Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

PEN'in Charlie Hebdo ödülü tartışma yarattıToplam oy: 553

Dünyanın dört bir yanındaki yazarların dayanışma ve iletişim halinde olmasını sağlamak amacıyla kurulan PEN Uluslararası Yazarlar Birliği merkezlerinden biri olan PEN America'nın Charlie Hebdo dergisine "İfade Özgürlüğü Cesaret Ödülü" verme kararı tartışma yarattı. Merkezin üyesi olan bir grup yazar merkezi protesto etti ve yıllık galaya katılmayacaklarını açıkladı. Aralarında Junot Diaz ve Joyce Carol Oates gibi dünyaca ünlü isimlerin de olduğu 200'den fazla yazar, Charlie Hebdo'ya bu ödülü vererek PEN America'nın derginin tartışmalı karikatürlerinin onurlandırmış olacağını öne sürdüler. 

 

Yazarlar yayımladıkları mektupta Charlie Hebdo dergisinin "Fransız toplumunun hali hazırda marjinalize olmuş, kenara itilmiş ve kurban konumuna sürüklenmiş bir kesimiyle alay ettiğini" ileri sürüyor. Mektupta "Kabul edilebilir sınırları aşan ifadelerin dahi özgürlüğünü savunmak ile bu ifadeleri ödüllendirmek arasında kritik bir fark var," denirken "Güç ve prestij her türlü söylemi incelerken göz önünde bulundurulması gereken etkenlerdir, buna mizah da dahil" ifadelerine yer verildi. Mektupta Fransa'nın sömürgeci geçmişinin uzantısı olan toplumsal eşitsizliğe dikkat çekilirken Muhammed karikatürlerinin daha fazla aşağılama ve işkenceden başka bir anlama gelmediği öne sürüldü.

 

 

Joyce Carol Oates Twitter hesabında yaptığı açıklamalarda "PEN'in verdiği ödülleri desteklemesek de PEN'i desteklememiz önemli. PEN 'düşünce özgürlüğü'nü onurlandırıyor, ama her düşüncenin özgürlüğünü onurlandırmıyor. Örneğin anti-semitik bir ifade asla PEN tarafından ödüllendirilmez. Bazılarına göre siyahi kadınların maymun olarak resmedildiği karikatürler son derece küçük düşürücü. Yine de bu ifadenin özgürlüğünü savunabiliriz, kafamızı çevirip o yöne bakmayabiliriz. Ama ödüllendirmek konusunda da isteksiz olmamız doğal," dedi.

 

PEN America başkanı Andrew Solomon ise "sadece fikirlerine katıldığımız kimselerin düşünce özgürlüğünü savunsak bu çok kısıtlı bir bakış açısı olurdu. Bu verilen bir cesaret ödülü, bir içerik ödülü değil," dedi. 

 

Şeytan Ayetleri romanı yüzünden hakkında ölüm fetvası çıkarılan Salman Rushdie ise bu olayla ilgili Twitter'da sert açıklamalar yaptı. Protestocu yazarlar için ağır ifadeler kullanan Rushdie, bu yazarların karakter arayışındaki kimseler olduğunu söyledi.

 

Yazar Neil Gaiman de PEN'in ödülünü destekleyen bir açıklama yayımladı. Gaiman, "Charlie Hebdo'ya verilen PEN ödülü bir cesaret ödülüdür. 2011'deki bombalamalardan sonra hâlâ çalışabilmenin, ölüm tehlikesine karşı dergi yayımlamanın cesareti… Şayet bunu alkışlamayı beceremiyorsak, hepimizin evlerimize dönmesinde bir sakınca yok. Ben galaya katılmaktan gurur duyacağım," dedi.

 

 

 


 

 

* Kaynak: Guardian, Hyperallergic, Mhpbooks

 

EB


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

"Evde Kal" günlerinde her türlü bilgi ve kaynağa ulaşmak adına hem dünyadan hem de Türkiye'den online kütüphane ve arşivler kitapseverlerin kullanımına açıldı. İşte araştırmacıların, meraklıların, kitap severlerin ve öğrencilerin ilgisini çekebilecek online kütüphane ve arşivler: 

 

 

Edebiyatımızın ilk “popüler” yazarı Ahmet Mithat Efendi’nin yayımlanmamış yazıları ilk kez okur karşısına çıkıyor. Koray Sarıdoğan'ın yüksek lisans tezinden hareketle tematik bir tasnifle hazırladığı, KalemKahveKlavye logosunu taşıyan e-Kitap dizisi, Dağarcık dergisi arşivinin ilk bölümü olan Dil ve Edebiyat Yazıları’na ayrıldı.    

 

Uzun soluklu edebiyat dergilerimizden biri olan Dergâh 30 yaşına bastı. Bu vesileyle Dergah okurları için hoş bir sürpriz yaptı ve 30. yaş hediyesi olarak Mart 1990 tarihli ilk sayılarını derginin mart sayısıyla birlikte hediye olarak verdi. Derginin okura bir başka sürprizi ise İsmet Özel’in bugüne kadar hiç yayınlanmamış Nurettin Topçu üzerine bir yazısını yayımlamaları oldu.

Metis Yayınları’nın üç ayda bir yayımladığı ve 2002 yılında yayın hayatı son bulan Defter dergisiyle Metis Yayınları’nın mevsimlik çeviri dergisi Metis Çeviri, arşivlerini internet üzerinde ücretsiz erişime açtı.

Yunus Emre Enstitüsü'nün Türk dünyası coğrafyasına yönelik hazırladığı Türk Dünyası Dergisi, Türkiye ve Yunus Emre temasına yer verdi.  Yunus Emre Enstitüsü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk halklarının kültürel özelliklerini birbirine tanıtmak, dil ve kültürler arasındaki ortaklıkların farkındalığını artırmak ve yeni nesillere bu bilinci aktarmak amacıyla yayın hayatına başlayan T

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta