Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Pulitzer ödüllü Amerikan şairi C.K. Williams İstanbul'daToplam oy: 623

Pulitzer ödüllü ünlü Amerikan şairi C.K. Williams Heves Şiir-Eleştiri dergisinin davetlisi olarak şiirlerinden bir seçkiyi seslendirmek için İstanbul'da olacak. Amerika'da muhalif kişiliğiyle tanınan C.K. Williams, Heves ile  YKY'nin ortaklaşa düzenlediği, dinleyicilerin katılımıyla gerçekleşecek  programda eski şiirlerinin yanı sıra önümüzdeki aylarda Farrar, Straus &  Giroux'dan yayımlanacak "Wait" adlı şiir kitabından şiirlere de yer verecek.  Şair Efe Murad moderatörlüğünde gerçekleşecek şiir okuması ve söyleşisinde,  C.K. Williams'ın şiirleri Efe Murad'ın çevirileriyle beraber okunacak.

Yayımlanmış  14 şiir kitabının yanında, Sofokles, Evripides, Issa, Francis Ponge ve  Adam Zagajewski'den de çevirileri bulunan C.K. Williams, en son 2003  yılında The Singing (Şarkı Söyleyen) adlı kitabıyla National  Book Ödülü'nü ve 2005 yılında ise Ruth Lilly Yaşam Boyu Şiir Onur Ödülü'nü  almıştı.

Tarih: 10 Eylül 2009 Perşembe
Yer:  Yapı Kredi Kültür Sanat Sermet Çifter Salonu, Beyoğlu - İstanbul
Saat: 18.30

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

1949-1950 yıllarında şair Orhan Veli Kanık öncülüğünde çıkmış edebiyat dergisi Yaprak’ın tüm sayıları erişime açıldı. 15 günde bir yayımlanan 28 sayılık dergi, 1 Ocak 1949 – 1 Haziran 1950 arasında Ankara’da basıldı. İlk sayısı 1 Ocak 1949’da çıkan dergide Cahit Sıtkı Tarancı, Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cahit Külebi gibi şair ve yazarların eserleri yayımlandı.

SALT, geçtiğimiz günlerde Tek ve Çok sergisi için hazırlanan, “Türkiye’nin büyücek bir şehrindeki bu hayalî apartman dairesinin” kesitini güncelleyerek çevrimiçi erişime açtı.Tek ve Çok, SALT’ın 80’ler sergilerinden biri olarak Eylül 2016’da SALT Galata’da açılmıştı.

Haruki Murakami’nin müziğe olan ilgisini bilmeyenimiz yok. Çocukluğundan beri müzikle bağı çok kuvvetli olan yazar hayli geniş bir müzik arşivinin de sahibi. Yazar 10 bini aşkın plaktan oluşan koleksiyonuyla Tokyo FM için 22 Mayıs Cuma günü özel bir yayın yapacak. Yazar aynı zamanda hayranlarından gelen soruları da yanıtlayacak.

Arter’in düzenlediği çevrimiçi rehberli turlar Haziran ayında da her Cuma saat 18:30’da gerçekleşecek.

Sinema odaklı internet sitesi World of Reel’de gerçekleştirilen bir ankete göre, 1990’lı yılların en iyi 40 filmi belli oldu. Ankete sinema dünyasından pek çok kayda değer isim katıldı. Toplamda 175 farklı kişinin oy kullandığı listenin zirvesinde usta yönetmen Martin Scorsese’nin Goodfellas adlı kült yapımı yer aldı. Listede ikinci sırada ise Quentin Tarantino’nun Pulp Fiction’ı var.

Kulis

Postmodern Öykü Denince: Jorge Luis Borges

ŞahaneBirKitap

Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine dair ilgi, Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman gibi dizilerin de etkisiyle son günlerde iyice arttı.

Editörden

Dünyanın çehresini değiştiren en büyük seyahat, bir odada, bir kitabın yoldaşlığında yapılan seyahattir. Kitaplardan en çok yola çıkmasını öğrenebiliriz. Ola ki hoyrat bir karakterle birlikte seksen günde dünyanın çevresinde devri daim eder, aklımızın eremeyeceği sırlara vakıf oluruz. Her yolculuk, insanın kendi içine attığı adımı biraz daha kuvvetlendirir.