Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Salomé'ye 34 bin sterlinToplam oy: 826

İrlandalı yazar Oscar Wilde'ın "Salomé" adlı oyununun daha önce bilinmeyen imzalı bir kopyası, İngiltere'de 34 bin sterline alıcı buldu. DUBLİN-Irish Times’ın haberine göre, Gloucestershire’daki bir müzayede evinde dün satışa çıkarılan kitap, yazarın el yazısı ve imzasıyla Fransız ressam Gustave Moreau’ya ithaf edilmiş.

Moreau’nun 1886 tarihli bir "Salomé"çizimine ait fotoğrafın da kitabın ilk sayfalarından birine sonradan yapıştırılmış olduğunu söyleyen müzayede evi yetkilileri, iki sanatçının tanışıp tanışmadıklarını bilmediklerini ancak yazarın bu oyunu yazarken, Moreau’nun "Salome" çizimlerinden ilham aldığının  düşünüldüğünü belirtti.

Adı açıklanmayan bir koleksiyoncu tarafından satın alınan kitabın, daha önceki sahibine 40 yıl kadar önce, annesinin evsahibi tarafından Paris’te hediye edildiği kaydedildi. Oscar Wilde’ın 1891’de Fransızca yazdığı dünyaca ünlü "Salom"" trajedisi, kaynağını İncil’den alıyor ve eserde Kral Herod’un üvey kızı Prenses Salomé’nin dramatik öyküsü anlatılıyor. (aa)

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Hessen Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Frankfurt Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu’nun katkıları ile düzenlenen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nin kazananları belli oldu.  Nuh Tepesi En iyi film dalında birinci olurken, Kız Kardeşler filmindeki performanslarıyla Cemre Ebuzziya, Helin Kandemir, Ece Yüksel en iyi

2021 Orhan Kemal Roman Armağanı başvurusu için eserin, yayınevleri tarafından 2020 yılında ilk kez yayınlanmış olması gerekmektedir. En geç 10 Ocak 2021 tarihine kadar www.orhankemal.org ve www.everestyayinlari.com sitelerinde bulunan yönetmeliğe uygun şekilde başvuru yapılabilecek. 2021 yılı 50.

Dünya çapında Simyacı, Veronika Ölmek İstiyor, Casus ve Aldatmak gibi romanlarıyla tanınan Paulo Coelho, İzmir Depremi sonrası yardım yapacağını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Coelho, İnşirah Suresi’nden “Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.