Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Başka dillerdeki ilginç kelimelerToplam oy: 1629

Her fırsatta kelime dağarcığımızı geliştirmekten bahsederiz. Önce herkesin yaptığı gibi anadilimizdeki kelimelerle başlarız sonrasında isteğe bağlı bir biçimde farklı dillere yöneliriz. Ancak tahmin edeceğiniz üzere iş anadil ekseninden çıktığı zaman çeşitli sorunlar baş göstermekte. Bununla birlikte yabancı dildeki kelimelere ulaşmak da her zaman için kolay olmuyor. Şimdilik şanslı sayılırız çünkü Otherwordly isimli bir Tumblr blogu bu sorunu çözmüş gibi. Blog, farklı dillerde barındırdığı yüzlerce alternatif ile yabancı kelimelere aşina olmamızı sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

Bizlere de yüzlerce kelime arasından 10 tanesini listelemek düşüyor;

 

• Gibel гибель - Rusça: Başkalarına acı verecek şekilde varlığına son vermek.

 

• Quaquaversal – Latince Kökenli İngilizce: Her yönden ani bir şekilde olan veya hareket eden.

 

• Pareidolia – Rumca kökenli İngilizce: Bulutlar/takım yıldızlar gibi düzensiz şekillerde tanıdık şekiller bulma içgüdüsü.

 

• Gezellig – Flemenkçe: Sevilen kişiyle geçirilen zaman veya uzun bir ayrılık sonrası birleşme.

 

• Saudade – Portekizce: Geri dönmeyeceğini bile bile bir zamanlar sevilip sonradan kaybedilmiş birisine/bir şeye olan hasret.

 

• Tsundoku – Japonca: Kitap alıp okumama.

 

• Alharaca – İspanyolca: Küçük bir sorun karşısında aşırı veya şiddetli tepki verme.

 

• Meraki – Rumca: Bir şey uğruna ortaya koyulan ruh, yaratıcılık ya da aşk.

 

• Taarradhin – Arapça: Herkesin kazandığı bir uzlaşma.

 

• Hoppipolla – İzlandaca: Çamurlu suya atlamak.

 

 

 

 

 

 

Çeviri: Serter Akyol

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Hessen Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Frankfurt Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu’nun katkıları ile düzenlenen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nin kazananları belli oldu.  Nuh Tepesi En iyi film dalında birinci olurken, Kız Kardeşler filmindeki performanslarıyla Cemre Ebuzziya, Helin Kandemir, Ece Yüksel en iyi

2021 Orhan Kemal Roman Armağanı başvurusu için eserin, yayınevleri tarafından 2020 yılında ilk kez yayınlanmış olması gerekmektedir. En geç 10 Ocak 2021 tarihine kadar www.orhankemal.org ve www.everestyayinlari.com sitelerinde bulunan yönetmeliğe uygun şekilde başvuru yapılabilecek. 2021 yılı 50.

Dünya çapında Simyacı, Veronika Ölmek İstiyor, Casus ve Aldatmak gibi romanlarıyla tanınan Paulo Coelho, İzmir Depremi sonrası yardım yapacağını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Coelho, İnşirah Suresi’nden “Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Kulis

İbrahim Tenekeci: ''Amacımız İyiyi İstikrarlı Hale Getirmek''

ŞahaneBirKitap

Denizden, denizcilikten, deniz kahramanlarından söz eden tarihî romanımız sanıldığından daha az. Diğer dönemler bir tarafa, peş peşe büyük kahramanların çıktığı 16’ncı yüzyıl hakkında yazılanlar bile bir elin parmak sayısı kadar henüz. 1487’de doğduğu tahmin edilen ve Kanuni’den bir yıl önce, 1565’te vefat eden Turgut Reis de söz konusu yüzyıla damgasını vuran deniz kurtlarından.

Editörden

Edebiyatın en güzel tarafı, insanı içinde bulunduğu halden uzaklaştırabilme kudreti sanırım. Çünkü edebiyatın büyük ve özel malzemesi insandır. “Bir küllüğün bile öyküsünü yazabilirim” diyen Çehov bile şunu çok iyi biliyordu, aslında anlattığımız küllükten çok, insanın küllükle olan irtibatıdır. Her yazar, okuruyla bir irtibat kurar.