Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

			


İsmail Tunalı Düşüncesi
Toplam oy: 8

İsmail Tunalı estetik çalışmalarıyla Tanzimat’tan beri üzerine düşünülen ve yazılan estetiğin ve sanat felsefesinin Türk düşüncesinde bir felsefe disiplini olarak kurulmasını sağlamış bir isim. Tunalı’nın kapsamlı araştırmalarından hareketle onun düşüncesinin haritasını çıkarmak ve Tunalı’nın başarısı ile varsa eksikliklerini vurgulamak kaygısıyla on iki araştırmacının bir araya gelerek oluşturduğu İsmail Tunalı Düşüncesi Türkiye’de örneğine çok az rastlanan bir çalışma. Kitapta yer alan, güzel sanatlar, siyaset bilimi ve felsefe disiplinlerinde üretimde bulunan araştırmacılar Tunalı düşüncesi üstüne kaleme aldıkları metinler ile hem Tunalı düşüncesinin geniş ufuklarını kapsamaya hem de Tunalı düşüncesine disiplinlerarası bir perspektifle yaklaşmaya çaba harcadılar.

İSMAİL TUNALI DÜŞÜNCESİ
AYHAN BIÇAK - ÖMÜR KARSLI
DERGÂH YAYINLARI


Bu kitabı idefix'ten sayın alın

Yorumlar

Yorum Gönder

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta