Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

			


Hamamname
Toplam oy: 9

Murathan Mungan’ın 1995 yılında 40’ıncı yaşı işin hazırladığı Murathan ’95 kitabında yer alan “Ufuk Ayarı” bölümündeki “Ölmeden Önce” başlıklı yazısında okurlarını haberdar ettiği Hamamname, yazarın ifadesiyle “bir gizli tarih romanı”. Birkaç yüzyıl önce bir İstanbul hamamına yerleştikten sonra, çeşitli hamamları gezerek günümüze kadar gelmiş bir hamam cininin ağzından, İstanbul’un son birkaç yüzyılını, yalnızca hamamdan görünen yanlarıyla dinlemeyi ve dinletmeyi amaçlayan Mungan, İstanbul’un hamamlarının tarihiyle, gündelik hayat ve bireysel hayatlar arasındaki büyük dolambaçlar, yeraltı tarihleri, külhanlar ve su sarnıçlarına uzanan bir serüveni ele alıyor

HAMAMNAME
Murathan Mungan
METIS YAYINCILIK


Bu kitabı idefix'ten sayın alın

Yorumlar

Yorum Gönder

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.