Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

The Overstory Pulitzer Ödülü’nün sahibi olduToplam oy: 1

Dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Pulitzer Ödülleri 103. kez sahiplerini buldu. Kurmaca dalında ödülün sahibi “The Overstory” kitabıyla Richard Powers oldu. 2018’in en iyi kitapları arasında gösterilen “The Overstory” daha önce de PEN/Faulkner ve Man Booker ödüllerine aday gösterilmişti. Pulitzer Ödülü’ne; şiir dalında “Be With” kitabıyla Forrest Gander, dramada “Fairview” adlı metniyle Jackie Sibblies Drury, tarih dalında “Frederick Douglass: Prophet of Freedom” adlı araştırmasıyla David W. Blight, biyografi dalında “The New Negro: The Life of Alain Locke” ile Jeffrey C. Stewart, kurmaca dışı kategorisinde ise “Amity and Prosperity: One Family and the Fracturing of America” ile Eliza Griswold değer görüldü.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Söyleşi

Melike Yıldırım: Bazı kitaplar isimleriyle öylesine bütünleşirler ki sanki o kitabı başka hiçbir isim öylesine doğru bir şekilde anlatamaz gibi gelir.

ŞahaneBirKitap

Svetlana Aleksiyeviç, "yepyeni bir edebi tür" olarak tanımlanan, uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla 2015 Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştü.

Editörden

Her ne kadar kitabın 5000 yıllık serüveni desek de, birçok iyi okur için kitabın tarihi, kendi serüveniyle birlikte ilerlemiştir aslında. Bizi kitaplara çeken şey, biraz da kendimizden dışarı çıkmak isteğidir. Okuduğumuz her macera, her tez ya da antitez, kitapla bizim aramızdaki gizemli bir sözleşme gibidir. Bu anlamda okumak soylu bir eylemdir de.