Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap


Yazarlar


Murat Baykara

1974 Ankara doğumlu. ODTÜ’de Sosyoloji okudu. Belgeselcilikten televizyon haberciliğine geçti, TRT, ATV ve Star’ın Ankara haber merkezlerinde muhabirlik yaptı. 7 yıl Londra’da, BBC Türkçe Servisi’nde çalıştı. Şu an Aljazeera Turk’te editör. Edebiyat dışında resim sanatı ve sanat tarihine meraklı.

Tüm Yazıları

Fyodor Dostoyevski, Hans Holbein’in “Ölü İsa’nın Mezardaki Bedeni”ni gördüğünde “Bu resme bakmak insanın inancına mâl olabilir” der. İsa’yı çarmıhta, oradan indirildiğinde, kan ve acı içindeyken bile “güzel” resmetme geleneğine aykırıdır Holbein’in tablosu. Budala’da İppolit’e söyleteceği gibi, bu haldeki bir bedenin dirilebileceğine inanmak güçtür.

Kulis

Postmodern Öykü Denince: Jorge Luis Borges

ŞahaneBirKitap

Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine dair ilgi, Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman gibi dizilerin de etkisiyle son günlerde iyice arttı.

Editörden

Dünyanın çehresini değiştiren en büyük seyahat, bir odada, bir kitabın yoldaşlığında yapılan seyahattir. Kitaplardan en çok yola çıkmasını öğrenebiliriz. Ola ki hoyrat bir karakterle birlikte seksen günde dünyanın çevresinde devri daim eder, aklımızın eremeyeceği sırlara vakıf oluruz. Her yolculuk, insanın kendi içine attığı adımı biraz daha kuvvetlendirir.