Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

3. Denizbank İlk Senaryo İlk Film Yarışması'nın Ödülleri VerildiToplam oy: 9

DenizBank ile Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğiyle düzenlenen "3. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması"nın ödülleri törenle sahiplerini buldu.

 

Sinema sanatının başarılara sebep olduğu kadar, yıkımlara yol açtığı durumlar da olduğunu ve bunun çaresinin bulunması gerektiğini belirten TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar, “Her şeyde olduğu gibi sinemada da ekonomik durumu gözeterek hareket etme zorunluluğu var. Ekonomik olmadığınız her noktada israfla bir tüketim yaratırsınız, bu tüketim, hepimizin hazinesi olan bu dünyada bir şeyleri alıp götürür.” diye konuştu. DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ise bu coğrafyada anlatılması gereken birçok hikâyenin var olduğunun altını çizerek, "Şükürler olsun artık hikâye yazarlarımız var.” dedi.

 

Genç yönetmenleri gelecekte yeni üretimler yapmaları yönünde teşvik etmeyi ve yeni yönetmenlere dikkati çekmeyi amaçlayan yarışmanın "İlk Film" kategorisinde ödülü "Suç Unsuru" adlı yapımla Süleyman Arda Eminçe aldı. "İlk Senaryo Ödülü" kategorisinde "İstasyonlar" adlı projesiyle Nisa Yıldırım'a birincilik, "Yağmur Gelin" adlı senaryosuyla Hüseyin Özden'e ikincilik, "Zarokbum" senaryosuyla Ayten Yetimoğlu ile "Kayıp" senaryosuyla Sevra Baklacı'ya üçüncülük ödülü verildi.

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür A.Ş. ve Cervantes Enstitüsü işbirliği ile 22-23 Şubat 2019 tarihlerinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda, Modern Avrupa'nın ilk romanı olarak kabul edilen Don Kişot’un yazarı Cervantes ile ilgili bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Bu etkinlikle İstanbul “Don Kişot Rotası”nda yer alan şehirler arasına resmen girmiş olacak.

Bosna’nın millî şairi ve Aliya İzzetbegoviç’in yakın arkadaşlarından Cemalettin Latiç için Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından, İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın desteğiyle bir saygı programı düzenleniyor.

1965 ile 1975 yılları arasında İstanbul Ansiklopedisi’ne madde hazırlayan arkeolog, müzeci ve yazar Erdem Yücel, Koçu’nun çalışma yöntemleri ve yayının oluşumuna dair tanıklıklarını anlatacak: “Reşad Ekrem Koçu’yu 1952 yılında Vefa Lisesi’nde tanımıştım.

Bu yıl 4.’üncüsü düzenlenecek olan “Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri” 22 Şubat’ta Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde kitapseverlere kapılarını açıyor.

Söyleşi

EFSANELERDEN KURGUSAL EDEBİYATA EDEBİYATIN BAŞ KÖŞESİNDE: KEDİ

 

Bern’deki Paul Klee Müzesi’nde Klee’nin hayvanları konu eden eserleri sergileniyor. Klee’nin çektiği fotoğrafların döndüğü kısımda epey zaman kalıyorum, en az sergiyi gezdiğim süre kadar - fotoğraflar içime işliyor; sevgi dolu ve sakin. Ressamın deklanşörünün karşısında ise sadece kediler var.

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Edebiyat en basit anlamıyla insanı ilgilendirse de, ilk edebi eserlerden günümüze, başka canlıların da alanı olmuştur. Dönüp baktığımda, edebiyatın dünyayı ve insandan yola çıkarak hakikati anlama, anlatma becerisi başımı döndürüyor.