Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

			


Şark Kütüphanesi
Toplam oy: 13

“İslam ve Avrupa Aydınlanması” alt başlığı ile ele alınan Şark Kütüphanesi, Batı’nın İslam algısının büyük ölçü de dönüşü me uğradığı 1650-1750 arasındaki dönemi ele alıyor. Şark Kütüphanesi, entelektüel yaşamın başkenti İstanbul başta olmak üzere Kahire, Halep ve Şam gibi Osmanlı İmparatorluğu’nun ilim merkezlerine; oradan Roma, Paris, Leiden, Londra ve Oxford gibi Avrupa aydınlanmasının simge kentlerine doğru seyahat etmekte.

ŞARK KÜTÜPHANESI
Alexander Bevilacqua
ÇEV: Kenan Çapık
YEDITEPE YAYINEVI


Bu kitabı idefix'ten sayın alın

Yorumlar

Yorum Gönder

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Yazının başlığı da methiye cephesini epeyce açığa çıkarıyor ama en sonda ulaşmam gereken yargıyı en başa taşıyarak atayım ilk adımı: Türkçe yazılan ya da Türkçeye çevrilen kalburüstü bütün tarihî romanları okuduğunu varsayan, kendisi de az çok ilgi görmüş hacimli üç örnekle bu alana katkıda bulunan biri olarak, bugüne dek Moğol Kurdu’ndan daha iyisine rastlamadım.

Editörden

Roman türü denilince aklıma hemen Lukacs’ın ünlü sözü geliyor: “Roman, tanrının bırakıp gittiği bir dünyanın destanıdır.” İlk büyük roman diyebileceğimiz Don Kişot da aslında Tanrı’nın olmadığı bir dünyanın romanıydı. Roman 18 ve 19. yüzyıllarda siyasi politik bir etki alanına sahipti. Bana kalsa siyasi politik etki alanından hiç vazgeçmedi roman.