Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Selim İleri Sözünü Sakınmadan'da!Toplam oy: 794

Sabit Fikir ve İstanbul Modern işbirliğiyle düzenlenen ve bugüne dek pek çok önemli edebiyatçıyı binlerce okurla buluşturan Sözünü Sakınmadan, bir söyleşiye daha imza atmaya hazırlanıyor. Usta eleştirmenler Semih Gümüş ve Ömer Türkeş’in 20 Haziran 2012’deki konuğu Selim İleri.


Çağdaş Türkiye edebiyatının en üretken isimlerinden Selim İleri, 1949’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde devam ettiği öğrenimini 1972 yılında bıraktı. Kaleme aldığı Dostlukların Son Günü’yle 1976’da Sait Faik Hikaye Armağanı’nı, Her Gece Bodrum adlı kitabıyla Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü aldı. Roman ve öykü türündeki eserleriyle edebiyat çevresinde geniş yankı uyandırdı.

 

 

 

Döneme damgasını vuran bir siyasi roman olan Yaşarken ve Ölürken (1981) Milliyet Sanat Dergisi tarafından Yılın Romanı seçildi. Kırık Bir Aşk Hikayesi adlı senaryosu, sinema yazarlarınca 1982-1983 Mevsiminin En İyi Senaryosu Ödülü’ne layık görüldü. Mavi Kanatlarında Yalnız Benim Olsaydın (1991) Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü’nü aldı. Allahaısmarladık Cumhuriyet adlı oyunu 1997 yılında hem Afife Jale hem de Avni Dilligil Ödülleri’ni kazandı. İleri’ye 1999’da, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından televizyon dalında kültür-sanat ödülü verildi. Yaptığı radyo çalışmalarıyla aynı yıl Dialog Medya Ödülü’ne layık görüldü.

 

 

Kurgusu ve anlatımıyla yankı uyandıran Bu Yaz Ayrılığın İlk Yazı Olacak 2001 yılında yayımlandı ve 2002’de Orhan Kemal Roman Armağanı’yla ödüllendirildi. Selim İleri ayrıca 2003 yılında Uzak, Hep Uzak adlı deneme kitabıyla Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü, 2005 yılında İstanbul’un Sandık Odası adlı eseriyle de TYB’nin hatıra-gezi dalındaki ödülünü aldı. Yağmur Akşamları’yla 2012’de öykü dalında verilen Aydın Doğan Ödülü’nü kazandı.
Yer:
İstanbul Modern - Bahçe 


Tarih:
20 Haziran 2012, Çarşamba


Saat:19.00

 

Ücretsiz rezervasyon için: etkinlik@istanbulmodern.org

[Sorun yaşayanlar, editor@sabitfikir.com adresine"Rezervasyon" konulu bir e-mail atabilirler!]

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder


Merhaba, rezervasyonlarınızı didemcelik (et) idefix.com adresine iletebilirseniz yardımcı olabilirim.

57%
43%

Ben de etkinlik@istanbulmodern.org adresine mail attim, ama hala bir cevap gelmedi . Ne yapabilirim?

45%
55%

rezervasyon yaptıramıyorm, yardımcı olablir misiniz?

43%
57%

Yaşasın. Buradan paylaştığınız için teşekkürler ediyorum şimdidenl

40%
60%

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

56. Kütüphane Haftası (30 Mart-5 Nisan) özelinde SALT Beyoğlu ve SALT Galata farklı seçkileri çevrimiçi olarak ziyaretçilerin ilgisine sunuyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle kapılarını kapatan Rusya’nın başkenti Moskova’daki ünlü Bolşoy Tiyatrosu, bale ve opera severler için YouTube ‘altın koleksiyonundan’ en iyi altı performansı paylaşacak.

Asteriks çizgi romanlarıyla tanınan Fransız çizgi roman sanatçısı -Albert Uderzo, geçirdiği kalp krizi sonucu 92 yaşında hayata veda etti. Bir grup Galyalının Roma İmparatorluğu’na karşı savaşını anlatan çizgi roman Asteriks ilk kez René Goscinny ve Uderzo’nun kaleminden çıkmıştı.

"Evde Kal" günlerinde her türlü bilgi ve kaynağa ulaşmak adına hem dünyadan hem de Türkiye'den online kütüphane ve arşivler kitapseverlerin kullanımına açıldı. İşte araştırmacıların, meraklıların, kitap severlerin ve öğrencilerin ilgisini çekebilecek online kütüphane ve arşivler: 

 

 

Edebiyatımızın ilk “popüler” yazarı Ahmet Mithat Efendi’nin yayımlanmamış yazıları ilk kez okur karşısına çıkıyor. Koray Sarıdoğan'ın yüksek lisans tezinden hareketle tematik bir tasnifle hazırladığı, KalemKahveKlavye logosunu taşıyan e-Kitap dizisi, Dağarcık dergisi arşivinin ilk bölümü olan Dil ve Edebiyat Yazıları’na ayrıldı.    

 

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta