Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

			


Eski Dünya Seyahatnamesi
Toplam oy: 24

İlber Ortaylı Eski Dünya Seyahatnamesi’nde okuyucuyu adeta bir belgeselin içine çekiyor. Selanik’ten Bakü’ye, Venedik’ten Tokyo’ya, Endülüs’ten Moskova’ya, Bosna’dan Mısır’a, Berlin’den Budapeşte’ye gerçekleşmiş gezilere ilişkin yazılar bizlere bugünün dünyasını doğru bir şekilde anlamamız için bir kapı aralarken, bir şehri gezip görmenin, o şehrin ait olduğu kültürü ve medeniyeti tanımakla anlam kazanacağını da ortaya çıkarıyor. Balkanlar ve Ortadoğu’nun eski havasını muhafaza ettiği günlerdeki gezileri içeren kitabın ismi de eski zamanlara hitaben özellikle seçilmiş.

ESKİ DÜNYA SEYAHATNAMESİ
İlber Ortaylı
Kronik Kitap


Bu kitabı idefix'ten sayın alın

Yorumlar

Yorum Gönder

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Yazının başlığı da methiye cephesini epeyce açığa çıkarıyor ama en sonda ulaşmam gereken yargıyı en başa taşıyarak atayım ilk adımı: Türkçe yazılan ya da Türkçeye çevrilen kalburüstü bütün tarihî romanları okuduğunu varsayan, kendisi de az çok ilgi görmüş hacimli üç örnekle bu alana katkıda bulunan biri olarak, bugüne dek Moğol Kurdu’ndan daha iyisine rastlamadım.

Editörden

Roman türü denilince aklıma hemen Lukacs’ın ünlü sözü geliyor: “Roman, tanrının bırakıp gittiği bir dünyanın destanıdır.” İlk büyük roman diyebileceğimiz Don Kişot da aslında Tanrı’nın olmadığı bir dünyanın romanıydı. Roman 18 ve 19. yüzyıllarda siyasi politik bir etki alanına sahipti. Bana kalsa siyasi politik etki alanından hiç vazgeçmedi roman.