Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Başka dillerdeki ilginç kelimelerToplam oy: 1637

Her fırsatta kelime dağarcığımızı geliştirmekten bahsederiz. Önce herkesin yaptığı gibi anadilimizdeki kelimelerle başlarız sonrasında isteğe bağlı bir biçimde farklı dillere yöneliriz. Ancak tahmin edeceğiniz üzere iş anadil ekseninden çıktığı zaman çeşitli sorunlar baş göstermekte. Bununla birlikte yabancı dildeki kelimelere ulaşmak da her zaman için kolay olmuyor. Şimdilik şanslı sayılırız çünkü Otherwordly isimli bir Tumblr blogu bu sorunu çözmüş gibi. Blog, farklı dillerde barındırdığı yüzlerce alternatif ile yabancı kelimelere aşina olmamızı sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

Bizlere de yüzlerce kelime arasından 10 tanesini listelemek düşüyor;

 

• Gibel гибель - Rusça: Başkalarına acı verecek şekilde varlığına son vermek.

 

• Quaquaversal – Latince Kökenli İngilizce: Her yönden ani bir şekilde olan veya hareket eden.

 

• Pareidolia – Rumca kökenli İngilizce: Bulutlar/takım yıldızlar gibi düzensiz şekillerde tanıdık şekiller bulma içgüdüsü.

 

• Gezellig – Flemenkçe: Sevilen kişiyle geçirilen zaman veya uzun bir ayrılık sonrası birleşme.

 

• Saudade – Portekizce: Geri dönmeyeceğini bile bile bir zamanlar sevilip sonradan kaybedilmiş birisine/bir şeye olan hasret.

 

• Tsundoku – Japonca: Kitap alıp okumama.

 

• Alharaca – İspanyolca: Küçük bir sorun karşısında aşırı veya şiddetli tepki verme.

 

• Meraki – Rumca: Bir şey uğruna ortaya koyulan ruh, yaratıcılık ya da aşk.

 

• Taarradhin – Arapça: Herkesin kazandığı bir uzlaşma.

 

• Hoppipolla – İzlandaca: Çamurlu suya atlamak.

 

 

 

 

 

 

Çeviri: Serter Akyol

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından ödüllendirilen "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları" 2020 yılının son gününde açıklandı. 

 

221B, 29. sayısında, yeni bir kapak dosyası “Dedektifin Dünyası” ile çıktı. Her yıl, üç farklı ülkeden üç farklı kurgusal dedektifi kapağına taşıyacak dergi, bu dedektiflerin A’dan Z’ye tüm özelliklerini detaylarıyla inceleyecek. “Dedektifin Dünyası” kapak dosyası kapsamında ilk konukları Cormoran Strike, Sean Duffy ve Benjamin Malaussène...

Film sanatına ve kültür hayatına kısa filmler ile destek olan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali bu yıl 11 Aralık’ta başlıyor. Türkçe’nin ve Türk Şiirinin kurucusu Yunus Emre anısına düzenlenecek festival, 11-12-13 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleşecek. 3.

Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı J. R. R. Tolkien’in ailesiyle birlikte 1930’dan 1947’ye kadar yaşadığı Oxford’taki iki katlı ev geçen sene satılığa çıkarıldı. İngiltere’nin mimari veya kültürel açıdan özel öneme sahip yapılara verdiği Mavi Plak’a da sahip olan evin bir kültür merkezine dönüşmesi için ise ciddi bir kampanya başlatıldı.

Hessen Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Frankfurt Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu’nun katkıları ile düzenlenen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nin kazananları belli oldu.  Nuh Tepesi En iyi film dalında birinci olurken, Kız Kardeşler filmindeki performanslarıyla Cemre Ebuzziya, Helin Kandemir, Ece Yüksel en iyi

Kulis

Mİm Kemâl Öke: ''Engelin Hakikati ‘İçimiz’dekidir. Nefsimiz!''

ŞahaneBirKitap

Reenkarnasyon, tarih boyunca birçok coğrafyada bazı farklılaşmalarla olsa da kendisine yer buldu. Dilimize de ruh göçü adıyla aktarılan bu kavram, ruhun bir bedenden diğerine geçerek varlığını sürdürdüğüne dair bir inanç.

Editörden

“Ev ki ayrıntıdır. Susmalar, küçük sevinçler, küçük acılar, küçük konuşmalar, küçük yalnızlıklar...Hepsi hepsi.” Tüm dünyayı eve sığdırmaya çalıştığımız şu günlerde İlhan Berk’in evle ilgili metnine bile küçük şeyleri konu etmesi o kadar güzel ki. Siz nasıl düşünürsünüz bilmem ama bana göre de evle ilgili olan her şey “küçük”tür.