Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

The Overstory Pulitzer Ödülü’nün sahibi oldu


Vasat
Toplam oy: 11

Dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Pulitzer Ödülleri 103. kez sahiplerini buldu. Kurmaca dalında ödülün sahibi “The Overstory” kitabıyla Richard Powers oldu. 2018’in en iyi kitapları arasında gösterilen “The Overstory” daha önce de PEN/Faulkner ve Man Booker ödüllerine aday gösterilmişti. Pulitzer Ödülü’ne; şiir dalında “Be With” kitabıyla Forrest Gander, dramada “Fairview” adlı metniyle Jackie Sibblies Drury, tarih dalında “Frederick Douglass: Prophet of Freedom” adlı araştırmasıyla David W. Blight, biyografi dalında “The New Negro: The Life of Alain Locke” ile Jeffrey C. Stewart, kurmaca dışı kategorisinde ise “Amity and Prosperity: One Family and the Fracturing of America” ile Eliza Griswold değer görüldü.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Söyleşi

100. sayımızdan itibaren başladığımız Yayınevi Hikâyeleri’nde bu ay İz Yayınları editörü Hamdi Akyol var. Akyol, yayıncılık tarihimizin kilometre taşlarından olan İz Yayınları’nın kuruluşunu, daha çok hangi kitapları bastıklarını ve günümüz yayıncılık ortamının durumunu değerlendirdi.

 

ŞahaneBirKitap

“Tıp gerçek bir kütüphanedir, ama doğru biçimde okunması gerekir” cümlesinden yola çıkan Kütüphanedeki Beden, Charles Dickens’tan Franz Kafka’ya, Virginia Woolf’tan Susan Sontag’a, John Berger’dan Oliver Sacks’e uzanan bir yelpazeyle zenginleşen, tıbbın toplumsal tarihini edebiyat aracılığıyla aydınlatan bir antoloji.

Editörden

 

Günümüz İngiliz romancılarından Ian McEwan’ın Soğuk Savaş döneminin “edebiyat cephesi”ni anlattığı ilginç bir romanı var; Bir Parmak Bal. Ülkemizde de yayınlanan roman bir anlamda birbirine benzemeyen üç ilgi çekici konuyu garip bir kurgu etrafında bir araya getiriyor: Gizli servis, edebiyat ve aşk.