Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi


Yazarlar


Osman Ulagay

Liseyi Robert Kolej'de tamamladı, ardından ekonomi ve siyasal bilim dallarında yükseköğrenim gördü. Gazeteciliğe İngiltere'de bulunduğu yıllarda Cumhuriyet gazetesine gönderdiği İngiltere Mektupları'yla başladı. Cumhuriyet gazetesinde ekonomi editörlüğü ve köşe yazarlığı yaptı. 1981'den itibaren Türkiye'de ekonomi gazeteciliğinin gelişme sürecine katkıda bulundu. Cumhuriyet'teki 10 yılı Sabah ve Milliyet gazetelerindeki yazarlık dönemi izledi. Ulagay halen Milliyet gazetesinde ekonomi yazılarına devam ediyor. "2001 Krizi ve Küreselleşme Korkusu" kitabıyla Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü'nü aldı. Küreselleşme ve ekonomi üzerine birçok eseri bulunmaktadır.

 

Tüm Yazıları

Kapitalizmin küresel bir sisteme dönüşme eğilimini Batılı iki düşünür, Karl Marx ve Friedrich Engels, 1848’de yazdıkları Komünist Manifesto’da ortaya koymuştu. Son çeyrek yüzyıla damgasını vuran küreselleşme sürecini de, küresel boyutta iş yapmaya odaklanan Batılı şirketler tetikledi.

Söyleşi

Gülenay Görekçi

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.