Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yeni Tolkien kitabı Gondolin’in kapılarını aralayacakToplam oy: 56

J.R.R. Tolkien’i kaybedeli 45 yıl olsa da, onun Orta Dünya metinlerinden çıkan hazinelerin sonu gelmiyor. Oğlu Christopher Tolkien, yazarın I. Dünya Savaşı sırasında yazdığı metinleri bir araya getirip yeniden gözden geçirerek, Yüzüklerin Efendisi evrenine son katkısını yapmaya hazırlanıyor.

 

HarperCollins tarafından yayımlanacak The Fall of Gondolin isimli kitap, güzelliği dillere destan bir şehrin karanlık güçler tarafından yerle bir edilmesini anlatıyor. Öykü aslında Tolkien hayranları için tanıdık. Tolkien'in kaleminden çıkan ilk Orta Dünya öyküsü olarak da bilinen "Gondolin'in Düşüşü"nden bahsediyoruz. Daha önce Bitmemiş Öyküler ve Silmarillion'da karşımıza çıkan öykü bu kez çok daha geniş kapsamlı bir şekilde sayfalara dökülecek. Kitapta, Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi dışında yazdığı en büyük çaplı savaş anlatısını da okumak mümkün olacak.

 Tolkien’in oğlu ve en önemli editörü Christopher Tolkien artık 93 yaşında ve The Fall of Gondolin muhtemelen onun Tolkien kitaplığına armağan ettiği son kitap olacak.

Alan Lee’nin illüstrasyonlarına imza attığı kitap Ağustos ayında İngilizce olarak raflardaki yerini alacak. 


 

 

Kaynak: The Guardian

Görsel:
Alan Lee’nin The Fall of Gondolin için çizdiği kapaktan bir detay.

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Haruki Murakami’nin merakla beklenen yeni romanı, Japonya’da geçtiğimiz yıl Şubat ayında yayımlanmıştı. Penguin Books, kitapla ilgili merak edilen beş noktayı açığa kavuşturmuş:

 

Frank Herbert’ın Dune serisi öylesine büyük bir etki alanına sahip ki, bunu yalnızca bilimkurgu edebiyatıyla sınırlamak imkansız. Hem kurduğu dünya hem de olağanüstü detaycılığıyla eşine az rastlanır bir seviyeye ulaşan Dune'un milyonlarca hayranı yıllardır iyi bir beyazperde uyarlamasının hayalini kuruyor.

Bugün kültür sanat ajanslarına düşen habere edebiyat ve sinema tutkunlarının kayıtsız kalması imkansız!

 

Üst orta sınıf ailelerin ilk bakışta huzurlu ve konforlu görünen evlerine girip, orada tekinsiz öyküler keşfeden ve bunu yaparken de klişe kadın karakterlerden olabildiğince kaçınan Liane Moriarty, neredeyse her kitabıyla çok satanlar listelerinde başı çeken Avustralyalı bir yazar.
 

Yuval Noah Harari'nin 70 bin yıl öncesinden başlayarak Homo Sapiens türünün nasıl diğer türler arasından sıyrılıp yeryüzüne hakim olduğunu anlatan kitabı Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens, hiç kuşkusuz kürsel bir fenomen haline geldi.

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.