Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

Yazarların garip takıntıları
Toplam oy: 1217

Flavorwire.com sitesi, yazarların garip takıntılarını su yüzüne çıkarıyor. Kimi video oyunlarına düşkünken kimi de step dansı yapmaya bayılıyormuş.

 

İşte yazarlar ve garip takıntıları:

 

 

Martin Amis - Video oyunları

 

 

Amis, video oyunlarını 1982 yılında yazdığı Invasion of the Space Invaders: An Addict’s Guide to Battle Tactics, Big Scores and the Best Machines kitabına ismini verecek kadar sevmiş gibi görüyor. Yazar, kitabının önsözünde video oyunları için, "Uğraştığımız şey, global bir bağımlılık" diyor. 

Tom McCarthy - Tenten

 

Tenten hayranı olan yazar, Tintin and the Secret of Literaure (Tenten ve Edebiyatın Sırrı) adlı bir kitap bile yazmış. Yazar, Steven Spielberg'ün yönetmenliğini yaptığı The Adventures of Tintin (Tenten'in Maceraları) filmini ise hiç sevmiyormuş.

 

 


Henry Miller - Ufolar

 

Henry Miller'ın garip takıntısı, diğerlerinden biraz farklı. ABD'li yazarın biyografisini yazan Mary V. Dearborn'un dediğine göre yazar, uzaylılara ve onların dünyayı istila edeceklerine inanıyormuş.

 

 

 

 

 

 

Lev Grossman - Samuel Beckett

 

Grossman'ın herhangi bir eserini okuyan, yazarın ne tür kitaplar okumayı sevdiğini, özellikle de Samuel Beckett hayranlığını kolaylıkla anlayabilir. Gençliğinde Godot'u Beklerken'i izledikten sonra yazara hayran olan Grossman, "Sadece Beckett'in çalışmalarına değil, onun tüm hayatına hayran kaldım. Deidre Bair'in kaleme aldığı Beckett biyografisini buldum ve 4 sene boyunca durmadan okudum. Kitabı her bitirdiğimde başa dönüp, tekrar okuyordum" diyor.

 

 

 

Truman Capote - Step dansı

 

"Sanat yüzünden mi bilmiyorum ama içimde her zaman sahne tutkusu vardı ve step dansıçısı olmayı her şeyden çok istiyordum" diyen yazar, gençliğinde başarılı bir dansçıymış. Capote, Paris Review gazetesine verdiği röportajda step dansına olan düşkünlüğünü şu sözlerle anlatmış: "Eskiden o kadar çok fazla pratik yapardım. Evdeki herkes beni öldürmek istiyordu."

 

 

 

 

 

Flannery O'Connor - Kuşlar

 

O'Connor'ın tavuskuşları olduğu herkes tarafından bilinirmiş. Tüm kuş türlerine düşkün olan yazar, tavuğuna geri geri yürümeyi öğretmiş.

 

 

 

 

 

Victor Hugo - Çizim

 

Çizim yapmaya sıradan bir hobi olarak başlayan Hugo için çizmek, çok önemliymiş. Yaşamı boyunca 4000'den fazla çizim yapmış olan yazar için çizmek, yazıyı bıraktıktan sonra daha çok önem kazanmış.

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder


Burada yazılanların çeviri olduğuna, kaynağa ve çevirmene ilişkin bilgiler keşke verilseydi diye düşünüyorum. Ayrıca burada anılan özelliklerin hiçbiri bana "obsession" gibi gelmedi.

45%
55%

2 hususa dikkat çekmem gerek:
* "Drawing"i çevirmeyi unutmuşsunuz.
* Yazıyı alırken Patti Smith'i atlamışsınız.

http://flavorwire.com/261579/famous-authors-unlikely-obsessions

55%
45%

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

1977 doğumlu bir şair Eren Safi. Şimdilik yayınlanmış iki şiir kitabı var: Kamaşır ve Twitter Tepesindeki Okçular. Kamaşır toplamında yer alan Mürşidim Kocakarı ve Bir Kişi Bomba şiirleri öznel şiirler sayılabilir.

Nasreddin Hoca, Beylikler devri Anadolu’sunun en bilge karakterlerinden birisi. Ona izafe edilen fıkralar yediden yetmişe hemen herkesin neşe kaynağı, aynı zamanda tasavvufi felsefi manalar da içeren bu fıkralar hem güldüren hem de düşündürüp ders veren türden.

Kitapların dünyasına yaptığımız yolculukları düşünmeye başlayalım. Önce kitapların oluşma sürecini sanki ilk defa öğreniyormuşuz gibi hatırlamamız iyi olabilir. Zihnimizde beliren düşünceler olgunlaşınca onları harflerle kelimelere dönüştürürüz. Kelimeler sözcükler halinde ağzımızdan dökülür, uzun bir konuşma halini alır.

İran edebiyatında ve özellikle İran şiirinde, erkek egemenliğine karşı kadın rüzgârını ilk estiren şairin sinemaya giriş macerasının ilk perdesi, iki arkadaşı tarafından bir partide İran sinema dehasına önerilmesiyle başlar. Bu sabit fikirli, dik başlı ve dahi adam, hakkında pek de iyi şeyler konuşulmayan bir kadını işe alırken tereddüt eder ve bu tereddüdünden iş arkadaşına söz eder.

Fatih Balkış’ın adı okura yabancı gelmeyecektir. Fars, Yerçekimi ve Baht Dönüşü kitapları Can Yayınları tarafından basılan romancı, dört yıllık bir aradan sonra dördüncü romanını da çıkardı. Bugüne dek hep iyi işlerle karşımıza çıkan Kafka Kitap’ın, ilk Türkçe edebiyat örneklerinden biri olarak sunuldu Karaçam Ormanı’nda.

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta