Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Başka dillerdeki ilginç kelimelerToplam oy: 1650

Her fırsatta kelime dağarcığımızı geliştirmekten bahsederiz. Önce herkesin yaptığı gibi anadilimizdeki kelimelerle başlarız sonrasında isteğe bağlı bir biçimde farklı dillere yöneliriz. Ancak tahmin edeceğiniz üzere iş anadil ekseninden çıktığı zaman çeşitli sorunlar baş göstermekte. Bununla birlikte yabancı dildeki kelimelere ulaşmak da her zaman için kolay olmuyor. Şimdilik şanslı sayılırız çünkü Otherwordly isimli bir Tumblr blogu bu sorunu çözmüş gibi. Blog, farklı dillerde barındırdığı yüzlerce alternatif ile yabancı kelimelere aşina olmamızı sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

Bizlere de yüzlerce kelime arasından 10 tanesini listelemek düşüyor;

 

• Gibel гибель - Rusça: Başkalarına acı verecek şekilde varlığına son vermek.

 

• Quaquaversal – Latince Kökenli İngilizce: Her yönden ani bir şekilde olan veya hareket eden.

 

• Pareidolia – Rumca kökenli İngilizce: Bulutlar/takım yıldızlar gibi düzensiz şekillerde tanıdık şekiller bulma içgüdüsü.

 

• Gezellig – Flemenkçe: Sevilen kişiyle geçirilen zaman veya uzun bir ayrılık sonrası birleşme.

 

• Saudade – Portekizce: Geri dönmeyeceğini bile bile bir zamanlar sevilip sonradan kaybedilmiş birisine/bir şeye olan hasret.

 

• Tsundoku – Japonca: Kitap alıp okumama.

 

• Alharaca – İspanyolca: Küçük bir sorun karşısında aşırı veya şiddetli tepki verme.

 

• Meraki – Rumca: Bir şey uğruna ortaya koyulan ruh, yaratıcılık ya da aşk.

 

• Taarradhin – Arapça: Herkesin kazandığı bir uzlaşma.

 

• Hoppipolla – İzlandaca: Çamurlu suya atlamak.

 

 

 

 

 

 

Çeviri: Serter Akyol

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Türk edebiyatının kıymetli isimlerinden kalan mektup, kartpostal, imzalı kitap, çizim, el yazısı şiir, fotoğraf, kartvizit gibi birçok efemera müzayede usulüyle satışa sunuldu.

 

Kovid-19 virüsünün kültür sanat hayatı üzerindeki etkileri çevrimiçi etkinlikler sayesinde en aza indirilmeye çalışılıyor. Fransa’daki Louvre Müzesi de salgın tedbirleri nedeniyle ziyarete kapalı.

 

 

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden olan Louvre’daki binlerce koleksiyon ve 480 binden fazla eser; telefon ya da bilgisayar ekranından görülebilecek.

Yüzüklerin Efendisi serisi ve Orta Dünya anlatısıyla dünyaca üne kavuşan J.R.R. Tolkien’in keşfedilen metinleri kadar çizimleri de merak ediliyor. 

 

Tolkien’in kitabı yazarken çizdiği ve1954’teki ilk baskıda kullanılan çizimler 67 yıl sonra ilk kez Yüzüklerin Efendisi’nde yer alacak. Ekim ayında yayımlanması planlanan yeni edisyonda otuz çizim bulunacak.

 

Kovid-19 nedeniyle 2020 yılındaki birçok fuar, festival, konferans ertelenmiş, iptal edilmiş ya da büyük salonlar yerine sanal ortamda düzenlenmişti. 2021'in ilk günlerinden itibaren açıklanan takvimlere göre yeni yıldaki etkinliklerin de büyük bölümü çevrimiçi gerçekleştirilecek.

 

Kazakistan kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in 2017 yılında başlattığı alfabe değişim hareketi devam ediyor. Kiril harflerinden Latin harflerine geçiş sürecinde önemli bir adım atıldı. Kazakistan Ulusal Alfabe Komisyonu, Latin alfabesine uyarlanan 31 harflik yeni Kazak alfabesini paylaştı.

Kulis

Orhan Veli'den Geriye Şiir Kaldı

ŞahaneBirKitap

Ölmek ve gülmek kelimeleri yan yana çok da gelmez. Belki fonetik olarak ya da bir şiirin kafiyesi olduğunda yakalanan uyum kulağa hoş gelse de ölüm ne olursa olsun acı verir insana. Gülecek yanını bulmak zordur ölümün. “Sen adamı öldürürsün” diyerek kahkaha atarken bile güldürmek ve öldürmek aynı cümlede geçti diye kısa süreli bir sarsıntı geçirdiğimiz olur.

Editörden

Edebiyat en basit tanımıyla malzemesi insan olan bir sanattır. Çünkü insanı anlatmada aracısızdır edebiyat. Tarihin insanı anlattığı söylense de, bu bana hep kocaman bir yalan gibi gelmiştir. Öyle ya, insanı tarih değil, edebiyat anlatır. Tarih ise insanı anlatmada yine edebiyattan faydalanır. İnsanın kendini bulması için önce araması gerekir sanırım.