Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Beat Kuşağı ilk kez sahnede!Toplam oy: 717

12 Mart 1922 yılında doğan ve bu sene 90. doğum günü kutlanan, yakın arkadaşları Allen Ginsberg ve William S. Burroughs ile birlikte Beat Kuşağı akımının kurucularından romancı, şair Jack Kerouac'ın yazdığı ilk uzun oyun, 55 yıl sonra ilk kez sahnede.

 
 

 

 

 

Yolda adlı romanıyla Beat Kuşağı'nın simgesi olarak kabul edilen yazarın Yolda adlı romanını yayınladıktan kısa bir süre sonra, 1957 yılında yazdığı Beat Generation (Beat Kuşağı) adlı oyun, ilk kez önümüzdeki Ekim ayında sahnelenecek.


3 perdelik oyun, Kerouac'ın alkolik ve uyuşturucu bağımlısı olan ikinci kişiliğini konu alıyor. Yazarın Yolda adlı kitabının yanı sıra, yarı otobiyografik bir nitelik taşıyan Vanity of Duluoz (Duluoz'un Beyhudeliği) adlı romanında da karşımıza çıkan Jack Duluoz adlı karakterinin bir gününü anlatan oyunda Beat Kuşağı yazarlarından Allen Ginsberg ve Neal Cassady de yer alıyor.


Oyun, 10 - 14 Ekim'de memleketi Massachusetts, Lowell'da yazarın 90. doğum yılında Lowell Celebrates Kerouac (Lowell Kerouac'ı Kutluyor) adıyla düzenlenen ve yazarın hayatının ve eserlerinin daha iyi anlaşılmasını amaçlayan Jack Kerouac Edebiyat Festivali kapsamında sahnelenecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 yıl önce New Jersey'deki bir evde bulunan oyunun tamamı daha önce hiç sahnelenmemiş.

 

 

Merrimack Repertory Tiyatrosu ve Massachusetts Üniversitesi tarafından sahnelecek olan oyun, "1950'lerdeki arkadaşlığı ve karmanın hikayesi" olarak nitelendiriliyor.

2010 yılında beyazperdeye uyarlanan yazarın en ünlü romanı Yolda'nın Mayıs ayındaki Cannes Film Festivali'nde gösterilmesi bekleniyor.


Marlon Brando dahil eserlerini birçok yapımcı ve oyuncuya gönderen ama geri çevirilen yazar, menajeri Srerling Lord'dan oyunu rafa kaldırmasını istemiş.
Yazarın biyografisini yazan Gerald Nicosia'dan edinilen bilgiye göre; Yolda romanı yayınladıktan sonra Florida'daki evine dönen yazar, oyunu bir gecede yazmış.


Off- Braodway* yapımcısı Leo Gavin, oyun için görevlendirilmiş ama 2005 yılında New Jersey'deki bir evin deposunda bulunan oyun bugüne dek ne sahnelenmiş ne de yayınlanmış.

 


 

Garo Kargıcı'nın çevirisi ile Siren Yayınları tarafından yayınlanan Beat Kuşağı adlı oyun, Kerouac'ın ve arkadaşlarının hayatından bir günü anlatıyor.


Daha önce hiç sahnelenmeyen oyunun üçüncü perdesinden uyarlanan Pull My Daisy (Papatyamı Çek) adlı 30 dakikalık kısa filmin senaryosunu yazan Kerouac, filmde hikaye anlatıcısı olmasının yanı sıra bütün karakterleri de seslendiriyor.

Kerouac'ın Pull My Daisy (Papatyamı Çek) adlı şiiri ile aynı ismi taşıyan film, Robert Frank ve Alfred Leslie tarafından yönetilmiş.

 

 


Başrol oyuncuları arasında Beat Kuşağı'ndan Allen Ginsberg, Gregory Corso ve Peter Orlovsky yer alıyor. David Amram'ın müziklerini yaptığı film, Beat'lerin gerçek hayatlarından bir kesiti sunuyor.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Off Broadway tiyatro, New York'ta, ancak Broadway tiyatrosu tanımı dışında sergilenen oyun, müzikal ve revüler için kullanılan kapsayıcı bir deyimi.

 

 

Filmi linkten izleyebilirsiniz:

 

http://www.youtube.com/watch?v=mYtfNu9O3dc


 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İFSAK’ın "Fotoğraf-Edebiyat Sohbetleri” dizisi kapsamında düzenlenen “Fotoğraf ve Edebiyat Sohbetleri” etkinliğinin konuğu Füruzan. “Fotoğraf ve Edebiyat Sohbetleri”nde fotoğrafçı ve yazar Lütfi Özgünaydın, bir görsel sunum hâline getirdiği Füruzan’ın yaşamından sahneleri belgeleyen fotoğrafları izleyicilerle paylaşacak ve ardından, Füruzan’la yaşamı ve kitapları üzerine bir söyleşi yapacak.

Günümüzün en başarılı genç Bulgar yazarlardan biri olarak kabul edilen Georgi Gospodinov’un “Hüznün Fiziği” adlı romanı Angelus Avrupa Edebiyat Ödülü’nün sahibi oldu. Angelus Edebiyat Ödülü, modern zamanların güncel konularını ele alan, düşünceler uyandıran ve diğer kültürlerle köprü oluşturan” Orta Avrupa’dan yazarlara veriliyor. 

Önümüzdeki yıl Oscar yarışında En İyi Yabancı Dilde Film dalı için Türkiye’nin adayı olan Bağlılık Aslı filmi 7. Boğaziçi Film Festivali Ulusal Uzun Metraj yarışma kapsamında seyircilerinin karşısına çıktı. Atlas Sineması’nın 19:30 seansında gösterilen filmin ardından başrol oyuncuları Kübra Kip, Ece Yüksel, Almina Kavcı ve film ekibinin katılımıyla bir soru-cevap etkinliği gerçekleşti.

Türk edebiyatının önemli isimlerinden, “Kudüs şairi” olarak tanınan Nuri Pakdil’i kaybettik.

Dünyanın en büyük kültürel ve sosyal etkinliklerinin başında gelen Frankfurt Kitap Fuarı bu yıl “Dünyayı hareket ettiren fikirler” sloganıyla açıldı. Sektörün buluşma noktası olarak değerlendirilen fuarda dünyaca ünlü yazarlar, çok satan büyük isimler, yayıncılar, gazeteciler, yazar menajerleri, edebiyat ajanları, edebiyat dünyasının büyük isimleri ve edebiyat tutkunları bir araya geliyor.

Kulis

Yunus Emre Tozal: Chicago’nun kütüphaneleri

ŞahaneBirKitap

Prof. Dr. Yaşar Çoruhlu’nun Türk Sanatında Hayvan Sembolizmi Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanan 3. baskısıyla okurlarla buluştu. Bu baskıyı öncekilerinden ayıran en önemli fark, bu kez eserin iki cilt halinde ve genişletilmiş şekliyle yayınlanması. Uzun süre alanındaki tek kaynak olan bu kitap tartışmasız biçimde hâlâ alanındaki en önemli eser olma özelliğini koruyor.

 

Editörden

Kadın kahramanlar içinde bazıları var ki, yıllar önce okumuş olmama rağmen halen onların hayatlarını merak ederim. Her okuyuşta farklı bir keşif, yeni bir detay, daha önce hiç fark etmediğim bir ayrıntı dikkatimi çeker ve buna şaşırır dururum. Eskiden okuduğum bir romana dönmek, eski bir arkadaşıma merhaba demeye benzer.