Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

PETER HANDKE’ye şiir ödülü...Toplam oy: 508

Avusturyalı yazar şiirlerinden bir bölümünü topladığı kitabı ile Georg Büchner Ödülü’nün sahibi oldu.

Solak Kadın ve Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi romanlarıyla tanınan 1942 Kamten (Avusturya) doğumlu yazar yeni yapıtı ile edebiyat çevrelerine çifte sürpriz yaşattı: Önce bir şiir kitabı çıkardı ve ardından  ödülü kaptı.

Cervantes Enstitütüsü’nün Almanya Merkezi tarafından verilmekte olan Georg Bücher Ödülü yazarın “Şiirsiz Yaşamak” başlığıyla bir kitaplaştırdığı şiirlerine verilen değeri gösteriyor. Sözkonusu kitabın Avrupa’daki roman ve şiir okurları arasında yeni bir köprü oluşturup oluşturmayacağı merak edilmekte.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Daha çok İstanbul’u ve şehir insanını acısıyla-sevinciyle etkileyici bir biçimde kaleme alan Sait Faik Abasıyanık, beş hikâyesiyle izleyicilerle buluşuyor.

Geçtiğimiz eylül ayında İstiklal Caddesi’nde kapılarını açan Meşher’in Ukraynalı sanatçı Alexis Gritchenko’nun 1919-1921 yılları arasında yaşadığı İstanbul’u konu aldığı eserlerinden oluşan “Alexis Gritchenko - İstanbul Yıll

Kulis

“Öldürme Üzerine Kısa Bir Film Bana İlham Veren Başlıca Yapıt”

ŞahaneBirKitap

Son yıllarda, sürekli dile gelen bir soru var edebiyat çevrelerinde: Öykü yükseliyor mu? Şiirin ulaşılmaz yeri ve romanın tükenmeyen gücünün yanında öykü türü hep bir muammanın kucağında dolaşıyor hâlbuki. Düne, bugüne, hatta yarına baktığımızda öykünün, özellikle Türk edebiyatında, hep arada kalmış bir konumda olduğunu görüyoruz.

Editörden

Edebiyatın kendine özgü mekânları vardır. Muhitler burada bir araya gelir. Mahfil olurlar. Okumak ve yazmak yalnızlık ister. Ama okuduğunu ve yazdığını paylaşmakla görevlidir her tutkulu okur ve yazar. Okumak soylu bir eylemdir. Yazmak ise o eylemi bambaşka kişilerle paylaşma işlemidir. Goethe, “Seni anlayacak bir kişi bile bulduysan ciltler dolusu yaz” der.