Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Bir Afganistan, bir Haiti; Avrupa Ödül Saçıyor!Toplam oy: 533

Medicis 2OO9 Karaiblerin Karanlığına gitti!

Yalnızca Fransa’nın değil Avrupa’nın da en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan Medicis bu yıl Haiti asıllı Kanada vatandaşı olan romancı Danny Laferriere verildi. 1953 Port-Prince doğumlu yazar ödüle değer görülen “L’enigme du retour” adlı romanında babasının bedeninin, 30 yıldır hiç görmediği ülkesi Haiti’ye dönüşünü işliyor. Ödülün geçen yıl Afganistanlı yazar Atık Rahimi’den sonra bu yıl da Avrupa’nın oldukça uzağına düşmesi dikkat çekici bulunurken, kimi değerlendirmeciler bunun göçmen yazarlara dönük bir politikanın sonucu olduğu konusunda yazıp çizmekte.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Türk edebiyatının önemli isimlerinden, “Kudüs şairi” olarak tanınan Nuri Pakdil’i kaybettik.

Dünyanın en büyük kültürel ve sosyal etkinliklerinin başında gelen Frankfurt Kitap Fuarı bu yıl “Dünyayı hareket ettiren fikirler” sloganıyla açıldı. Sektörün buluşma noktası olarak değerlendirilen fuarda dünyaca ünlü yazarlar, çok satan büyük isimler, yayıncılar, gazeteciler, yazar menajerleri, edebiyat ajanları, edebiyat dünyasının büyük isimleri ve edebiyat tutkunları bir araya geliyor.

Hollywood’un büyük ismi Quentin Tarantino geçtiğimiz ay vizyona giren 9. filmi Once Upon a Time in Hollywood üzerine konuştuğu bir söyleşide, şu sıralar bir roman üzerine çalıştığını söyledi. 10. filmiyle yönetmenliğe veda edeceğini açıklayan yönetmen şimdilik yeni bir film üzerine çalışmayı rafa kaldırmış durumda.

Kulis

Yunus Emre Tozal: Chicago’nun kütüphaneleri

ŞahaneBirKitap

Prof. Dr. Yaşar Çoruhlu’nun Türk Sanatında Hayvan Sembolizmi Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanan 3. baskısıyla okurlarla buluştu. Bu baskıyı öncekilerinden ayıran en önemli fark, bu kez eserin iki cilt halinde ve genişletilmiş şekliyle yayınlanması. Uzun süre alanındaki tek kaynak olan bu kitap tartışmasız biçimde hâlâ alanındaki en önemli eser olma özelliğini koruyor.

 

Editörden

Kadın kahramanlar içinde bazıları var ki, yıllar önce okumuş olmama rağmen halen onların hayatlarını merak ederim. Her okuyuşta farklı bir keşif, yeni bir detay, daha önce hiç fark etmediğim bir ayrıntı dikkatimi çeker ve buna şaşırır dururum. Eskiden okuduğum bir romana dönmek, eski bir arkadaşıma merhaba demeye benzer.