Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi


Yazarlar


Osman Ulagay

Liseyi Robert Kolej'de tamamladı, ardından ekonomi ve siyasal bilim dallarında yükseköğrenim gördü. Gazeteciliğe İngiltere'de bulunduğu yıllarda Cumhuriyet gazetesine gönderdiği İngiltere Mektupları'yla başladı. Cumhuriyet gazetesinde ekonomi editörlüğü ve köşe yazarlığı yaptı. 1981'den itibaren Türkiye'de ekonomi gazeteciliğinin gelişme sürecine katkıda bulundu. Cumhuriyet'teki 10 yılı Sabah ve Milliyet gazetelerindeki yazarlık dönemi izledi. Ulagay halen Milliyet gazetesinde ekonomi yazılarına devam ediyor. "2001 Krizi ve Küreselleşme Korkusu" kitabıyla Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü'nü aldı. Küreselleşme ve ekonomi üzerine birçok eseri bulunmaktadır.

 

Tüm Yazıları

Kapitalizmin küresel bir sisteme dönüşme eğilimini Batılı iki düşünür, Karl Marx ve Friedrich Engels, 1848’de yazdıkları Komünist Manifesto’da ortaya koymuştu. Son çeyrek yüzyıla damgasını vuran küreselleşme sürecini de, küresel boyutta iş yapmaya odaklanan Batılı şirketler tetikledi.

Söyleşi

EFSANELERDEN KURGUSAL EDEBİYATA EDEBİYATIN BAŞ KÖŞESİNDE: KEDİ

 

Bern’deki Paul Klee Müzesi’nde Klee’nin hayvanları konu eden eserleri sergileniyor. Klee’nin çektiği fotoğrafların döndüğü kısımda epey zaman kalıyorum, en az sergiyi gezdiğim süre kadar - fotoğraflar içime işliyor; sevgi dolu ve sakin. Ressamın deklanşörünün karşısında ise sadece kediler var.

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Edebiyat en basit anlamıyla insanı ilgilendirse de, ilk edebi eserlerden günümüze, başka canlıların da alanı olmuştur. Dönüp baktığımda, edebiyatın dünyayı ve insandan yola çıkarak hakikati anlama, anlatma becerisi başımı döndürüyor.