Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

			


Belki Başka Zaman
Toplam oy: 7

Kalbi emin şekilde, bir gün evine dönmeyi bekler hâlde dünya adasında gördüklerini kaleme alan şair İbrahim Tenekeci, sekizinci şiir kitabıyla Belki Başka Zaman diyor. “Bir sürü işim var, günlerden cuma / Geldiğim gittiğim böyle bir dünya” tarifiyle bulunduğu hayatta karşılaştığı insanlar dingin ve sade şiirlere dönüşüyor: “Alışmasın gözlerim / Dünyanın karanlığına.> İki zor döneme dair ikişer şiir var kitapta: Şair Mustafa Akar’ın kanserle mücadelesinden galip çıktığı günler ve 15 Temmuz. Türkçenin darası alınmış sözleriyle yazdığı temiz ve yeni şiirlerde, tecrübeden doğan şahitlikler sıkça yer alıyor: Eskiden dostların sesi olurdu.

 

 

BELKİ BAŞKA ZAMAN

İbrahim Tenekeci

MUHİT KİTAPBu kitabı idefix'ten sayın alın

Yorumlar

Yorum Gönder

Kulis

Her Şey Çölde Koşan Bir Atla Başladı

ŞahaneBirKitap

Mehmet Akif’in seciyesini en çok şu üç şey inşa etti der Mithat Cemal Kuntay: Kur’anlı ev, pehlivanlı mahalle, müspet ilimli mektep. Bu üç dayanağı anlamak, Türkiye’nin ve şiirin zeminine dair iyi bir fikir verecektir. Akif’te tarih kültürel bir miras değil. O bunu çok erken zamanda anlıyor ve Namık Kemal’in korktuğu varoluş krizinin ortasında kendisini buluyor.

Editörden

Doğu Batı sorunu yalnızca bizim edebiyatımıza özgü bir sorunlar yumağı değildir aslında, Rus edebiyatında da benzer bir tartışma söz konusudur. Bütün bir 19. yüzyıl romanı daha sonra şiddetlenecek bu tartışmanın ilk alevinin yakıldığı metinlerle doludur.