Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

			


Abdülhamid İstanbul’unda Bir Kadın Seyyah
Toplam oy: 15

1907’nin Eylül ayı başlarında, Evgenia Bonçeva- Elmazova isimli bir Bulgar kadın yazar, diş hekimi kocasıyla Sofya Garı’nda, ülkenin milli şairi Ivan Vazov ile buluşur. Üç yolcu Osmanlı İmparatorluğu payitahtına giderler. İki yıl sonra yayınlanan seyahat izlenimlerinde okura burada geçirilen on gün boyunca ziyaret edilen yer ve mekânların tasviri sunulur. Nereler yoktur ki? Boğaziçi'nden Sultanahmet Meydanı'na, Kapalıçarşı’dan Galata’ya Divanyolu’ndaki padişah türbelerinden II. Abdülhamid’in Yıldız Hamidiye Camii’ndeki Cuma selamlığına geniş bir İstanbul portresi çizer yazar. Mars, Osmanlı payitahtını durgun, cansız, solgun, yoğun bir kasvet ve hüzün saçan bir yer olarak tasvir eder. Abdülhamid İstanbul'unda Bir Kadın Seyyah kitabında, Evgenia Mars'ın tüm bu İstanbul izlenimleri bir araya getiriliyor.

ABDÜLHAMİD
İSTANBUL’UNDA BİR
KADIN SEYYAH
Evgenia Mars
ÇEV: Hüseyin Mevsim
KITAP YAYINEVI


Bu kitabı idefix'ten sayın alın

Yorumlar

Yorum Gönder

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta