Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Romandan oyuna: GatzToplam oy: 806
F. Scott Fitzgerald
Everest Yayınları

F. Scott Fitzgerald'ın Muhteşem Gatsby romanından tiyatroya 'Gatz' adıyla uyarlanan sekiz saatlik oyun, The New York Times'ın ünlü tiyatro eleştirmeni Ben Brantley tarafından “Sadece bu yılın değil, son on yılın en dikkat çekici başarısı” olarak nitelendirildi.

 

 

Haziran ayında Londra/West End'e geldikten sonra, bu sekiz saatlik oyun yılın en çok konuşulan teatral olaylarından biri oldu.

 

 

 

 

New York'lu tiyatro şirketi Elevator Repair Service'in yöneticisi ve 90'ların sonlarında Gatz fikrini ortaya atan kişi olan John Collins, "Her zaman, tiyatro için fiziksel olarak uygun olmayan eserler yaratmaya ilgi duyduk” dedi.

 

 

 

 

Muhteşem Gatsby'de (The Great Gatsby) Fitzgerald hem Amerika'nın I. Dünya Savaşı sonrası yaşadığı düşkırıklığını, hem de para ve mevki tutkunu bir toplumdaki ahlak çöküntüsünü çarpıcı bir biçimde yansıtmakla kalmamış, belli bir zaman ve yerde geçen olayları anlatmakla yetinmemiş, Gatsby'nin muhteşem rüyasının peşinde koşmasını adım adım takip ederken hayal ve gerçek arasındaki büyük farklılığa da güzel bir örnek vermiştir.

 

 

 

Geçtiğimiz yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de ilgi gören oyun, birçok kez senaryolaştırılıp, sahnelenmiş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Pera Film, Mayıs ayı programına Almanya’nın en önemli film müzelerinden biri olan Berlin Film ve Televizyon Müzesi ile yaptığı iş birliği ile devam ediyor.

Avrupa Müzeler Gecesi etkinliği kapsamında 18 Mayıs Cumartesi Türkiye’de yer alan bakanlığa bağlı 49 müze saat 23.00’e kadar ziyarete açık. Üstelik normal kapanış saatinden itibaren girişler herkese ücretsiz.

Tevfik Fikret, Halit Ziya, Mehmet Rauf, Cenap Şahabettin, Hüseyin Cahit gibi pek çok önemli kalem ustasını etrafında toplayan, kültür tarihimize damga vurmuş yayınlardan Servet-i Fünûn dergisi

Söyleşi

Sanat eleştirmeni Samed Karagöz, gazete ve dergilerde çağdaş sanat hakkında kaleme aldığı yazılarını Kamçatka (Profil Yayınları) adlı kitabında bir araya topladı. Karagöz, sanat üzerine yazarken, eleştirirken sanata karşı gösterdiği tutkulu bağlılığı ve sevgiyi hiç kaybetmeden, okuru için özel bir yol haritası da çiziyor.

ŞahaneBirKitap

Edebiyat eleştirmeni Adam Kirsch, Küresel Roman - 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak kitabında bir romanı küreselleştiren şey nedir sorusunun yanıtını arıyor.

Editörden

Kitaplarla ilgili internet sitelerini, dergileri karıştırdığınızda karşınıza çıkan en ilgi çekici içerik, “Hangi kitabı okumalıyım?” sorusuna verilen cevaplardır. Bu cevaplar genelde ortalama bir anlayışın yansımasıdır. Kitap okumak seçkin bir eylemdir ve kitap okuyacak kişi de, bu özel eylemi gerçekleştirmek için en “seçkin” kitabı bulmalıdır.