Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Beat Kuşağı ilk kez sahnede!Toplam oy: 707

12 Mart 1922 yılında doğan ve bu sene 90. doğum günü kutlanan, yakın arkadaşları Allen Ginsberg ve William S. Burroughs ile birlikte Beat Kuşağı akımının kurucularından romancı, şair Jack Kerouac'ın yazdığı ilk uzun oyun, 55 yıl sonra ilk kez sahnede.

 
 

 

 

 

Yolda adlı romanıyla Beat Kuşağı'nın simgesi olarak kabul edilen yazarın Yolda adlı romanını yayınladıktan kısa bir süre sonra, 1957 yılında yazdığı Beat Generation (Beat Kuşağı) adlı oyun, ilk kez önümüzdeki Ekim ayında sahnelenecek.


3 perdelik oyun, Kerouac'ın alkolik ve uyuşturucu bağımlısı olan ikinci kişiliğini konu alıyor. Yazarın Yolda adlı kitabının yanı sıra, yarı otobiyografik bir nitelik taşıyan Vanity of Duluoz (Duluoz'un Beyhudeliği) adlı romanında da karşımıza çıkan Jack Duluoz adlı karakterinin bir gününü anlatan oyunda Beat Kuşağı yazarlarından Allen Ginsberg ve Neal Cassady de yer alıyor.


Oyun, 10 - 14 Ekim'de memleketi Massachusetts, Lowell'da yazarın 90. doğum yılında Lowell Celebrates Kerouac (Lowell Kerouac'ı Kutluyor) adıyla düzenlenen ve yazarın hayatının ve eserlerinin daha iyi anlaşılmasını amaçlayan Jack Kerouac Edebiyat Festivali kapsamında sahnelenecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 yıl önce New Jersey'deki bir evde bulunan oyunun tamamı daha önce hiç sahnelenmemiş.

 

 

Merrimack Repertory Tiyatrosu ve Massachusetts Üniversitesi tarafından sahnelecek olan oyun, "1950'lerdeki arkadaşlığı ve karmanın hikayesi" olarak nitelendiriliyor.

2010 yılında beyazperdeye uyarlanan yazarın en ünlü romanı Yolda'nın Mayıs ayındaki Cannes Film Festivali'nde gösterilmesi bekleniyor.


Marlon Brando dahil eserlerini birçok yapımcı ve oyuncuya gönderen ama geri çevirilen yazar, menajeri Srerling Lord'dan oyunu rafa kaldırmasını istemiş.
Yazarın biyografisini yazan Gerald Nicosia'dan edinilen bilgiye göre; Yolda romanı yayınladıktan sonra Florida'daki evine dönen yazar, oyunu bir gecede yazmış.


Off- Braodway* yapımcısı Leo Gavin, oyun için görevlendirilmiş ama 2005 yılında New Jersey'deki bir evin deposunda bulunan oyun bugüne dek ne sahnelenmiş ne de yayınlanmış.

 


 

Garo Kargıcı'nın çevirisi ile Siren Yayınları tarafından yayınlanan Beat Kuşağı adlı oyun, Kerouac'ın ve arkadaşlarının hayatından bir günü anlatıyor.


Daha önce hiç sahnelenmeyen oyunun üçüncü perdesinden uyarlanan Pull My Daisy (Papatyamı Çek) adlı 30 dakikalık kısa filmin senaryosunu yazan Kerouac, filmde hikaye anlatıcısı olmasının yanı sıra bütün karakterleri de seslendiriyor.

Kerouac'ın Pull My Daisy (Papatyamı Çek) adlı şiiri ile aynı ismi taşıyan film, Robert Frank ve Alfred Leslie tarafından yönetilmiş.

 

 


Başrol oyuncuları arasında Beat Kuşağı'ndan Allen Ginsberg, Gregory Corso ve Peter Orlovsky yer alıyor. David Amram'ın müziklerini yaptığı film, Beat'lerin gerçek hayatlarından bir kesiti sunuyor.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Off Broadway tiyatro, New York'ta, ancak Broadway tiyatrosu tanımı dışında sergilenen oyun, müzikal ve revüler için kullanılan kapsayıcı bir deyimi.

 

 

Filmi linkten izleyebilirsiniz:

 

http://www.youtube.com/watch?v=mYtfNu9O3dc


 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Metallica’nın kuruluşundan bugüne kadarki tüm serüveni illüstrasyonlar ve eğlenceli geri dönüşlerle anlatılacak bir çocuk kitabında bir araya geliyor.

 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Yunus Emre Enstitüsü 15 ülkede anma etkinlikleri düzenledi. Sırbistan, Japonya, Pakistan, Bosna Hersek, Malezya, Katar, Rusya, Mısır, Afganistan, Hırvatistan, Güney Afrika, Romanya, Bahreyn, Filistin ve Arnavutluk gibi dünyanın farklı yerlerindeki ülkelerde 15 Temmuz demokrasi kahramanlarımız saygıyla anıldı. 

Mehmet Akif Ersoy Şiir Müzesi, sinemadan edebiyata, öyküden modern şiire kadar her türlü edebi ve fikri konularla yaz boyu edebiyatseverlerle buluşuyor.

Söyleşi

100. sayımızdan itibaren başladığımız Yayınevi Hikâyeleri’nde bu ay İz Yayınları editörü Hamdi Akyol var. Akyol, yayıncılık tarihimizin kilometre taşlarından olan İz Yayınları’nın kuruluşunu, daha çok hangi kitapları bastıklarını ve günümüz yayıncılık ortamının durumunu değerlendirdi.

 

ŞahaneBirKitap

“Tıp gerçek bir kütüphanedir, ama doğru biçimde okunması gerekir” cümlesinden yola çıkan Kütüphanedeki Beden, Charles Dickens’tan Franz Kafka’ya, Virginia Woolf’tan Susan Sontag’a, John Berger’dan Oliver Sacks’e uzanan bir yelpazeyle zenginleşen, tıbbın toplumsal tarihini edebiyat aracılığıyla aydınlatan bir antoloji.

Editörden

 

Günümüz İngiliz romancılarından Ian McEwan’ın Soğuk Savaş döneminin “edebiyat cephesi”ni anlattığı ilginç bir romanı var; Bir Parmak Bal. Ülkemizde de yayınlanan roman bir anlamda birbirine benzemeyen üç ilgi çekici konuyu garip bir kurgu etrafında bir araya getiriyor: Gizli servis, edebiyat ve aşk.