Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

PEN Dede Korkut Öykü Ödülü verildiToplam oy: 795

PEN-Türkiye 2010 Dede Korkut Öykü Ödülü İrlandalı yazar Leland Bardwell'e verildi.

1922’de Hindistan’da doğan Bardwell’in anne-babası iki yaşında İrlanda’ya göç etti. Londra Üniversitesi’nden mezun oldu. Altı çocuk annesi. Different Kinds of Love adlı öykü kitabı 2000’de Sibel Baltalı çevirisi ve Aşkın Çeşitli Yüzleri adıyla Açıkdeniz Yayınevi tarafından yayınlandı. Romanları: Girl on a Bicycle (Bisikletteki Kız), That London Winter (O Londra Kışı), The House (Ev), There We Have Been (Oradaydık). Seçme şiirleri The White Beach: New and Selected Poems, 1960-1998 adlı kitapta yer aldı. Piyesleri arasında Thursday (Perşembe) ile Edith Piaf var.Yazarın ayrıca A Restless Life (Huzursuz Bir Hayat) adlı bir anı kitabı yayınlandı. Pek çok şair ve yazarı etkileyen ama dünyada önemi oranında tanınmadığı belirtilen Bardwell’in eserleri “zekâ, dürüstlük, gerçek ve sürpriz dolu” olarak nitelendiriliyor.

Haberi memnunlukla karşılayan ama seyahat edemeyecek olan yazarın armağanı kendisine İrlanda Büyükelçiliği kanalıyla iletilecek.

Öykülerinden bazıları 13 Şubat Cumartesi 15.00-17.00’de İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde Dünya Öykü Günü programı kapsamında seslendirilecek.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İthaki Yayınları’nın modern klasikleri okurlarla buluşturduğu serisi İthaki Modern kapsamındaki yeni kitabı Anna Burns’ün kaleme aldığı bol ödüllü Sütçü… 2018’de Man Booker Ödülü, 2019’da da Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü ve Orwell Politik Kurgu Ödülü’ne layık görülen Sütçü okuyucuyla buluşuyor.

Telif hakları konusunda hem kamuoyunu hem sektörü hem de üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunan SETEM ikinci kez üniversite öğrencileri ve profesyonellerine yönelik bir eğitim çalışması ve senaryo yarışması düzenliyor. “Benim Eserim-2” isimli proje kapsamında yer alan senaryo yarışmasının konusu “telif hakları” olacak.

Asırlar boyunca Bosna Hersek’te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan tarihi Mostar Köprüsü Bosna Savaşı sırasında Hırvat birlikleri tarafından yıkılmıştı. Köprü Türkiye’nin de katkılarıyla yeniden inşa edilerek 23 Temmuz 2004’te açıldı. Yeniden açılışının 16. yılını kutlayan köprü bugün de farklı kültürleri birbirine bağlıyor. 

 

 

Türk edebiyatının kıymetli yazarlarından Adalet Ağaoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören yazar 91 yaşında hayata veda etti.

ABD’li romancı, oyun yazarı ve aktivist James Baldwin’in kitaplarının birçoğunu okurla buluşturan Yapı Kredi Yayınları, 16 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’da James Baldwin anısına bir söyleşi düzenliyor. Nefes Alamıyorum adlı söyleşinin konukları Zeynep Oral ve Zeynep Miraç.

Kulis

''Roman, Tanpınar'la kendim arasında bir med cezir''

ŞahaneBirKitap

Haruki Murakami’nin Türkçeye yeni çevrilen romanı Dans Dans Dans’ını Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları ve Yaban Koyununun İzinde romanlarıyla birlikte değerlendireceğim. Dans Dans Dans’la Yaban Koyununun İzinde’nin kahramanı aynı. İki roman boyunca onun başından geçmiş türlü olayları okumamıza rağmen, ismini halen bilmiyoruz.

Editörden

Ülkelerin edebi gündemiyle siyasi gündeminin kesiştiği yerlerin az olduğu düşünülür. Uzaktan bakınca öyledir de aslında. Edebiyat, elindeki en büyük imkân olan “zamandan ve mekândan” bağımsız olma lüksünü kıyasıya kullanır. Bir kitabın yazıldığı koşullar önemlidir ama o kitap yazıldığı zaman ve mekânı da aşarak, dünya edebiyat hafızasının bir yerlerine yerleşir.