Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap


Timothée de Fombelle: Yazdığım gibi yemek yapıyorum: kokular, tatlar, anılar, heyecanlar arayarak...


İTEF - İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali'nin üçüncü yılında, Sabit Fikir her hafta festivalin katılımcısı olan bir edebiyatçıyla söyleşi yayımlayamaya devam ediyor.  Bu haftaki söyleşimiz Fransız yazar Timothée de Fombelle ile…

 

Sizi okumamış olanlar için eserlerinizi tanıtmak istesek, genel anlamda bir bütünlük yaratabilir miyiz? Ne yazarsınız, neyi yazarsınız?


Macera romanları yazıyorum, ancak okuyucularda iz bırakacak, büyütecek besleyici romanlar yazmak istiyorum. Kitaplarım genç okuyuculara ve diğerlerine hitap ediyor.  Okuma zevki aşılamak, yaşamı daha güzel ve tutkulu kılmak istiyorum. Hikayelerim gerçek ile hayal arasında her zaman dengededir. İşte benim niyetim bu, ulaşabilmiş miyim emin değilim…

 


Bu yıl İTEF - İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nde sizi davetli yazar olarak göreceğiz. Festival teması “Şehir ve Yemek”ten yola çıkarak, bize bağdaştırdığınız bir şehir ve yemek örneği verebilir misiniz?

 

Paris’liyim ama iki sene Vietnam’ın başkenti Hanoi’de yaşadım. Bu şehirde PHO isimli, et ve taze sebzelerden yapılan bir çorba vardır. Tamamen günlük hayatın bir parçasıdır. Sabah 8’de Hanoi’de yaşayanlar, şehrin en iyi, küçük, PHO restoranlarında masa başına otururlar. Günlerini yine aynı şekilde bu çorba ile sonlandırırlar. PHO bu açıdan benim için Hanoi’nin bir lezzeti olarak kaldı.

 Gastronomiyle aranız nasıl? Yemek yapma sanatı ve edebiyat arasında bir bağlantı kurulabilir mi?


Evet gastronomiye tutkunum. Yemek pişirmeyi seviyorum. Ve yazdığım şekilde yemek yapıyorum: kokular, tatlar, anılar, heyecanlar arayarak. Zaten kitaplarım da yemeklerle doludur…Yemek tarifleri yaratırım. Son kitabım Vango’da, hayallerimin restoranını tasvir ediyorum. Restoranın adı “Güzel Yıldız”.

 Salt yazarak hayat kazanmak mümkün mü? Hayatınızı yazarak kazanabiliyor musunuz? Ya da kazanıyorsanız, bu bir tercih mi sizin için?


Şimdilik yazılarımla yaşamımı idame ettirebiliyorum. Bu, romanlarımın başarısına bağlı olan büyük bir şans. Tiyatro oyunları da yazıyorum ancak tiyatro hayatımı kazanmama yetmez. Çok kırılgan bir ekonomi. Ve her zaman kitaplarımdan yaşayabilecek miyim hiç emin değilim.  Bir felaket olmayacaktır ama, beni imrendiren bir sürü meslek var. Aşçılık neden olmasın!

 Okurlar genelde, okudukları yazarların okuduklarıyla da ilgilenir. Siz kimleri okuyorsunuz?


Ülkemin 19. yüzyıl büyük romancılarını beğenirim: Balzac, Flaubert… Yeni dünyalar yaratıyorlar. Dünyanın diğer yerlerinden sevdiğim yazarlar da var: Skakespeare, Çehov, Beckett.

 Yazarların her okuyucudan daha çok başucu kitabı vardır. Siz hangi kitabı yazmış olmayı isterdiniz?


5 kez okuduğum bir kitabın adını vereceğim:  Alexandre Dumas’dan Monte Cristo Kontu.

 

 

Alelâde bir obje hakkında yazarak, bir çok şeyi değiştirebileceğinizi söyleseler, hangi objeyi kullanırsınız?


Beni çok büyüleyen bir şey üzerine zaten yazdım: Ağaç! Çocukluğumdan beri ağaçlara tırmanırım. Bu yüzden TOBIE LOLNESS’ı yazdım. Ağaç geleceğimizdir.

 Okuyucular, yazarların kendilerini gördüğünde farklı tepkiler veriyor. Kimi şaşırıyor, kimi hayal kırıklığına uğruyor, kimi hayatının aşkını bulmuş gibi oluyor. Okuyuculara önsöz takdim etmek adına bize, ne giyersiniz, ne yersiniz, ne içersiniz kısaca anlatabilir misiniz?


Kıyafetler açısından mükemmel değilimdir ve korkarım ki “beyaz atlı prens”e benzemiyorum.  Sanırım, yediklerim ve içtiklerim daha çekici gelecektir. Birkaç gün önce 1981 tarihli bir Saint Emilion içtim ve o yılımı hatırlamaya çalıştım: 8 yaşındaydım, ilk hikâyelerimi yazıyordum. Yemeğe gelince, dün yaptığım incirli tarttan bahsedebilirim size. İncirleri doğrudan ağaçtan topladım. Dövülmüş bademlerle birlikte hamurun üzerine yaydım, biraz da tereyağı koydum. Pişmesini izlemek için fırının yanında oturdum.

 

Söyleşi: Fatma Kahraman

 

 

 


 

 

 

Timothée de Fombelle kimdir?Timothée de Fombelle, 1973 yılında doğdu. Birçok oyun yazmış ve yönetmiş olan yazar, 2006 ve 2007 yıllarında, gençler için yazdığı, Toby Alone romanının iki kitabını yayımladı. Bugün, 28 dile çevrilmiş ve çeşitli Fransız ve uluslararası ödüller almış olan roman, ağaçtan bir dünyada yaşayan, küçük boyutlardaki bir insan ırkını anlatıyor. Yazarın son eseri olan "Vango", yirminci yüzyılın ilk yarısında geçen bir kahramanlık öyküsüne dair bir serinin ilk kitabı. Bunun yanında, Timothée de Fombelle hala tiyatro ve dans için yazmaya devam etmektedir.
Toplam oy: 637

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Yazının başlığı da methiye cephesini epeyce açığa çıkarıyor ama en sonda ulaşmam gereken yargıyı en başa taşıyarak atayım ilk adımı: Türkçe yazılan ya da Türkçeye çevrilen kalburüstü bütün tarihî romanları okuduğunu varsayan, kendisi de az çok ilgi görmüş hacimli üç örnekle bu alana katkıda bulunan biri olarak, bugüne dek Moğol Kurdu’ndan daha iyisine rastlamadım.

Editörden

Roman türü denilince aklıma hemen Lukacs’ın ünlü sözü geliyor: “Roman, tanrının bırakıp gittiği bir dünyanın destanıdır.” İlk büyük roman diyebileceğimiz Don Kişot da aslında Tanrı’nın olmadığı bir dünyanın romanıydı. Roman 18 ve 19. yüzyıllarda siyasi politik bir etki alanına sahipti. Bana kalsa siyasi politik etki alanından hiç vazgeçmedi roman.