Women’s Prize'ın kazananı belli oldu | www.sabitfikir.com
Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Women’s Prize'ın kazananı belli olduToplam oy: 30

Kadın yazarlar tarafından kaleme alınmış İngilizce kurgu metinleri değerlendirmeye alan Women’s Prize’ın kazananı dün akşam açıklandı.

Pakistan asıllı Britanyalı yazar Kamila Shamsie’nin romanı Home Fire ödüle layık görülürken, Shamsie 30.000 sterlin para ödülünün de sahibi oldu.

 

 

Sofokles’in Antigone’sinin modern bir yorumu olan Home Fire, Britanyalı müslüman bir ailenin IŞİD’le bağlantıya geçmesi üzerine kurulu.

 

Shamsie'nin Taşlarda Gizli Tanrılar adlı kitabı Kırmızı Kedi etiketiyle, Kül Olmuş Gölgeler ise Bilge Kültür Sanat etiketiyle ülkemizde yayımlanmıştı.

 

 

Ödül için geçtiğimiz aylarda açıklanan kısa listede şu kitaplar da bulunuyordu:

  • The Idiot - Elif Batuman

 

  • The Mermaid and Mrs. Hancock - Imogen Hermes Gowar

 

  • Sight - Jessie Greengrass

 

  • When I Hit You: Or, A Portrait of the Writer as a Young Wife - Meena Kandasamy

 

  • Sing, Unburied, Sing - Jesmyn Ward

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Ursula K. Le Guin yaşamı boyunca sinema ve televizyon uyarlamalarına mesafeli olmuştu, ancak fantazya ve bilimkurgunun erdemli sesini kaybetmemizin ardından, onun metinlerinden ilham alan projelerin sayısı da günbegün artıyor. Buna da pek azımız itiraz edebilir belli ki! Onun hakkında her gün bir şey okusak/izlesek sıkılmayız.

Orwell’in totaliter bir rejim alegorisi kurduğu Hayvan Çiftliği’nden şu cümle pek çoğumuzun aklındadır: "Bütün hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar daha eşit!" Kolayca insanlara uyarlanabilecek bir önerme.

2001 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen V.S. Naipaul, pek çok açıdan tam da çağımızın yazarıydı. Hint asıllı edebiyatçı, Trinidad ve Tabogo adalarında doğdu, Oxford'da öğrenim gördü ve yaşamının büyük bir kısmını İngiltere'de geçirdi. Sınırları, kimlikleri bulandıran hayatı her daim hareket halindeydi.

 

Murakami’nin müziğe olan sevdası malum. Bir dönem, üniversite eğitimini yarıda bırakıp Tokyo’da caz bar işleten Murakami için müzik hem maraton koşuculuğunun hem de yazıyla ilişkisinin vazgeçilmez bir parçası.

Pek çoğumuzun Kurt Vonnegut’la tanışması Mezbaha No. 5 ile olmuştur. Kendisi de II.

Söyleşi

Kutlukhan Kutlu ile söyleşi

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.