Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

"Basketbol Günlükleri"nin Yazarı Jim Carroll ÖldüToplam oy: 674

60 yaşındaki ünlü yazar, şair, eski basketbolcu ve punkçı Jim Carroll geçtiğimiz Cuma günü Manhattan’daki evinde ölü bulundu.

Dul eşi Rosemary Carroll’ın açıklamasına göre ölüm sebebi kalp krizi olan ünlü yazar, 60’lardaki çalkantılı ve hızlı yaşamını anlattığı “Basketbol Günlükleri” adlı kitabıyla dünya çapında üne kavuşmuştu. Jim Carroll’ın gençliği punk müzik, uyuşturucu, basketbol ve şiirle doluydu. Bu garip kombinasyon,  eserlerinde ona has bir çekiciliğin olmasına sebep oldu. Basıldığı 1978 yılında Basketbol Günlükleri o kadar yankı uyandırmıştı ki, Jim Carroll için “yeni Bob Dylan” bile denmişti.  1995’te çekilen filminde Leonardo Di Caprio’nun oynadığı “Basketbol Günlükleri” şiirsel yapısı ve gerçekçiliği ile şimdi bile güncelliğini korumakta.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Dünyanın en büyük kültürel ve sosyal etkinliklerinin başında gelen Frankfurt Kitap Fuarı bu yıl “Dünyayı hareket ettiren fikirler” sloganıyla açıldı. Sektörün buluşma noktası olarak değerlendirilen fuarda dünyaca ünlü yazarlar, çok satan büyük isimler, yayıncılar, gazeteciler, yazar menajerleri, edebiyat ajanları, edebiyat dünyasının büyük isimleri ve edebiyat tutkunları bir araya geliyor.

Hollywood’un büyük ismi Quentin Tarantino geçtiğimiz ay vizyona giren 9. filmi Once Upon a Time in Hollywood üzerine konuştuğu bir söyleşide, şu sıralar bir roman üzerine çalıştığını söyledi. 10. filmiyle yönetmenliğe veda edeceğini açıklayan yönetmen şimdilik yeni bir film üzerine çalışmayı rafa kaldırmış durumda.

Kulis

Yunus Emre Tozal: Chicago’nun kütüphaneleri

ŞahaneBirKitap

Prof. Dr. Yaşar Çoruhlu’nun Türk Sanatında Hayvan Sembolizmi Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanan 3. baskısıyla okurlarla buluştu. Bu baskıyı öncekilerinden ayıran en önemli fark, bu kez eserin iki cilt halinde ve genişletilmiş şekliyle yayınlanması. Uzun süre alanındaki tek kaynak olan bu kitap tartışmasız biçimde hâlâ alanındaki en önemli eser olma özelliğini koruyor.

 

Editörden

Kadın kahramanlar içinde bazıları var ki, yıllar önce okumuş olmama rağmen halen onların hayatlarını merak ederim. Her okuyuşta farklı bir keşif, yeni bir detay, daha önce hiç fark etmediğim bir ayrıntı dikkatimi çeker ve buna şaşırır dururum. Eskiden okuduğum bir romana dönmek, eski bir arkadaşıma merhaba demeye benzer.