Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

PEN'in Charlie Hebdo ödülü tartışma yarattıToplam oy: 601

Dünyanın dört bir yanındaki yazarların dayanışma ve iletişim halinde olmasını sağlamak amacıyla kurulan PEN Uluslararası Yazarlar Birliği merkezlerinden biri olan PEN America'nın Charlie Hebdo dergisine "İfade Özgürlüğü Cesaret Ödülü" verme kararı tartışma yarattı. Merkezin üyesi olan bir grup yazar merkezi protesto etti ve yıllık galaya katılmayacaklarını açıkladı. Aralarında Junot Diaz ve Joyce Carol Oates gibi dünyaca ünlü isimlerin de olduğu 200'den fazla yazar, Charlie Hebdo'ya bu ödülü vererek PEN America'nın derginin tartışmalı karikatürlerinin onurlandırmış olacağını öne sürdüler. 

 

Yazarlar yayımladıkları mektupta Charlie Hebdo dergisinin "Fransız toplumunun hali hazırda marjinalize olmuş, kenara itilmiş ve kurban konumuna sürüklenmiş bir kesimiyle alay ettiğini" ileri sürüyor. Mektupta "Kabul edilebilir sınırları aşan ifadelerin dahi özgürlüğünü savunmak ile bu ifadeleri ödüllendirmek arasında kritik bir fark var," denirken "Güç ve prestij her türlü söylemi incelerken göz önünde bulundurulması gereken etkenlerdir, buna mizah da dahil" ifadelerine yer verildi. Mektupta Fransa'nın sömürgeci geçmişinin uzantısı olan toplumsal eşitsizliğe dikkat çekilirken Muhammed karikatürlerinin daha fazla aşağılama ve işkenceden başka bir anlama gelmediği öne sürüldü.

 

 

Joyce Carol Oates Twitter hesabında yaptığı açıklamalarda "PEN'in verdiği ödülleri desteklemesek de PEN'i desteklememiz önemli. PEN 'düşünce özgürlüğü'nü onurlandırıyor, ama her düşüncenin özgürlüğünü onurlandırmıyor. Örneğin anti-semitik bir ifade asla PEN tarafından ödüllendirilmez. Bazılarına göre siyahi kadınların maymun olarak resmedildiği karikatürler son derece küçük düşürücü. Yine de bu ifadenin özgürlüğünü savunabiliriz, kafamızı çevirip o yöne bakmayabiliriz. Ama ödüllendirmek konusunda da isteksiz olmamız doğal," dedi.

 

PEN America başkanı Andrew Solomon ise "sadece fikirlerine katıldığımız kimselerin düşünce özgürlüğünü savunsak bu çok kısıtlı bir bakış açısı olurdu. Bu verilen bir cesaret ödülü, bir içerik ödülü değil," dedi. 

 

Şeytan Ayetleri romanı yüzünden hakkında ölüm fetvası çıkarılan Salman Rushdie ise bu olayla ilgili Twitter'da sert açıklamalar yaptı. Protestocu yazarlar için ağır ifadeler kullanan Rushdie, bu yazarların karakter arayışındaki kimseler olduğunu söyledi.

 

Yazar Neil Gaiman de PEN'in ödülünü destekleyen bir açıklama yayımladı. Gaiman, "Charlie Hebdo'ya verilen PEN ödülü bir cesaret ödülüdür. 2011'deki bombalamalardan sonra hâlâ çalışabilmenin, ölüm tehlikesine karşı dergi yayımlamanın cesareti… Şayet bunu alkışlamayı beceremiyorsak, hepimizin evlerimize dönmesinde bir sakınca yok. Ben galaya katılmaktan gurur duyacağım," dedi.

 

 

 


 

 

* Kaynak: Guardian, Hyperallergic, Mhpbooks

 

EB


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Odunpazarı Modern Müze (OMM) müze ve kültürel miras alanlarında dünya çapında önemli girişimleri öne çıkarmak ve onurlandırmak amacıyla İngiltere’de düzenlenen “18th Museums + Heritage Awards” (Müze ve Kültürel Miras Ödülleri) kapsamında, Yılın Uluslararası Projesi ödülü için gösterilen 5 adaydan biri oldu.Eskişehir’de ziyarete açıldığı 8 Eylül 2019 tarihinden itibaren kısa sürede çağdaş

Çağdaş müzeciliği yepyeni bir anlayışla Anadolu’nun kültür varlıkları haritasına katan, geleneği gelecekle buluşturan Baksı projesi, 20. yılını sürprizlerle dolu zengin bir programla kutlamaya hazırlanıyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın internet üzerinden gerçekleştirdiği canlı söyleşileri, yeni konular ve konuklarla devam ediyor. 30 Haziran Salı günü saat 18:00’da herkese açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşinin konukları Osmanlı sufîliği üzerine çalışmalarıyla tanınan Haşim Şahin ve romanlarında Anadolu dervişlerini anlatan Gürsel Korat.

Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen Online Arapça Kitap Festivali 27 Haziran itibariyle başladı.  Dünya genelinde yaşanan pandemi sürecinde yayınevlerini desteklemek ve Türkiye'deki Arapça kitap severlere kitapların kolay ulaşımını sağlamak amacıyla düzenlenen festival 9 gün boyunca devam edecek.

İlyada ve Odysseia destanlarının edebi olarak yeniden yorumlandığı Ben, Kirke ve Akhilleus’un Şarkısı’ndan sonra, zincirin üçüncü halkası da İthaki okurlarını bekliyor: Pat Barker’dan Kızların Suskunluğu / Silence of the Girls. Guardian’ın, “21.

Kulis

Ekrem Demirli: ''Kuşeyri, ilahi kitaba 'Sevgilinin Mektubu' gibi bakıyordu''

ŞahaneBirKitap

Amerikan psikolojisi ve varoluşçu psikoterapinin önde gelen isimlerinden Rollo May, Yaratma Cesareti adlı o pek ünlü kitabında, modern-kapitalist sarsıntı çağının bizleri bir şeyler yapmaya, üstelik yeni bir şeyler yapmaya çağırdığından bahseder.

Editörden

Deniz denildiğinde aklıma hep Küçük Kara Balık geliyor. Üstelik, Samed Behrengi’nin bu hüzünlü küçük öyküsü, yosunlarla kaplı bir kayadan göllere dökülen, oradan da nehir nehir denize açılan bir öyküdür. Elbette denizden daha fazlasını anlatır. Yine de büyük denizi özleyen küçük bir balık imgesi, insanın dünyadaki yolculuğunu anlatmada bana hep eşsiz bir metafor olarak görünmüştür.