 2019 için ödül verecek. Peki, Nobel için ismi geçen adaylar hangileri? Kanadalı şair ve denemeci Anne Carson mu, geçtiğimiz yıl Man Booker’ın sahibi olan Olga Tokarczuk mu, uzun yıllardır Nobel için ismi geçen Haruki Murakami mi? Biz oyumuzu Milan Kundera’dan yana kullanıyoruz. Diğer aday isimlerse şöyle; Margaret Atwood, Péter Nádas, Adonis, Ya Hua, Ismail Kadare, Javier Marias, Jon Fosse, Peter Handke, Yoko Tawada, Marilynne Robinson, George R.R.Martin, Lyudmila Ulitskaya, César Aira.

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Oscar ödüllü Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski, belgesellerini çevrimiçi erişime açtı. Pawlikowski’nin “From Moscow to Pietushki”, “Dostoevsky’s Travels”,  “Serbian Epics”, “Tripping With Zhirinovsky” gibi yapımları yayımlanan belgeseller arasında yer alıyor.

56. Kütüphane Haftası (30 Mart-5 Nisan) özelinde SALT Beyoğlu ve SALT Galata farklı seçkileri çevrimiçi olarak ziyaretçilerin ilgisine sunuyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle kapılarını kapatan Rusya’nın başkenti Moskova’daki ünlü Bolşoy Tiyatrosu, bale ve opera severler için YouTube ‘altın koleksiyonundan’ en iyi altı performansı paylaşacak.

Asteriks çizgi romanlarıyla tanınan Fransız çizgi roman sanatçısı -Albert Uderzo, geçirdiği kalp krizi sonucu 92 yaşında hayata veda etti. Bir grup Galyalının Roma İmparatorluğu’na karşı savaşını anlatan çizgi roman Asteriks ilk kez René Goscinny ve Uderzo’nun kaleminden çıkmıştı.

"Evde Kal" günlerinde her türlü bilgi ve kaynağa ulaşmak adına hem dünyadan hem de Türkiye'den online kütüphane ve arşivler kitapseverlerin kullanımına açıldı. İşte araştırmacıların, meraklıların, kitap severlerin ve öğrencilerin ilgisini çekebilecek online kütüphane ve arşivler: 

 

 

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta