Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Romandan oyuna: GatzToplam oy: 835
F. Scott Fitzgerald
Everest Yayınları

F. Scott Fitzgerald'ın Muhteşem Gatsby romanından tiyatroya 'Gatz' adıyla uyarlanan sekiz saatlik oyun, The New York Times'ın ünlü tiyatro eleştirmeni Ben Brantley tarafından “Sadece bu yılın değil, son on yılın en dikkat çekici başarısı” olarak nitelendirildi.

 

 

Haziran ayında Londra/West End'e geldikten sonra, bu sekiz saatlik oyun yılın en çok konuşulan teatral olaylarından biri oldu.

 

 

 

 

New York'lu tiyatro şirketi Elevator Repair Service'in yöneticisi ve 90'ların sonlarında Gatz fikrini ortaya atan kişi olan John Collins, "Her zaman, tiyatro için fiziksel olarak uygun olmayan eserler yaratmaya ilgi duyduk” dedi.

 

 

 

 

Muhteşem Gatsby'de (The Great Gatsby) Fitzgerald hem Amerika'nın I. Dünya Savaşı sonrası yaşadığı düşkırıklığını, hem de para ve mevki tutkunu bir toplumdaki ahlak çöküntüsünü çarpıcı bir biçimde yansıtmakla kalmamış, belli bir zaman ve yerde geçen olayları anlatmakla yetinmemiş, Gatsby'nin muhteşem rüyasının peşinde koşmasını adım adım takip ederken hayal ve gerçek arasındaki büyük farklılığa da güzel bir örnek vermiştir.

 

 

 

Geçtiğimiz yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de ilgi gören oyun, birçok kez senaryolaştırılıp, sahnelenmiş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Türkiye kütüphaneleri giderek daha çok seviyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılına ilişkin açıkladığı kütüphane istatistikleri de bu doğrultuda. TÜİK verilerine göre, ülke genelinde geçen yıl itibarıyla biri milli, 1162 halk, 598 üniversite, 29 bin 690 örgün ve yaygın eğitim kurumu olmak üzere toplam 31 bin 451 kütüphane faaliyet gösteriyor.      

 

Söyleşi

100. sayımızdan itibaren başladığımız Yayınevi Hikâyeleri’nde bu ay İz Yayınları editörü Hamdi Akyol var. Akyol, yayıncılık tarihimizin kilometre taşlarından olan İz Yayınları’nın kuruluşunu, daha çok hangi kitapları bastıklarını ve günümüz yayıncılık ortamının durumunu değerlendirdi.

 

ŞahaneBirKitap

“Tıp gerçek bir kütüphanedir, ama doğru biçimde okunması gerekir” cümlesinden yola çıkan Kütüphanedeki Beden, Charles Dickens’tan Franz Kafka’ya, Virginia Woolf’tan Susan Sontag’a, John Berger’dan Oliver Sacks’e uzanan bir yelpazeyle zenginleşen, tıbbın toplumsal tarihini edebiyat aracılığıyla aydınlatan bir antoloji.

Editörden

 

Günümüz İngiliz romancılarından Ian McEwan’ın Soğuk Savaş döneminin “edebiyat cephesi”ni anlattığı ilginç bir romanı var; Bir Parmak Bal. Ülkemizde de yayınlanan roman bir anlamda birbirine benzemeyen üç ilgi çekici konuyu garip bir kurgu etrafında bir araya getiriyor: Gizli servis, edebiyat ve aşk.